Jdi na obsah Jdi na menu

Cviky pro nejmenší II.

5. 12. 2016

Pokud jste na stránkách poprvé, určitě doporučuji přečíst si článek https://seesee.estranky.cz/clanky/jak-na-hribatko/cviky-pro-nejmensi.html smiley Zde se dozvíte, jakým způsobem s nejmenšími začínám a na co navazuje tento článek druhého vydání.

Naopak, pokud je pro Vás toto příliš jednoduchá práce, začněte s nejstaršími články, kde je popsána práce pro hříbátka od jejich cca roku věku smiley

Takže co dál mohu dělat?

Obraty

Obraty budou naše miláčky provázet celým jejich životem. Začátky jsme si již vysvětlili, pokud nám miminka ustupují na lehký dotek, můžeme začít zvyšovat požadavky. Chtějme po nich dva, tři kroky.. potom klidně půlobrat. Určitě se nic nemá přehánět, neměli bychom obratem trávit 10 min v kuse. Většinou za trénink zkusím jednou, max dvakrát a cvik nechám ležet ladem. Do věku cca jednoho roku mi postačí, když mi obratují na dotek a spíše mi ustupují při manipulaci, než aby prováděli korektní cvik. Zdokonalí se v pohybu a ve věku kolem cca jednoho roku začnu požadovat obraty bez doteku (popsáno opět v jiném článku). Není pak tolik problém skloubit nový pohyb a nový povel, protože už mají obraty relativně našlapané.  Trénovat můžeme obraty kolem předku i zadku a pokud plánujete budoucí sportovní kariéru, můžete se při pomalém nácviku začít soustředit na to, aby Vám nohy pracovaly jak mají. Tzn. pro nácvik westernového obratu se začít zaměřovat na to, aby Vám vnější zadní noha stála na místě a vnitřní obratová noha pohybovala obratem.

Práce "navolno"

 Proč ne? Práce navolno je úžasná kontrola pro to, jak Vám nacvičené věci fungují. Hříbátku poskytují možnost říct ne, mám dost a prostě odejít. Takhle malá hříbátka se většinou nenaučí svévolně utíkat a volnosti zneužívat (i když neříkám, že takové případy se neobjeví). Většinou jim ale jejich zvědavost a hravost velí využít příležitosti zábavy s Vámi a dobře spolupracují. Na videu jsem Vám zpracovala Aprilku a její práci navolno. Uvidíte, že ještě hodně pracuje doteky, především při couvání. Určitě bych ráda vypíchla zastavení. Zastavuje krásně vedle člověka, nikam se nevalí vpřed a nevráží do vodiče. Pokud tohohle docílíte už u tak mladého koně, máte z půlky do budoucna vyhráno co se týče voděnísmiley Popravdě si myslím, že s cviky, které vidíte na videu, si do roka bohatě vystačíte. Upozorňuji, že Aprilka chodí cvičit cca jednou týdně. Nepracuje nijak často. Velký přínos ale pro ní má denní kontakt s lidmi, u kterého si ani neuvědomuje, že pracuje, ale pracuje. Denně se někam vodí, denně se chodí krmit, musí si stoupnout na své místo, počkat na jídlo atd.. všude sem mohu hříbátku práci nenápadně podstrčit. U krmení mohu požádat o posun zádě atd. A tak nemusíte ani nijak drilovat. 

Šlápni kam chci

Zvykejte si svoje miminka na to, že se od malinka nebojí šlápnout kam chcete. Kaluž, plachta, divný flek na zemi.. Můžete to využít i pro první seznámení s mostkem. Co se v mládí naučí, ve stáří jako když najdou. I toho jsem Vám dala jedním záběrem do videa.

Srandičky musí být

Jestliže už máte vyjasněné, jak se k Vám má hříbátko chovat, nastává chvilka pro hraní.  Nejsem zastánce toho budovat si svojí pozici pouze tím, že se neustále projevuji jako "autorita", "vůdce" nebo "alfa". Miminka si potřebují hrát (a my taky!laugh).

Pohrajte si. Vymyslete si nějakou zábavu. Zkoumejte okolí, ukazujte jim nové věci... Pro miminka je naprosto skvělá práce Pozitivní motivací. Naučí se už od malinka přemýšlet tímto způsobem práce, mají zábavu a naučí se i to, jak mají pracovat s pamlsky a kdy si o ně říkat, jakým způsobem a kdy si o ně neříkat.

Aprilka tímto způsobem teprve začíná a učí se první cvik, kdy dostává pamlsek pouze ve chvíli, kdy otočí čumák pryč od kapsy. (Jak je i na videu vidět, již dříve se naučila si o pamlsek nebo pozornost říkat občas dost nepříjemným způsobem, kdy nešla daleko ani pro kousnutí - proto občas ještě pozůstatky uší dozadu) I to jsem Vám zachytila na videu. Učí se tím skvěle i to, že pamlsek nedostane nikdy, když bude žebrat u kapsy. Více do detailu doporučuji mrknout na články o "Míčkované", případně si určitě najděte články na jiných zdrojích o práci pozitivní motivací. Moment kdy Aprilka odvrátí hlavu a tím nežebrá a řekne si o odměnu je vidět před cvikem s mostkem. Určitě to není finále, je to po chvilce toho, co cik poznalasmiley

V tomto bodu zapojme svojí kreativitu. Naučme se najít společné chvilky, které nás budou bavit a budeme si je společně užívat. Mohou to být společné procházky, procházky navolno za koněm, drbání kartáčem na oblíbených místech.. zapojte kreativitu. Svoje miminko znáte nejvíc Vy a tak jen Vy víte, co ho nejvíce bavísmiley

Určitě u všeho doporučuji - mluvte... Občas je to dobré nejen pro nás, ale i pro koně. Ani si to nemusíme uvědomovat a vyjádříme spoustu věcí, díky kterým se staneme pro naše prcky čitelnějšísmiley

 

Pokud fungujete tímto způsobem, určitě bych miminkům nechala více volného času, ať si vyhrají se svými vrstevníky, práce mají před sebou dost a dost po celý život.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář