Jdi na obsah Jdi na menu

6 panel test a jak jsme k němu přišly

24. 7. 2018

6 panel test a jak jsme k němu přišly J

Asi většina z Vás ví, že Sísu začaly trápit záda a začala nepravidelně zkracovat krok. Jelikož je to mladý kůň a nechtěla jsem to podceňovat, začla jsem u RTG, potom u různých fyzio a chiro, dornovy metody atd.

Většina lidí se shodla na tom, že to není nic hrozného, že pravděpodobně změna režimu a cvičení kobyle uleví a bude klid. Tohle je asi téma na separátní článek, který teď ale není hlavním tématem, které bych ráda probrala J

Každopádně, se ke mně dostal strašák jménem PSSM a HYPP. Díky brouzdání po internetu jsem našla různé projevy, u kterých jsem zjistila, že mohou mít projev i v tom, že kůň zkracuje krok..

A tak si říkám, ty brďo, třeba jednou budeš plánovat hříbátko a nehledě na to, že možná řešíš miliony věcí a chyba není v režimu, ale bohužel ve špatném genetickém kódu a pak bych jí musela začít pomáhat úplně jinak.

Byla jsem jedna z těch, co si říkala, já to snad raději nechci ani vědět. Asi většina z nás ví, že od letošního roku musí mít všichni hřebci amerických plemen udělaný 5-panel test, aby se znaly jejich výsledky a eliminoval se přenos těchto genetických onemocnění.

Ráda bych Vám nyní laickým způsobem popsala to, čeho jsem se dopátrala a pak bych se s Vámi zároveň ráda podělila i o druhý článek. Připraví ho pro Vás Eva, která má kobylu, jak většina lidí ráda říká : „Jen PSSM přenašečku“ …. Myslím si, že budete šokováni stejně jako já, jaké mýty se ve společnosti šíří a jaká je potom realita… no více v druhém článku..

Pro začátek bych ráda uvedla na pravou míru dva pojmy:

Homozygot = postižený jedinec (s tímhle slovem se ale můžete u genetiky setkat i v jiném slova smyslu)

Heterozygot = „jen přenašeč“

Každopádně, já jsem díky své kamarádce získala formulář od Laboklin, který si myslím, že je poměrně lehké vyplnit. Najdete ho zde a je v češtině J http://cz.laboklin.info/wp-content/uploads/ua_genetik_pfd_cz_th.pdf

Formulář vyplníte Vy a nebo Váš veterinář. Pokud Vám stačí pouze výsledek pro Vaší informaci, zvládnete vše sami. Pokud chcete, aby bylo potvrzené, že výsledky patří přímo Vašemu koni a chcete k němu certifikát, je třeba, abyste požádali veterináře o odběr hřívy a potvrzení formuláře. Tím doložíte, že odebraná hříva náleží opravdu koni ve formuláři a dostanete za 250,- Kč navíc certifikáty na všechny testované nemoci.

certifikaty.jpgcert.jpg

 

 

 

 

 

 

Certifikát vydaný na základě odběru veterinářem                                                   Certifikát z emailu (bez nutnosti ověření vzorků veterinářem)

Pokud budete odebírat sami, je nutné odeslat cca 30 pramínků s cibulkami. Doporučuji vytrhávat spíše ze hřbetu krku a po menších trsech. Sísa se absolutně nebránila a šlo to krásně.

Já jsem tedy zvolila variantu s veterinářem, protože jsem pro budoucí chov chtěla mít případné potvrzení, že i kobyla je testovaná a testy opravdu patří jí. Hlavní pro mě ale byly onemocnění PSSM a HYPP.

Co všechno se tedy testuje?

PSSM

HYPP

GBED

HERDA

EMH

A já si ještě nechala udělat 6-panel tzn OLWS.

U každého onemocnění dostanete výsledek ve formě (příklad na HERDA):

N / N – kůň netrpí genetickou mutací

N / HERDA – kůň je heterozygot (přenašeč) této nemoci

HERDA / HERDA – kůň je homozygot (postižen) a zároveň je i přenašeč

Ideální stav je samozřejmě N/N. Já jsem žila v dojmu, že „Přenašeč je v pohodě!!“ Jenže ono to tak úplně není. U onemocnění PSSM a HYPP totiž i přenašeč trpí symptomy!! To znamená, že i když máte koně N/PSSM, neznamená to, že je pouze přenašečem. Ale u těchto dvou nemocí se u něho mohou (nemusí) projevit obtíže. Ty jsou v mírnější formě, ale i ta mírnější forma rozhodně nestojí za to to pokoušet. O tom Vám více poví Eva v druhém článku, která je velmi snaživou majitelkou kobylky N / PSSM a díky ní se o tomto dozvěděla spoustu věcí i ze zahraničních studií.

Bohužel, se jedná o natolik nepopulární téma, že se velmi těžko dostává k informaci, že heterozygotní kůň (přenašeč), může trpět projevy. Díky tomu, že Eva má kobylku, která je N/PSSM a má projevy, jsem se o téma začala zajímat a přidávat mu na váze, protože její projevy opravdu nejsou nic krásného a už vůbec bych to nenazvala jako něco "v pohodě".

Každopádně, jak to dopadlo u nás:

PSSM N / N

HERDA N / N

HYPP N / N

GBED N / GBED

EMH N / N

OLWS N / OLWS

U OLWS se jedná „pouze“ o barvu, což je u over typické a asi to úplně nestojí za hlubší řešení (nejsem chovatel a expert, abych vám uměla říct více a případná rizika) Co se týče GBED - Kdyby byla Sísa GBED / GBED, pravděpodobně už tu není, protože tito koně umírají do max 12ti měsíců. Je ale přenašečkou - heterozygotkou. To znamená, že si teď musím dát pozor na to, abych nepřipustila hřebcem N / GBED: To by mohlo mít za následek mrtvé hříbě.. Pokud pustím hřebcem N / N mám 50% šanci, že hříbě bude čisté a 50% šanci, že z něho bude opět přenašeč. V tomto případě bez projevů, ale pokud by takto postižené hříbě mělo jít do chovu, měl by si následný majitel dávat opět pozor.

Dlouho jsem před tímto tématem zavírala oči, ale můj kůň mě sám přesvědčil, že asi stojí za to se dozvědět víc J Jsem ráda, že vím na čem jsem… A opravdu si myslím, že pokud chceme být zodpovědní, stojí za to testovat a vědět. Minimálně u PSSM a HYPP zvířata opravdu mohou trpět a to i jako heterozygoti (přenašeči…)

Pokud Vás zajímá víc o jednotlivých nemocech, na internetu určitě najedete víc. Nejsem veterinář a ani specialista a tak bych se ráda pouze podělila o svojí laickou zkušenost, nikoliv poučovala o genetice.

Myslela jsem si, jaká věda je to odeslat atd! Není, vyplníte formulář, přidáte hřívu a odešlete. Výsledky i faktura dorazí na email Vám nebo veterináři. Je to opravdu jednoduché a víte na čem jste a můžete s tím pracovat J

Myslím si, že pro tahle krásná zvířata stojí za to se o tom dozvědět víc a udělat něco pro jejich budoucí chov!

Zdravým hříbátkům zdar!!