Jdi na obsah Jdi na menu

Klus

11. 1. 2016

Tímto článkem bych chtěla navázat na cvičení pro naše nejmenší, nebo pro ty, kteří začínajísmiley

Když si zrekapitulujeme, na čem jsme s nimi naposled pracovali:

  • zacouvání
  • rozejití vpřed
  • zastavení

Opravdu poctivé zvládnutí těhle cviků nám zjednoduší naklusání. Proto doporučuji si cvičení procvičit, několikrát si zastavit, rozejít se. Zastavit a zkombinovat to s couvnutím. Čím líp Vám tohle půjde, tím méně problémů Vás čeká v klusu. Snažte se opravdu ujistit, že si hříbátko hlídá v pohybu Vás a ne Vy jeho. Dobré je s naklusáním začínat v momentě, kdy v kroku nepotřebujete vodítko a vše zvládáte bez znatelných pomůcek.

Možná si budete říkat, že jsem detailista, ale opravdu se mi osvědčilo si vše pěkně připravit, protože potom jen požádáte o naklusání a vesele klušetewink

Když už usoudíme, že jsme na naklusání připravení, zkusíme poprvé naklusat. Některá hříbátka jsou ostýchavější a bojí se jít dopředu, aby nás nepředběhla (což vůbec není na škodu). Je u nich pouze třeba jim v klidu opakovaně vysvětlit, že pokud zrychlí, my zrychlujeme také a nedojde k tomu, že by nás předběhla a byla za to opravena.

Doporučuji jít na celý cvik v klidu. Občas máme tendence svoje parťáky všelijak hecovat a povzbuzovat k naklusání. To, že je naklusání rychlejší pohyb neznamená, že z toho hříbátku musíme dělat událost hodnou famfár .. Teďka malinko přeháním, ale upozorňuji na to, že je důležité soustředit se dost i na sebesmiley To, že chci klusat, je úplně běžný cvik jako každý jiný.

Rozklusání

První rozklusání provádím většinou na stěně, která mi poskytne oporu a pomáhá hříbátku určit směr. Často pomáhám hlasovou pomůckou a na naklusání jdu velmi pozvolna. Začnu zrychlovat krok, jdu takovou "rychlochůzí" která pozvolna se zamlaskáním přechází do klusu. Některá hříbátka Vám tohle vezmou a prostě bez okolků naklušou. Některá, která poctivě berou cvik JDEME a bojí se, že Vás předběhnou, budou v naklusání malinko ostýchavá. Je dobré je například koncem vodítka malinko popostrčit dopředu. Myšleno tak, že koncem vodítka levou rukou malinko plácnete za sebe a naznačíte jim, že mají zrychlit. Důležité je zase pohyb zbytečně nepřehnat a nevyděsit je.

Výborně, právě jsme se rozklusali. Občas nastane to, že hříbátko vyrazí ve své snaze moc dopředu nebo naopak malinko zaostává, protože je poctivé a brání se tím tomu, aby Vás předběhlo. ani jedno z počátku neopravuji jako nějak velkou chybu. Je pro mě důležité, že pochopilo "Naklusání". Proto tyhle chyby toleruji, za cenu toho, že se můj parťák nebude bát naklusat a mému požadavku porozumí.

Párkrát tedy potrénujeme pouze naklusání.

Klus a následný přechod do kroku (zastavení)

Stejně tak pozvolně, jako jsme naklusávali, budeme trénovat i přechod zpět do kroku. Opět připojím hlasovou pomůcku a začnu pozvolna zpomalovat, až přibrzdíme do kroku. Musíte jít hříbátku ze začátku malinko naproti a pomoci mu tím, že budete shovívavější a nedáte mu nároky příliš vysoko. Pokud na zpomalení nereaguje, nenechte si ho Vás předběhnout, ale tlakem na plec mu naznačte, že chcete zpomalovat. (Vyhněte se tahům vodítkem)

Nyní už se umíte pozvolna rozklusat a pozvolna přejít do kroku. To je výborný základ pro to, abyste poté pomalu začli zvyšovat nároky. Pro prvních pár cvičení (cca 3-4). Doporučuji trénovat přechody, které na sebe navazují. Tedy STÁT ->KROK -> KLUS -> KROK -> STÁT -> COUVAT. Prozatím nedoporučuji některé chody přeskakovat. Až si tohle cvičení opravdu natrénujete tak, že nebudete potřebovat žádné pomůcky, můžete se pustit do vynechávání. Tzn. STÁT -> KLUS -> STÁT. COUVÁNÍ -> KLUS (to už je poměrně těžký cvik, doporučuji nechat závěrem cvičení).

Zatáčení

Nejprve trénuji klus podél stěny, která dává oporu. Postupně můžeme nasunout svoje aktivity do prostoru, ale určitě doporučuji nejdřív zachovávat rovné čáry. Aź postupně se propracováváme k zatáčení v klusu, Jednodušší pro Vás je točit doleva. Kdy Vy zachováváte tempo a svého parťáka pouze upozorňujete, že by měl zrychlit, aby Vás stíhal. Upozorňuji znovu na to, že cílem není, aby Vy jste na hříbátko čekali, ale aby si hříbátko hlídalo Vás.

Jakmile Vám tohle jde, můžete začít točit vpravo. Rozhodně neděláme to, že kůň nemění tempo a my pospícháme, abychom ho obklusali. My tempo zase zachováváme (tím myslím, že sice běžíme, ale nezrychlujeme běh), zatáčíme a hříbátko má zpomalovat. Pokud všemu dobře rozumí bude Vám zpomalovat automaticky. Pokud má přecijen tendenci spěchat, opět mu tlakem na plec napovíme, že má zpomalit a počkat na nás.

Změny rytmu

Další moc pěkné cvičení, které je praktické i pro závodní naděje, je trénink změny rytmu. Jelikož každá závodní disciplína požaduje jiné klusové tempo, připravuji na to prcky už odmalinka. (Bavíme se jak o sedlových, tak nesedlových disciplínách)

Cvičení probíhá tak, že naklušeme, opět nejlépe na rovné čáře, a určíme počáteční tempo (svým tělem). Rozhodnu se, že tempo malinko zrychlím, můj parťák si mě tedy musí hlídat a zrychlit tempo také. Poté začnu zpomalovat a zpomalím do původního klusového tempa. Takto můžeme pozvolna trénovat a česem dělat změny tempa ostřejší.

Toto cvičení je velmi praktické hned z několika důvodů:

  1. Utužíte si své postavení pro zachování své pozice (kůň si mě hlídá a respektuje mě)
  2. Budete schopni rozlišit jednotlivá tempa pro jednotlivé disciplíny
  3. Pokud se v budoucnu naučíte požádat o nižší nesení hlavy, začínáte pracovat na podsazení zádi a budování svalů na zádech (díky přirozenému požadavku na změnu tempa se začne kůň podsazovat, aby nároky lépe zvládal)

Ještě bych chtěla slovo závěrem, často vidím lidí, kteří pobíhají po jízdárně a kůň za nimi nějak běhá. Pro mě je důležité, aby vždy běhal v té správné pozici vedle mě, protože jedině tak vede cesta dál. Jakmile bude za mnou příliš zaostávat, nebo mě příliš předbíhat, nemám šanci v klusu navázat někam dál a posouvat se. Proto opravdu doporučuji být v tomto případě důslední a dbát na to, aby si Vás hříbátko začlo hlídat a nemuseli jste za něho pořád řešit, jestli zaostává a mělo by Vás doběhnout nebo naopaksmiley

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář