Jdi na obsah Jdi na menu

Cviky pro nejmenší

26. 7. 2016

Je nějaká práce, která je vhodná pro naše nejmladší a nejmenší? Popravdě si myslím, že když je do roka necháte ležet ladem a budete je jen lehce ošahávat a sem tam s nimi lehce zacvičíte, úplně jim to stačí. Přecijen jsou to miminka a pro ta není vhodná žádná fyzicky, ale ani psychicky náročná práce.

Miminka se zatím nedokáží dlouho soustředit. Ideální práce pro ty nejmladší je do 10 max 15 min. Udržte svoje krotitelské vášně na uzdě a snažte se opravdu do tohoto časového rozpětí vejít. Pokud potřebujete nutně cvičit víc, doporučuji tedy tento interval zařadit víckrát denně, ale dobu dodržet.

A teď už ke cvikům. Všem cvikům, kterým se budu dnes věnovat by mělo předcházet poctivé "ošahání" hříbátka. Nemělo by se bát ohlávky ani Vás. Mělo by si nechat všude sáhnout, zvednout Vám nohy. Mělo by se nechat vykartáčovat, učesat si hřívu, nechat si sáhnout do tlamičky a nebát se většiny věcí, které k němu přinesete. Důležité také je, aby rozumělo tomu, že Vám nemá tzv. skákat po hlavě. Neplete si Vás s vrstevníky a chová k Vám patřičnou úctu a respekt k Vašemu osobnímu prostorusmiley

Pokud tyto parametry splňujete, můžete se v této fázi klidně na čas zaseknout, protože máte opravdu pěkně připravené miminko. Pokud ale i přesto patříte mezi poctivce, kteří si nějakou praktickou práci chtějí připravit, mám pro Vás pár tipů, co můžete s prcky dělat. Zachytila jsem je pro Vás při práci s tříměsíční Aprilkou. Kobylka PH, která už je krásně ošahaná a splňuje vše, co jsem nahoře popsala.

Aprilka na videu cvičí všechny cviky úplně poprvé, proto nejsou zcela předpisové. Cca po týdnu je dělá jako starý mazák. Já jsem Vám ale chtěla zachytit to, jak cviky cca mohou probíhat, jak mohou vypadat reakce hříbátka a jak na ně můžete reagovat. Pokud máte hříbátko dobře připravené, mělo by všechny cviky zvládnout v klidu a bez nějakých nebezpečných reakcí.

Rozpohybování miminka

Jako první cvik na videu uvidíte, jak prcka rozejít. U spousty hříbátek postačí párkrát zatáhnout za vodítko. U některých stačí jen zamlaskat. Zkušenější a citliví majitelé mohou použít tušírku (zde bych ráda upozornila na to, že rozhodně a výrazně nedoporučuji hříbátka bít a ani na ně výrazně zvyšovat tlak). Pracujeme s miminky a tak je nechceme nijak stresovat a ani je děsit. Proto by tušírku měl používat jen ten, kdo si je jist vlastní rukou a umí se krotit a ovládat. Pokud si jistí nejste, mám pro Vás jednu zajímavou variantu, která je zachycena na videu. Můžete si hříbátko "obalit" vodítkem. Vodítko za oba konce chytnete pod tlamou a tahem vpřed tak vyvinete lehký tlak na zádi hříbátka. Doporučuji dát u zádi vodítko do takové výšky, jako je na videu. Je to nejjednodušší a nejbezpečnější místo, kde můžete vodítkem působit. Jakmile vyvinete tlak a hříbátko udělá jen malinkatý krůček, hnedka povolte a velmi chvalte - na videu je vidět také. Tímto způsobem můžete hříbátku vysvětlit, že po něm požadujete chůzi vpřed. Pokud Vám hříbátko chodí tam, kam potřebujete a chcete začít řešit více, přečtěte si jeden z prvních článků, kde jsou popsány první krůčky. Ale opravdu si myslím, že na takové cvičení je ještě u tak mladých koní čas.

 

Točka otočka

Točka otočka je název pro poměrně známý cvik. Jedná se o to, že hříbátko opět omotáme vodítkem, ale tentokrát vedeme vodítko od sebe přes záď a stranou blíže u sebe k sobě. Za vodítko poté začneme pomalinku popotahovat a hříbátku ohýbáme hlavu směrem od sebe. Doporučuji vše dělat pomalinku, aby hříbátko mělo čas pochopit, jaký cvik se po něm požaduje a neublížili jste mu. Hříbátko nejprve ohne hlavu a poté se otočí okolo vlastní osy od Vás a zase zpět k Vám. Na videu je vidět první zkušenost dobře připraveného hříbátka. Vše zvládá v klidu, s vodítkem se nepere a snaží se jít za tahem vodítka. Splňujeme tedy nácvik dvou reakcí a to na pohyb za vodítkem a zároveň jisté drobné gymnastikování. Postupem doby se hříbátko naučí co po něm chcete a cvik dělá téměř samo a poměrně rychle.

 

Ustoupení zádí a předkem

Jako poslední cvik jsem Vám na video natočila ustoupení zádí a předkem. U těchto prcků si myslím, že zcela stačí působení klasickým tlakem ruky. Hříbátko většinou zvládnete přetlačit vlastní vahou. Použití tušírky by mohlo být z počátku dost děsivé. Na videu tedy uvidíte opět první reakce na tlak. Ustoupení zádí a předkem na tlak - všimněte si míst, na která je vhodné působit. Jakmile zaznamenáte drobný posun kopýtka, hned tlak povolte a pochvalte. Postupem doby můžete jednotlivé kroky začít spojovat.

 

Podstatný faktor celé práce je vše dělat v klidu, ideálně s nadšením a pravidelnými pochvalami prcka. Pamatujte, pracujete s miminkem, které si chce spíš hrát než se drilovat a tak k práci přistupujte. Když Vám něco nejde dnes, zkuste to zítra a když to nejde ani zítra, zkuste to prostě pozítří. Ono to jednoho dne vyjde. Hříbátka berou spoustu věcí jako samozřejmost a tak se s nimi nemusíme tolik přetahovat jako s dospělými koňmi. Prostě po nich něco chceme, tak to udělají. A my je za to prostě pochválíme. 

Cvičte vše z obou stran koně, kvůli vyváženosti a všestrannosti. 

S těmito cviky si nějakou dobu vystačte a nebuďte na prcky příliš náročnísmiley Času na cvičení budete mít spousty a pokud si miminka takto dobře připravíte a tyto cviky se s nimi dobře naučíte, budete mít potom pěknou výchozí pozici pro složitější cviky, které bych ale začala zařazovat nejdříve ve věku kolem 1 roku.

 

A teď už video:

:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář