Jdi na obsah Jdi na menu

Bubáci

26. 10. 2015

Zrekapitulujme si, co všechno už umíme:

  • Hříbátko se nás nebojí a nechá se od nás ošetřovat
  • Umíme ho dovést na jízdárnu (my jeho, ne ono nás)
  • Víme, s jakými pomůckami můžeme pracovat
  • Známe základní ovládací prvky, jak na hříbátko

Teď tedy přichází vhodná doba pro utužení našeho vzájemného vztahu. Hříbátko pro nás už ve většině případů není nebezpečné a uvědomuje si, že nám nesmí ubližovat. Proč bychom za odměnu nenabídli něco takového my jemu?

Je přeci fajn, když si koně už od malinka naučíme na všelijaké bubáky. Svou práci už totiž budeme dál jen a jen zúročovat.

Pro milovníky parelliho her se teď budeme trošku blíž věnovat "Přátelské hře". Pro ty ostatní, budeme utužovat vztah a představovat našemu miminku nejrůznější bubáky. Pokud někoho hry zajímají, můžete na ně mrknout zde: http://www.krawik.estranky.cz/clanky/prace-tak-trochu-jinak/metoda_-podle-ktere-pracujeme---nedam-na-ni-dopustit_.html

Tušírka, Carrot stick

Že se těhle vecí kůň bude vždycky bát? Omyl, není to tak. Naši drazí čtyřnozí totiž milují systém. Jakmile ho pochopí, strašně rádi v něm pracují. Když ve své systematické práci hříbátku vysvětlíte, že podle systému přijde tlak tušírkou nebo vodítkem vždy po Vašem prvotním povelu, nebude mít důvod se bát. Je proto možné dosáhnout toho, že se můžete tušírkou dotknout úpně všude a Vaše miminko nehne ani brvou. To samé carrot stickem. Je možné Stringem (tkaničkou) všude mávat, švihat, přehazovat jí přes koně. Můžete se dostat až k tomu, že si stoupnete před koně a budete kolem něj opravdu silně švihat... Tomu už se říká docela pěkná důvěra ne? :)

Vodítko

Začínáme s těmi lehčmi bubáky. Proto jsme se dostali i k vodítku. I vodítkem se můžeme hříbátka všude dotknout, můžeme mu ho omotávat kolem hlavy. Dokonce ho můžeme omotat kolem všech nohou (POZOR, tady je potřeba dodržet určitá bezpečnostní pravidla, abyste nezranili sebe nebo hříbátko). Nejen, že s ním můžete koně doslova zabalit, Vy mu pomocí vodítka můžete dokonce zvedat a protahovat nohy. Je to zaprvé dobrá příprava na kováře, zadruhé opět práce na důvěře. Vemte si, že si od Vás hříbátko nechá pozvedat nohy do všemožných směrů a vůbec nemá důvod se bát.. taky fajn věc .. :)

Klasická péče

Do svých bubáků zařazuji i klasickou péči, která se mi potom bude hodit při ošetřování. Pozvolna vytahuji jazyk z tlamy - výhodné třeba pro odčervení (POZOR, opět je nutné vědět, jak na to!), pootvírám si očička, abych až bude třeba, mohla v pohodě nakapat kapky. Ošahávám uši. Na všechno je třeba jít s citem a v klidu. Rozhodně doporučuji dělat v klidnějším prostředí. Do téhle části můžeme zařadit i nácvik deky.

I já můžu být docela dobrý bubák ... :) Na trénink se nemusíte nijak strašidelně vychystávat... Ale spoustu koní může překvapit, když se u nich rychle sehnete, vlezete jim pod břicho, nahnete se jim nad hřbet. Všechny tyhle situace si můžeme v klidu kontrolovaně natrénovat. Občas kolem svých koní i poskakuju - kvůli budoucímu nasedání (smiřte se s tím, že pro vé okolí u tohohle nácviku budete vypadat malinko jako blázni). Ve finále totohle cviku se dostávám k tomu, že si vlezu pod koně, mezi přední nohy, mezi zadní a já i hříbátko víme, že se nám nic nestane. Všechno vyžaduje svůj čas a správnou cestu, jak na to .. :)

 

To, co jsem právě popsala, jsou takoví "základní bubáci". Myslím si, že každý kůň, v každém věku si zaslouží, abyste ho s nimi seznámili. Určitě se Vám to při práci s koněm vrátí. Bude odvážnější a bude k Vám mít mnohem větší důvěru. Dále se mrkneme na takové "nadstavbové bubáky". Které už asi není úplně nezbytné znát, ale pro hračičky můžou být zajímavé.

Kužely, kavalety

Už od malinka můžete své budoucí šampiony seznámit s kavaletymi a kužely. pro budoucí westerňáky se to rozhodně velmi hodí. Hříbátka občas koukají na nové barvičky a věci. co se týče kavalet, většinou si je poházím do jízdárny a sem tam přes nějakou přejdeme, jen tak pro zvyk. Ze začátku toho víc nechci.

Co se týče kuželů, když chci být opravdu poctivá, dostanu se k tomu, že hříbátku pomalinku vysvětlím, že si s nimi může nechat všude dotknout, protože ho neukousnou a dokonce občas dělám i to, že jim je třeba stavím na záď.

Není fajn mít doma takového pohodáře, který nic z toho nehrotí? Myslíte si, že ho pak rozhodí nějaká deka? :)

Mostek, plachta

Záměrně zmiňuji první mostek. Ve většině případů je pro koně míň děsivý a snášejí ho lépe, než plachtu. Proto doporučuji první začít s mostkem, nebo nějakým prknem ..  Jak tuhle situaci řeším? Vlastně jí většinou neřeším vůbec. Když Vám Váš parťák dostatečně důvěřuje, většinou k mostku poprvé dojde a čučí. Možná si zafrká... Nechám ho zastavit, rozkoukat a požádám ho o pár krůčků vpřed k mostku. Opět se v klidu zastavíme, pochválím šampiona a jdeme dál. Jak to většinou dopadne? Dojdeme k mostku, očichá si ho a na mé požádání o povel "JDEME" se prostě rozejde a opatrně přejde. V podstatě se snažím vůbec neřešit to, že v cestě máme mostek. Můj náhled na věc je takový, že chci projít určitým místem. To, že je v cestě mostek, nemusí hříbátko vůbec zajímat. Já ho požádám projdi, ono si samo poradí s tím, že musí zvednout nohy atd .. Ví, že vše, s čím jsem k němu doposud přišla, mu nikdy neulbižílo. V 99% případů nebude mít s mostkem nijak velký problém.

Teprve, pokud bez mrknutí oka zvládáte mostek, doporučuji začít zkoušet plachtu. Oproti mostku je na ní děsivější to, že šustí a mění tvar, když se na ní šlápne. Ale pokud si svou přípravu uděláte kvalitně a nebudete nikam spěchat, ani plachta pro Vás nebude bubák.

Vozík

I nastupování do vozíku můžeme pojmout jako bubáka. Vozíku bych ráda věnovala separátní článek, protože je to věc, se kterou is spoustu lidí neví rady. Jediné, co bych k němu teď ráda napsala je to, že na něj nahlážím úplně stejně, jako na kužely nebo mostek a rozhodně se mu nevyhýbám. Co když budete potřebovat ve dvou letech naložit a odvézt na kliniku? Je lepší, když Vaše miminko vozík zná a s důvěrou nastoupí, nebo je lepší ho chudáka nezatěžovat, ale v případě potřeby mu způsobit skoro infarktový stres, kdy ho během pár minut potřebujete naložit, zavřít a jet? :)

Bubáků se dá vymyslet spousty a spousty. Dají se použít různé pytlíky, deštníky, kvadrokoptéry, prostěradla a spoustu dalšího. Doporučuji se k nim prokousávat postupně, od těch nejlehčích až po ty, co už pro nás začínají být výzva. Nabídněte svému hříbátku možnost, cítit se ve Vaší blízkosti bezpečně. Když už se ono může chovat slušně k nám, měli bycho mu tohle bezpeční na oplátku nabídnout také .. :)

Závěrem bych chtěla říct, že Bubáci neboli "Přátelská hra" je hra netušených možností. Je to jen na Vaší kreativitě a na tom, na co chcete svého koně zvyknout. Takže se nebojme a hurá na Bubáky!

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář