Jdi na obsah Jdi na menu

10 chyb, kterým se vyvarovat při soutěžích

28. 8. 2017

Při předvádění koní jsou chyby samozřejmě nevyhnutelné. Špatný cval, nekorektní pozice nebo oťukané kavalety se nevyhnou žádnému závodníkovi. Ačkoli, největší chyby většinou nesouvisejí s trialovými penaltami nebo zapomenutou úlohou. Předvádění koní se podobá všem ostatním sportům, častokrát je to více nervů než fyzický souboj. Díky tomuto, je mnoho chyb v soutěžní aréně více o hlavě. Dobrou zprávou je to, že je zle opravit a vyhýbat se jimsmiley

img_7041.jpg

1. Negativní "samoobsluha"

Nikdy nebudete mít dobré předvedení úlohy, pokud nebudete sami sebe mentálně podporovat. Čím častěji zazní "Nemůžu" nebo "Nejsem připraven", tím více se vzdalujete od svého úspěchu. Tyto negativní myšlenky zabraňují Vašemu reálnému úsudku a brání Vám být "se svým koněm". Vyhýbání se sebenegativnímu hodnocení začíná každý den, když se probudíte. Jde o rozhodnutí, které musíte udělat pokaždé, když se Vám do hlavy dostanou negativní myšlenky - zastavit, nebo nechat je nás naplnit. Je to podobné posilování svalů. Stane se to vaší přirozenou reakcí, pokud budete "posilovat" každý den.

2. Špatný první dojem

I malé detaily jsou při předvádění koní podstatné. To neznamená, že potřebujete nejdražší boty nebo nejmodernější halenku. To jen znamená, že když vstoupíte do arény, měli byste vypadat jako vítěz od hlavy až k patě. Dobře vytvarovaný klobou, dobře padnoucí oděv a čistá a dobře upravená hříva spojené se sebejistým pohledem. Pokud budete po aréně chodit ve špinavém oblečení a pohledem "Pomozte mi", rozhodčí je schopen tuto informaci číst na velkou dálku. Dostat se ze špatného prvního dojmu je velmi těžké....admin-ajax_php_-2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Nepřipravený

Připravený neznamená jen to, stát včas na startu. Je to také o tom znát dobře pravidla své třídy a vědět, jak chci úlohu předvést. Dopředu promyslím každý svůj úkon a představím si ho. Být mentálně připraven dává soutěžícímu velmi malou pravděpodobnost chyby. "Představování si" opravdu vede k úspěchu.

4. Strach z konkurence

Častokrát se stává, že předvádějící si určí v hlavě své pořadí ještě předtím, než vůbec vstoupí do arény. Častokrát si říkají "Fajn, nanejhůř budu tolikátý..." Nicméně, toto není mentalita úspěšného sportovce. Když přesunete své úsilí ze soutěžení se svojí konkurencí na soutěžení proti sám sobě, začnete se Vy stávat konkurencí pro ostatní. Vaše cíle by neměly být "Vyhraji tuto třídu" ale např. " Dnes předvedu čistý přeskok.". Takovéto typy cílů nespoléhají při svém úspěchu na chyby Vaší konkurence, ale spoléhají se čistě na Váš výkon a pomohou Vám opět v předvedení lepší úlohy.img_7037-1024x683.jpg

5. Poker face

Bez ohledu na to, jak jste připravení, dějí se v aréně věci, které neočekáváte. Koneckonců, předvádíme samostatně myslící zvířata. Když se tyto chyby stanou, je Vaším úkolem chybu diskrétně vyřešit a pokračovat. Nicméně, pokud chybě věnujete příliš velkou pozornost, nebo se přestanete díky ní snažit, zahodíte tím celou třídu. Část koní se pak naučí, co na Vás při soutěži platí a mohou toho začít zneužívat.

6. Neobávejte se slabostí Vás a Vašeho koně

Každý máme souhrn jedinečných silných a slabých stránek. Být si vědomi vlastních silných stránek, předvést je a zároveň se vyhnout těm slabým povede k úspěchu. Například pokud jste si v Showmanshipu jistí tím, že Váš kůň čistě pivotuje na zadní noze, můžete ho v tomto úkolu malinko potlačit a přidat na rychlosti, abyste Vaši silnou stránku více prodali.  Naopak můžete mít horší couvání, kde je lepší dát koni čas zkontrolovat ho, než se pokoušet provést cvik rychle a udělat chybu. Ne každý kůň umí vše. Dejte svému koni šanci, ať zazáří tam, kde je silný.

7. Přehnané předvedení

Sebedůvěra je klíčová, ale přehnaná sebedůvěra může být fatální. Předvedení něčeho "na sílu" se v aréně moc nenosí. Přehnané couvání v horsemanshipu, přehnané snižování pat ve Working Equitation a nebo křečový smích v Showmanshipu. Tím, že své tělo používáte přirozeně, dosáhnete většího úspěchu.

8. Ztráta koncentrace

Závody jsou vždy velmi rychlé a rychle utíkají. Je snadné ztratit koncentraci na následující úkol. Nicméně pořád byste měli zůstat v koncentraci se svým koněm. Stejně jako pozitivní mysl, je naše koncentrace podobná svalu a jeho tréninku. A i tomu musíme věnovat pozornost v našem běžném životě. Jezdec, který je v souladu s koněm bude spíše schopen reagovat než jezdec, který jede na autopilota.

9. Neučení se z vlastních chyb

Jedna z největších chyb, které se můžete dopustit, je nepoučit se z chyb vlastních. Nezáleží na tom, kolik jste toho vyhráli nebo jak dlouho závodíte. Vždy je prostor pro zlepšování sama sebe. Naučit se analyzovat vlastní chyby a poučovat se z nich, je jeden z nejlepších způsobů jak růst. U mnoha tříd jsou Vám k dispozici hodnocení rozhodčích. Váš trenér nebo přátelé mohou mít návrhy ke zlepšení. Naučte se tuto kritiku přijímat a zamýšlet se nad jejím využitím. Stanovte si cíle, je to nejlepší způsob, jak se posunout vpřed.img_7036-232x300.jpg

10.  Zapomenout, proč koně předvádíme

Trofeje se poškrábou, stuhy se ztratí a body ztratí na své hodnotě. Je vždy důležité si pamatovat, co nás ke koním přivedlo. Ve finále, to že jsme nevyhrál třídu není konec světa. Vzpomeňte si na dítě, které začínalo se svými prvními lekcemi a postupně se zlepšovalo. To je naše opravdová výhra. Chyby jsou nevyhnutelné, nesmí nás ale odvrátit od toho, co nám dělá skutečnou radost.