Jdi na obsah Jdi na menu

In Hand Trail - tipy

4. 10. 2016

Pro názornost tohoto článku jsem si půjčila video ze světové Show APHA 2012 - konkrétně In Hand Trail World Champion Yearling (roční koně)

Překážky vezmu postupně, tak jak jsou na videu a ke každé se pokusím podělit se s Vámi o tipy, na které se snažím zaměřovat jásmiley

Začátek

U disciplíny In Hand Trail je dobré myslet na to, že se nejedná o showmanship. Vždycky dobře a vzhledně vypadá, když srovnáte koni nohy, ale není to v této disciplíny předepsáno a ani začátek nemusíte zahajovat v typickém "showmahipovém postoji" - prostě stojíte vedle koně a díváte se na rozhodčího.

Branka

K brance přicházíme pomalu, nesprintujeme a to samé platí i v brance. In hand Trail je klidná disciplína, kde se nejedná o to překážky proletět, ale prokazujete ochotu a klid, se kterým kůň překážky zdolává. POZOR! Pomalu neznamená, že cvik nebude plynulý. Je nutné zachovat plynulost cviku. U branky je vždy dobré si dojít na úroveň, kde jí uchopíte, potom couvnete, koně brankou provedete a opět couvnete zpět. Necouvete celou branku, vždy couvete cca její 2/3. Kůň by měl ideálně couvat rovně podél branky (na videu je druhé couvání malinko křivé) a i za toto na nejvyšší úrovni můžete dostat dojmovou penaltu. S koněm můžete couvat tak, že stojíte vedle něj čelem dopředu a nebo se na něj otočíte. Pravidla umožňují obě varianty. Častěji se používá kombinace "mezi" kdy se ke koni mírně natočíte a couvete ho. Je vidět na videu.

Klusové / Krokové kavalety

U klusových a krokových kavalet je dobré nepodcenit trénink. Nikdy nenaženete to, co Váš kůň nemá nad kavaletami naběhaného. Kůň by nad kavaletami měl jít uvolněně a pracovat nad nimi sám a přirozeně. Neměl by Vás určitě předbíhat. Velmi často se učí snižování hlavy nad kavaletami. Já osobně to nedělám, nelíbí se mi tosmiley Nechám koně si snížit hlavu samotného, přirozeně do polohy, kam jí dá sám a pouze kopíruji jeho pohyb.  Dle mého názoru by měla být hodnocena pracovitost, ochota a přirozenost pohybu. Nikoliv plazící se předvádějící těsně nad kavaletami, který táhne hlavu násilně dolů (pokud Vám tam kůň nedává hlavu sám a vy ho pouze nedoprovázíte pohybem). Práce na snižování hlavy se dá určitě trénovat v tréninku - ovšem do předvedení trailu dle mého názoru žádný tah v úloze nepatří. Neberte to prosím tak, že takto hodnotí každý rozhodčí. Je to o preferencích jednotlivých rozhodčích, kdy každý má svou představu o úloze jinou. A tak pokud váháte, jděte se vždy zeptat, jak si rozhodčí představuje předvedení jednotlivých cviků.

Pokud kavalety předvádíte, myslete i na sebe. Naplánujte si kroky mezi jednotlivé kavalety, protože svým nepravidelným během a skákáním mezi bariérami tak můžete svého koně pěkně rozhodit z rytmu. Většinou to vychází stejně - pokud dá kůň jeden krok mezi kavaletu - Vy taky). Určitě je ale dobré kavalety a jejich kombinace hodně trénovat, protože opravdu žádným trikem nenahradíte to, co si natrénujete.

Couvání

U couvání se nejvíce hodnotí uvolněnost, plynulost a samozřejmě přesnost. Není kam spěchat, nemusíte svoje koně honit jako v showmanshipu. Opět to ale neznamená to, že ubereme na plynulosti. Kůň by měl couvat ideálně ochotně, uvolněně s hlavou v uvolněné pozici, pěkně plynule a tvar, který po něm požadujete.

Pokud pracujete mezi jakýmikoliv kavaletami, vždycky dobře vypadá, když si zachováte pozici v překážce nebo mimo ní. In Hand trailové překážky bývají často stavěné tak, že se vejdete dovnitř s koněm. Pokud se nevejdete a musíte jít venkem, zůstaňte tam celý cvik. Podle pravidel byste za toto neměli být nijak penalizování. Pokud bude ale rozhodčí chtít, může Vám za toto přidat na dojmových bodech.

 

Čtverec

Princip tohoto cviku všichni známe. Co se ale mně osobně líbí a co preferuji je to, když jde kůň pěkně uvolněně se sníženou hlavou. Určitě dbejte na to, aby byly všechny 4 nohy stále v pohybu. Ve čtverci byste neměli předvádět obrat okolo zádi, ale měly by se neustále pohybovat všechny 4 nohy - jako kdybyste dělali malinkatý kroužek na místě.

 

Mostek

Určitě nemusím zdůrazňovat, že do In Hand Trailu nepatří diskuze, zda Vám hříbátko na mostek vleze nebo ne. neměly by zde být sebemenší pochyby o ochotě koně na mostek vstoupit. Můžete jít na mostek s koněm nebo jít podél mostku. Když jdete podél mostku, jde kůň výš než Vy a je pro Vás snažší a přirozenější následovat jeho snížený nos. Nevypadá to potom tak křečovitě. Kůň by měl jít na mostek pomalu, ochotně a opět plynule. Měl by snížit hlavu se zájmem o mostek a pomalu ho se sníženou hlavou v klidu překonat. Neměl by z mostku zrychlit ani nijak seskočit.

Sidepass

na videu tento svik bohužel není, ale i tak bych ho ráda zmínila.. Ať už máte předepsaný sidepass nad kavaletou nebo mimo ní - měl by být předveden s rovným koněm. Neměla by se Vám nijak výrazně předbíhat záď nebo předek. Za toho pak můžete dostat penalizaci. Taková moje malá osobní rada, jak případnou chybu zamaskovat je taková, že na konci cviku se vždy snažím koně dorovnat aby zastavil rovně. Protože pokud Vám skončí přední nohy o krok napřed před zadními a kůň tak stojí křivě - na svou chybu ještě víc upozorníte. A i kdyby nebyl tak markantní, upozorníte na ní. Kdyžto když zastavíte pěkně a rovně, spoustu věcí máte šanci ještě zachránitsmiley I když rozhodčí jsou pozorní a taková věc jim většinou neujde, alespoň tu penaltu nemusíte dostat tak velkou..smiley

 

A závěrem tedy video světového Championa, na kterém se můžete nechat inspirovatsmiley