Jdi na obsah Jdi na menu

"Když se načančám..." - část 1.

15. 6. 2016

Musím přiznat, že k sepsání tohoto článku mě motivoval impuls z naší FB stránky. Spousty z náš řeší, jak co nejreprezentativněji předvést svého koně a nebo jak případně řešit "krizové situace se špínou", které mohou při závodech nastat.

Proto jsem si pro Vás připravila svojí "čančací proceduru" krok za krokemsmiley

Základem předvedení krásného koně je samozřejmě to, že koně vykoupeme (k tomu jsem slíbila, že sepíšu speciální článek o koupání hříbátek). Opravdu doporučuji celého koně namočit, našamponovat a opláchnout. Já osobně, protože mám Sisinku bílou, šamponuji a oplachuji 2x.

Dále bych se pověnovala pár tipům, které směřují především k westernovému sportu, ale samozřejmě, nic nebrání jejich užití i v jiných sportech.

Kopyta

Pokud si přečtete pravidla westernových disciplín, hovoří se zde o upravených kopytech. Co si pod tím máme představit?

782_0166.jpg

Pro westernové disciplíny je trendem barvit kopyta načerno. Ale, nebyla by v tom věda, kdyby i to načerno nemělo svá nepsaná pravidla. Před každou show zarovnávám chloupky na korunce kopyta tak, aby byly co nejkratší a pěkně rovné. Černou barvou poté tuto linku co nejvýš kopíruji. Jak vidíte na fotce, barva potom dělá dojem krásných upravených a zdravých kopyt. Snažím se vždy i o to, abych i korekci kopyt naplánovala cca týden před závody.

Můj osobní tip k barvení je ten, že kopyta zpravidla nabarvím už den předem (první vrstvy totiž většinou moc nedrží) a druhý den před závodem aplikuji barvu znovu. Někdo ještě používá bezbarvý lesk, kterým kopytům dodá lesk (to já už nedělámsmiley). Dejte pozor na to, abyste barvou nezasáhli chloupky! Barva se velice rychle rozpíjí a udělá Vám fleky na srsti, kterých se velmi špatně zbavuje. Můj další osobní trik je, používejte rukavice nebo požádejte o nabarvení doprovod. V 99,9% se před show umažete a nebudete pak vypadat s černou barvou na rukou dobře.

Jedna důležitá poznámka - plemeno appaloosa na svých show kopyta potírá pouze bezbarvým lakem. Toto plemeno má totiž ve znaku pruhovaná kopyta a přebarvením načerno bychom se o tuto krásu ošidilismiley

A teď hlavní otázka: Co použít?

Já osobně používám barvu s vlastním štětečkem (nebo spíš bambulkou). Dobře se mi s ní pracuje. Nebo je možné použít spray na kopyta, kde překryjete horní linku papírem a jednoduše aplikujete.

fiebing-hoof-polish_4.jpg

nettex-quick-hoof-gloss800.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ROZHODNĚ NEZAPOMEŇTE!!!! - častokrát bohužel v areálech můžete vidět lidi, jak barví kopyta v boxové uličce, na zámkové dlažbě před stáji nebo v mycím boxe. Já za sebe rozhodně doporučuji dát pod každé kopyto igelit nebo koberec. Hostitelům tak neobarvíte stáje. Tato brava je totiž velmi těžko odstranitelná a všichni si umíme představit, jak nepěkně potom obrysy kopyt na podlaze vypadají.

Spěnkové klouby

Někteří koně mají pod spěnkovým kloubem chloupky. Někteří víc, někteří méně, někteří vůbec. Esteticky lépe vypadá, když chloupky ostříháte. Nic pak neruší siluetu Vašeho koně a zároveň je vidět, že jste věnovali píli každému detailusmiley

Hlava

Hlava je poměrně dlouhá kapitolka a pokusím se jí co nejjednodušeji obsáhnoutsmiley

  1. Chloupky na hlavě - většina koní má zespoda mezi žuchvami chloupky. Tyto chloupky je dobré především pro halterové třídy odstranit a ostříhat. Pozor na záměnu s hmatovými fousky!!! Ty jsou na čumáku a na bradě. Ty já osobně nikdy nestříhám ani nezastřihuji. Někteří halterový specialisté ještě vystříhávají chloupky z uší. Já nejdu tak daleko, ale před show pouze zarovnávám chloupky v uších s okrajem ucha tak, aby ven žádné chloupky nevykukovaly a nepůsobily rušivě. Pokud vyzkoušíte, sami uvidíte, kolik takové jemné zastřižení přidá koni na upravenosti.
  2. Hříva - pokud má Váš kůň hustou čupřinu, doporučuji pár žíní zvrchu čupřiny odstřihnout. Uberete tak na bohatosti. Po zapletení pak ještě ustříhávám přečuhující chloupky na boku čupřiny. Zároveň je žádoucí vystříhání kousku hřívy za ušima. Délka tohoto vystřižení je velmi individuální a záleží na Vašem vkusu. Je ale dobré, aby ohlávka i uzdečka ležely celou plochou na tomto vystříhaném místě. Co se týče úpravy hřívy jako celku, jsou dnes v módě spíše kratší střihy "na mikádo" nebo úplně ostříhání na "punkyho". Pokud i přesto trváte na delší hřívě, doporučuji určitě zaplést. V pravidlech ovšem není předepsáno, jakým způsobem musí být hříva upravena. Krátké chloupky nad kohoutkem, které trčí mimo účes, ustříhávám také.
  3. Nozdry - rozhodně dbejme na to, aby náš kůň šel do soutěže s čistými nozdrami. doporučuji vozit sebou na závody tzv. "nosní houbičku"... (zní to odborně, ale vozím si obyčejnou houbičku, kterou používám zásadně a jen na čistění nosu).
  4. Zvýraznění kontur - pokud má Váš kůň na hlavě nějaké barevné rozdíly je pěkné je zvýraznit pomocí koňského makeupu. Nezbláznila jsem se, opravdu to pěkně vypadá a udělá to koni hezký výraz především v halterových třídách. Tento mastný makeup rozetřeme po tmavších flecích hlavy (preferuji oblasti kolem nozder a pod očima) a zvýrazníme tím tak kontury hlavy.smart-grooming-makeup-69ap.jpg

 Ocas

Ocas je ve westernových třídách žádoucí krásný, lesklý a co nejbohatší. často se můžete setkat s příčeskem, který je povolený. Moderní je ocas nezaplétat, nechat ho volně a na jeho konci ho úhledně zastřihnout do roviny. Snažíme se ocas ponechat co nejdelší.

vystrizek.jpg

Takový ocas mívá často na svědomí použití příčeskusmiley Málokdo má takové štěstí na vrozený bohatý ocas.

Jak na fleky?!

Jakožto majitelka téměř bílého koně se začínám stávat velkou specialistkou na odstraňování fleků. Ze své praxe řeknu asi to, že fleky musím umět rozdělit na dva druhy:

  • Odstranitelné
  • Zamaskovatelné

Samozřejmě, ve většině případů se fleky snažím odstranit (mluvíme teď o flecích, které vzniknout při přepravě, přenocování a manipulaci těsně před závodem). Velice se mi osvědčily klasické dětské ubrousky. Kupuji neparfémované a musím říct, že na odstraňování fleků jsou téměř zázračné!

Pokud je flek o něco menší, je skvělou záležitostí klasická pemza. Zkuste si na svém koni na pastvině najít nějaký flíček a chvilku ho masírujte po směru chlupů pemzou. Olalááá, zázrak se děje, fleky mizí!!smiley

gen__vyr_62142-pemza-sopecna-jemna-big.jpg

V těch akutnějších a neřešitelných případech je nutné sáhnout po maskování! Ani tady ovšem neplačme, máme dokonce dva způsoby maskování. Nejprve Vám představím ten profesionálnější. Jedná se o křídy na koně. U nás asi nejznámějším a nejpoužívanějším typem jsou tyto:

bez-nazvu.png

Můj osobní tip, pokud křída přestává malovat, malinko jí obruste o podlahu. Setře se z ní mastnota a začne opět barvit. Důležité je dávat pozor na to, abyste okraje maskované oblasti dostatečně rozetřeli a nebyl znatelný přechod přirozené a maskovací barvy.

Druhou, levnější a někdy i jednodušeji aplikovatelnou formou je klasický dětský pudr. Je k němu třeba nějaký komentář?smiley Osobně mám velmi dobrou zkušenost s tímto:

avirilzasyp1.jpg

Závěrem bych chtěla říct, že chystání koně na závody je disciplína, ve které se meze nekladou a věřím, že se dá najít spoustu pěkných tipů, které nám umí zjednodušit život při přípravě našich miminek i dospěláků pro soutěžsmiley

Nikomu neříkám, že po přečtení mého článku musíte už vždy chystat koně tímto způsobem, ale budu ráda, když Vám alespoň některý z mých postupů bude k užitku a nebo si ho vylepšíte po svémsmiley

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář