Jdi na obsah Jdi na menu

Odpověď - Váš názor

11. 1. 2016

DOTAZ:

Jitka - Jak dlouho "odměňovat"

10. 1. 2016 11:01

Zdravím, tuhle metodu (klikr-odměna)znám už nějakou dobu, ale nikdy jsem ji nepoužívala nebyl důvod a hlavně mi tato metoda nebyla zrovna sympatická.
Musím ale podotknout, že zrovna Váš článek a i video mne zaujali.
Zajímalo by mne pár věcí...pokud s tím začnu, to už budu obměňovat (pamlskovat) pořád? Do této doby jsem používala pouze tlak, což nebyl problém využít i při tréninku a nejen při "blbnutí". Věnovala jsem se závodně westernu, především právě s prckama showmanship at halter, trail in hand...
Momentálně mám ale k dispozici už staršího koně, který na zvýšení tlaku reaguje dominancí, tak mě napadlo vyzkoušet tuhle metodu. Jenže, co když ho budu chtít časem vytáhnout alespoň na hobička, třeba právě na halter....jak zamezit tomu, aby neočekával, že po daném cviku- obratu, couvání, srovnání noh dostane "odměnu" ...Nebude poté problém, že udělal to co jsem chtěla, ale proč nic nedostal a tím si to zafixuje, že ho vlastně tím demotivuji? Nevim, jestli je to srozumitelně napsané, jak to myslím.
Budu moc ráda za odpovědi

Dobrý den,

předem bych chtěla zmínit, že jsem moc ráda, že Vás článek zaujal :) Sama jsem s touto metodou ze začátku bojovala a byla k ní hodně skeptická. Nevěřila jsem tomu, že metoda bez tlaku může nějakým způsobem fungovat. (A stálo mě to hodně psychických sil sama sebe přesvědčit a vyzkoušet :D ).

Vezmu Vaše dotazy postupně a pokusím se odpovědět tak, jak jsem celou věc pochopila a praktikuji já (tím neříkám, že to musí být zaručeně jediná cesta):

1. pokud s tím začnu, to už budu obměňovat (pamlskovat) pořád? - Nebudete. Tato metoda je pouze styl učení - cesta, jak k danému cviku dojít. Stejně, jako když využíváte tlak. V budoucnu ho také vynecháváte a kůň Vám funguje i bez něj. Stejně tak je to s pamlsky. Využijete je k naučení požadovaného chování a postupně je omezujete, až je vynecháte. (Také chodím závodně s prckem, ale tuto metodu nepoužívám k tréninku těchto závodních disciplín, to bych ráda dodala:))

2. ....jak zamezit tomu, aby neočekával, že po daném cviku- obratu, couvání, srovnání noh dostane "odměnu" - ptáte se přesně na ty věci, na které jsem se já ptala taky a všechno jsem si ozkoušela. Závodní disciplíny trénuji přes tlak, ne přes pamlsky. Protože si myslím, že na závodech není čas řešit, jestli koně namotivuji dostatečně, aby zafungoval. Proto využívám raději tlak, kde si jsem jistá a vím, že pomocí něho na závodech situaci umím řešit. (Opět opakuji, tlak a odměny jsou dvě cesty učení - kůň je umí rozlišit a pracovat oběma způsoby). Pokud ale chcete začít i závodní disciplíny trénovat přes "odměny" doporučuji prodlužovat intervaly odměn. Máte to jako u tlaku, zpočátku ho musíte vyvíjet častěji a ve větší míře, a potom pomalu ubývá. Stejně si musíte dát práci s pamlsky. Nejprve odměňujete každý cvik. Postupně každý 3tí až se z toho stane např. jen odměna za odšlapanou úlohu.

3. Nebude poté problém, že udělal to co jsem chtěla, ale proč nic nedostal a tím si to zafixuje, že ho vlastně tím demotivuji? - Když budete odměny postupně doma v tréninku ubírat a koníka zvykat na to, že získávání odměn je pro něj těžší a těžší (i u tlaku postupně chcete těžší a těžší cviky) nebude očekávat, že odměníte každý pohyb. Bude se snažit pracovat s motivací toho, že někdy bude "odměněn". Chce to ale citlivě intervaly prodlužovat, abyste motivaci neztratila. Myslím si, že zrovna v tomhle případě je to běh na delší trať (alespoň pro mě) a i proto spíše doporučuji trénovat motivačně nějaká jiná cvičeníčka a čistě závodní disciplíny dělat tlakem.

 

Jak jsem měla možnost shlédnout paní, která tuto metodu s koňmi dělá cca 20 let, zmínila, že už jen to, že s koněm alespoň občas touto metodou pracujete, má úžasný vliv na jeho psychiku. Jsou poté při práci s tlakem ochotnější a spokojenější. Protože alespoň jednou za čas se jim dostane práce, kde pracují malinko jinak a mají možnost získat něco navíc. Já to např. kombinuji. Trénuji třeba Showmanship - poté dám cca 20 min Míčkovanou (viz videa) - a opět navážu na Showmanshipovou práci. Malá si tím odpočine, chvilinku se zabaví jinak a potom se může vrátit ke klasické práci. Sama ta paní zmiňuje, že pro závodní ježdění je tato metoda poměrně obtížná, protože pravidla jsou stavěna na koních, kteří byli vždy trénováni tlakem.

 

Myslím si, že tohle téma je opravdu obtížné na pochopení a rozhodně i na natrénování .. :)

 

Na závěr bych ráda zmínila veselou příhodu z posledního tréninku. Trénovala jsem právě Showmanship a přešla na Míčkovanou. Malá byla ale netrpělivá a nechtěla postát na místě na požadovaný hlasový povel, který používám při Showmanshipu. Proto jsem vzala první po ruce - Carrot stick s míčkem na konci a opravila jí tlakem na plec, aby pochopila, že chci, aby stála a čekala. Při tom se mi ale stalo, že balonek odlétl z tyčky na zem kus od ní. Malá si to okamžitě vyložila jako nový úkol, kdy se má dotknout míčku. Já ho neviděla a nemohla najít - ona bezpečně vyrazila s tím, že když se míčku dotkne, snad něco dostane. Tak se rozeběhla a do míčku vrazila čumákem na zemi :D Celá příhoda mě velmi pobavila, protože vypadá fakt vtipně, když odhodíte míček a kůň za ním s radostí běží :D Asi to mi celá metoda přináší, legraci při výcviku a nadšené hříbě.. :)

 

Budu ráda, když se tu se mnou podělíte o Vaše případné zkušenosti, názory, problémy, na které narazíte a nebo i dotazy, které Vás u práce napadnou :)

 

D.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář