Jdi na obsah Jdi na menu

Jezdíme na závody v sezoně 2016

6. 4. 2016

Vzhledem k tomu, že se poslední dobou stále více a více setkávám s dotazy ohledně přepravy koní, rozhodla jsem se informovat se o tom, co vše mi v sezoně 2016 nakazují naše zákony pro převoz koně.

Řidičské oprávnění B nebo B+E?

Nebudu do článku kopírovat celou sbírku zákonů - kdo chce, může se do detailu vnořit zde: http://ridicske-prukazy.info/ridicske-opravneni-skupin-B-F-rizeni-jizdnich-souprav.html.

Ráda bych ale pro názornost uvedla soupravu, které můžete s koněm řídit při řidičském oprávnění B bez nutnosti rozšíření na B+E. Detail a zákon si můžete nastudovat v článku.

Konkrétní případ:

1. Vlastním vozidlo Octavia 1.9 TDI (81 kw). Toto vozidlo má maximální pohotovostní hmotnost 1300 kg.

2. Dále vlastním bržděný vozík na koně, který má pohotovostní hmotnost 760 kg. Maximální přípustnou hmotnost má 1300 kg.

3. Celková maximální přípustná hmotnost celé soupravy je 2 600 kg.

!! TUTO SOUPRAVU MOHU ŘÍDIT NA ZÁKLADĚ ŘIDIČSKÉHO OPRÁVNĚNÍ B !!

Proč tomu tak je? Na základě odstavce c) musí být splněny 2 podmínky. Maximální přípustná hmotnost vozíku nesmí překročit pohotovostní hmotnost vozidla (v tomto případě 1300 kg vozidlo = 1300 kg vozík) a druhou podmínkou je, že hmotnost celé soupravy nesmí překročit 3 500 kg (v tomto případě 2 600kg). Tyto podmínky bývají často mylně omezovány bržděným přívěsem do 750 kg, což ale odstavec c) jako nutnost neuvádí a dokonce zdůrazňuje, že hmotnost vozíku může být vyšší (což v tomto případě je)

 

Jakmile jeden z těchto parametrů odstavce c) porušíte, musíte už vlastnit oprávnění B+E, abyste byli oprávněni soupravu řídit.

Veterinární podmínky pro svody koní v roce 2016?

Vzhledem k loňskému výskytu IAE (infekční anémie koní) byly zpřísněny veterinární podmínky pro svody koní. Znamená to tedy, že pokud se budete chtít účastnit jakékoliv akce, která je klasifikována jako svod koní, musíte tyto podmínky splňovat. Jako svod je klasifikována každá akce, na které se sjede více hospodářsky registrovaných koní v jednom místě a za určitým účelem. Pro rok 2016 jsou podmínky nastaveny následovně:

  1. Platné očkovací schéma proti chřipce (Toto schéma zahrnuje tzv. primovakcinaci, která je přesně dána výrobcem každé vakcinační látky. Zpravidla to bývá 1. dávka, po měsíci následuje 2. dávka a po cca půl roce 3. dávka. Poté již dodržujeme pravidelné roční odstupy. Poslední vakcinace smí být provedena nejdéle 7 dní před konaným svodem). Pokud si s něčím nevíte rady, rozhodně se obraťte na veterináře, který Vám vždy 100% poradí.
  2. Vyšetření krve na IAE (infekční anemii koní) ne starší než 6 měsíců. Toto platí pro koně starší 12 měsíců. (Dřívější pravidla uváděla vyšetření ne starší 2 let a platila pro koně od 24 měsíců věku)

Pokud si nějakým veterinárním předpisem nejste jisti, obraťte se na Vaši Krajskou veterinární správu. Rádi a ochotně poradí a informují Vás o aktuálním stavu.

 

Samozřejmě nejsem zákonodárce a ani veterinář, pouze jsem se s Vámi chtěla podělit o informace, které jsem si sama zjistila na Krajské veterinární správě. Pokud máte o něčem pochybnosti, rozhodně se nebojte informovat u státních institucísmiley

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jarmila - S vozikem pouze s B

28. 4. 2016 15:49

Mam rid.opravneni pouze B
Pravidelne jezdim s vozikem brzdebym s holandska, ktery ma 650kg pohotovostni hm. A 1200kg celkovou takze s moji dodavkou (renault trafic) nepresahuje 3500 kg (ma pouze 3200) jiz me za tu dobu nekolikrate zastavila silnicni kontrola (bezna i za prekroceni rychlosti ) jak v CR tak Nemecku i Holandsku a nikdo po me rid.opravneni E nepozadoval.nikdy to nebyl problem.

Dráža - Jak na hříbátko - Re: S vozikem pouze s B

28. 4. 2016 15:51

Super, moc děkujeme za zkušenosti z praxe :)
D.

Eva - Re: S vozikem pouze s B

29. 4. 2016 14:20

Dobrý den, uvádíte příklad že taháte Octávkou 1,9 TDI (pohotovostní hm. 1300 kg, max. hmotnost tažení s brzdou bude asi 1400 kg) bržděný vozík, který váží 760 kg a max. přípust. hmotnost má 1300 kg. Ano, stačí vám "B", ale bylo by dobré zdůraznit, že tento vozík může vést jen koně o celkové hmonosti 540 kg (= 1 kůň nebo 2 poníci). Když se rozhlédnu po vozovém parku na závodech, mnoho lidí to vůbec neřeší. Jsou rádi, že si koupí vozík za osobák, tak aby to vystačilo na "B" a pak do něj klidně naloží 2 velké koně a jedou :-(

Dráža - Jak na hříbátko - Re: Re: S vozikem pouze s B

30. 4. 2016 21:09

Dobrý den, ano máte úplnou pravdu :) V takovém případě se opravdu musí naložit lehký menší kůň nebo dva poníci .. Tenhle článek jsem psala především kvůli lidem, kteří si vezou spíše nárazově jednou svého koně. Koupě atd. a nechtějí kvůli tomu dělat rozšíření na B+E.

Dráža - Jak na hříbátko - Re: Re: S vozikem pouze s B

30. 4. 2016 21:09

A druhou pravdu, kterou máte je, že jsem už taky viděla osobní auto a za ním zapřažené dva koně... Je fajn, že auto to pobere, ale o bezpečnosti na silnici a brzditelnosti soupravy bychom bohužel mohli sáhlodlouze diskutovat .. :(

Veronika - školení přepravců

28. 4. 2016 8:50

Dobry den. Nevite, jak je to se skolenim dopravcu? Na hygiene mi rekli, ze ho musim absolvovat i kdyz vezu sveho kone o dve vesnice dal. Diky. Verca

Dráža - Jak na hříbátko - Re: školení přepravců

28. 4. 2016 10:00

Dobrý den,

pokud vezete svého koně do 65 km od stáje, školení nepotřebujete. Jakmile je to dál nebo za komerčními účely, již školení potřebujete. Pokud Vám poveze Vašeho koně někdo jiný (např. člen rodiny) bez školení, platí pro něj stejná pravidla a Vy musíte být přítomna ve vozidle. :) :)

školení přepravců - Re: Re: školení přepravců

30. 4. 2016 8:29

Ahoj Drážo. Prosím tě, kde jsi našla tu informaci o 65km? V loni jsme to hledaly a našly sme tabulky na stránkách policie, že když si vezeš koně soukromě, ne za účelem hospodářské činnosti nebo zisku, tak by to km být omezeno nemělo.
Děkuju a pozdravy ze severu Ti posílá Peťul, Heidinka a Gazelka :)

Dráža - Jak na hříbátko - Re: Re: Re: školení přepravců

30. 4. 2016 21:06

Ahoj, nenašla nikde, mám to od kamarádky, která byla teďka na školení... :) Obecně jsem ty předpisy taky hledala a nikde jsem nic nenašla.. musí na to být zákon. Chci oslovit Krajskou veterinární správu, jestli něco takového nemají.. Pokud budou mít, zveřejním :)

Franta - nevim no

27. 4. 2016 17:09

Část první
Zákon o provozu na pozemních komunikacích (zákon o silničním provozu)

Hlava III: Řidičské oprávnění a řidičský průkaz

Díl 1: Řidičské oprávnění
§ 80a Skupiny vozidel
f) B jsou zařazena motorová vozidla s výjimkou vozidel uvedených v písmenech a) až e), jejichž největší povolená hmotnost nepřevyšuje 3 500 kg, s nejvýše 8 místy k sezení kromě místa řidiče, ke kterým smí být připojeno přípojné vozidlo o největší povolené hmotnosti nepřevyšující 750 kg, pokud největší povolená hmotnost této jízdní soupravy nepřevyšuje 3 500 kg nebo v případě rozšíření rozsahu nepřevyšuje 4 250 kg,

takže se skupinou B platí: "smí být připojeno přípojné vozidlo o největší povolené hmotnosti nepřevyšující 750 kg"

Dráža - Jak na hříbátko - Re: nevim no

28. 4. 2016 10:01

Rozklikněte si prosím zákon, na který odkazuju v článku, tam uvidíte, jak je na tom odstavec c) .. Samozřejmě, pokud zdrojům nedůvěřujete, rozšířením na B+E nic nezkazíte .. :) Pěkný den.
D.