Jdi na obsah Jdi na menu

5 nepsaných pravidel Showmanshipu

23. 3. 2018

Showmanship je často nazýván jako tanec mezi koněm a jeho předvádějícím. Musí mít rytmus, být plynulý a mít kadenci, aby vypadal velmi lehce. Perfektní načasování, kdy se předvádějící a kůň pohybují celou úlohu jako jedno tělo a v řadě manévrů musí pracovat přesně, hladce a lehce. Jakmile vidíte tým, kteří předvádí úlohu tímto způsobem, vidíte, že se opravdu dali do práce! Vzorně si pročetli pravidla, seznámili se se všemi manévry, korektními postoji a prezentací.

Ačkoli, je stále 5 nepsaných tipů, které v pravidlech nenajdete. Jak můžete zlepšit své předvedení a úlohy, abyste se posunuli na vyšší úroveň? Dali jsme dohromady 5 nepsaných pravidel, které mějte příště na paměti, až budete stát připraveni na kuželu.

showmanship_generic_very-cool-e1521646097217.jpgNepodceňujte sestavení a inspekci

V pravidlech se tato disciplína oficiálně nazývá Showpanship at Halter (Halter - disciplína pro předvedení konstituce koně). Ačkoli většina lidí má tendenci část "at Halter" podceňovat a považovat jí za méně důležitou. Každý ví, že jeho kůň musí být při inspekci sestaven čtvercově a být řádně vyčištěn. Ačkoliv, je to o detailech, které mohou tento manévr změnit v manévr, který Vám vydělá kredity! Buďte opravdu přesní při přecházení koně ze strany na stranu. Nebuďte ani rychlí ani pomalí. Zkoušejte to doma. Ať víte, kam budete pokládat nohy a tato část se pro vás stane automatickou.  Předvedení koně by mělo být naprosto bezproblémové - od správného uchycení a pasování ohlávky až po správně vybraná kopyta, který jsou perfektně čistá tak, že to rozhodčí může vidět když od něho například odklusáváte. Je to pozornosti na drobné věci, které ale opravdu platí.

Nejprve přesnost, potom rychlost

Je opravdu nádherné pozorovat předvádějícího, který bleskovou rychlostí kluše, zastavuje, obrací a sestavuje inspekci. Ale pokud váš kůň ušlápne v obratu, je úplně jedno, jak rychlí u toho jste. Prostě se posouváte v tabulce výsledků směrem dolů! Můžete mít pocit, že jste pomalí, speciálně s mladými koňmi. Rozhodující je, abyste byli přesní a až poté rychlí. Mějte na paměti, že showmanship má mít rytmus a má být plynulý. Ujistěte se, že všechny vaše manévry a prvky mají stejné plynulé tempo. Ačkoliv to někdy znamená některé prvky zpomalit a nebo naopak u některých začít pracovat na zrychlení. Vždy chcete, aby úloha vypadala jako jeden celek. Nikoliv více úloh pospojovaných dohromady.

Práce nohou je důležitá

Dbejte pozornosti na práci vašich nohou a práci nohou vašeho koně. Buďte si jistí tím, že jste "uzavřeli" každý prvek. Pro předvádějícího to znamená položit vždy obě nohy vedle sebe, na celou plochu a do správné pozice. Také to znamená sebejistě předvádět veškeré přešlapy a změny pozic. Pro koně v podstatě platí to samé. Vždy byste měli chtít po koni, aby zastavil ve čtvercovém sestavení - ať už jste šli krokem, klusali, dělali obrat a nebo jste couvali. Pokud jednu z nohou necháte koni trčet příliš dopředu nebo dozadu, může se stát, že při začátku dalšího manévru budete mít problém. Sladění pohybu vaší nohy s nohou vašeho koně udělá z vaší krásné úlohy krásnější a mnohem plynulejší výkon.

Nedělejte ze své slabosti ještě větší, než je

Výhodou úlohových tříd je ta, že jí stále můžete vyhrát, i když jeden z vašich manévrů není zrovna ideální. Nezasekávejte se u toho, co vám nejde a předveďte to, co vám jde. Například váš kůň ke konci couvání křiví, nebo nechce zatáčet větší oblouky v klusu a dělá to s nutností korekce od vás. Všichni máme slabé stránky a koně mají také svou vlastní hlavu a psychiku. Soustřeďte se na manévry, kterými zazáříte a začněte hodně pracovat na těch, které ještě vyžadují zlepšení.

Buďte rozený showman

Showmanship může vypadat dost uměle a upřímně i docela ošklivě, když nevěnujete pozornost tomu, co dělá vaše tělo. Být rozený showman není tak snadné a přirozené, jak se může zdát. Ale s notnou dávkou praxe se to může velmi zlepšit. Klusat s pocitem, že "přibližujete" paty k prstům a zároveň protahujete své tělo a ramena - to může značně zlepšit finální pozici těla. Udržování pevně sevřených olověných pěstí vám pomůže udržet klidné ruce i při ohnutých loktech. Nejlepší cesta, jak zlepšit vaší pozici /i bez koně) je trénovat před zrcadlem.  Můžete si připadat, jže vaše lokty jsou už dost u těla a že váš běh je přirozený. Ale když to uvidíte, možná budete sami chtít udělat nějaké úpravy. Jednoduše užívat si třídu a být sebejistý udělá přirozeného showmana z každého!