Jdi na obsah Jdi na menu

Kruh - řešení častých problémů

V dnešním článku bych se ráda věnovala tématice, se kterou se často setkávám. Jedná se o problémy, které nás postihují při práci na kruhu. Ráda bych Vám představila pár tipů, jak se těchto problému zbavit a nebo je alespoň eliminovat.

Nejdřív si připomene, co pro nás znamená práce na kruhu. Já po koni chci, aby se na mou žádost rozešel pokračoval po kruhu v požadovaném chodu a na mé další požádání zastavil. Pokud tohle všechno funguje, jsme spokojení a můžeme pracovat na kruhu. Pokud něco z toho nefunguje, může to pro nás být nepříjemné a práci nám to značně komplikovat.

Jaké jsou tedy nejčastější problémy a jak na ně?smiley

Můj kůň se na kruh nechce rozejít a nebo kruh neustále zmenšuje. Nerozumí mi?

Ve většině případů kůň rozumí velmi dobřesmiley Ale představte si sebe, v jeho roli? Proč byste se měli rozcházet, když víte, že Vás pak čeká další práce? A proč byste měli chodit po velkém kruhu, když u toho človíčka uprostřed je kruh výrazně menší a zdaleka tolik toho nenachodíte? Z toho vyplývá, že tohle chování je zcela přirozené. Téměř u každého koně se objeví alespoň náznak toho, že Vám "přestane rozumět".

Na videu jsem se snažila zaznamenat, jak by vyslání na kruh mělo vypadat. Kůň stojí proti Vám a vycházíte ze cviku, kde pobídnete plec a tím dáte koni najevo, že chcete, aby se otočil na kruh. Dalším pobídnutím ho ujistíte, že má pokračovat v pohybu po kruhu. Takže jak řešit, když se kůň nechce rozejít na kruh? Rozhodně mu nepomůžete všelijakým taháním za vodítko a nebo naháněním bičem na kruh. Chce to stále dokola opakovat toto cvičení. Poklepání na plec, pomalu se zvyšující tlak, který v momentě pohybu ustane. Když se kůň otočí, nenechte ho stát, ihned ho opravte přes plec znovu a rozejděte. Jakmile zde totiž dovolíte drobnou prodlevu, Váš parťák zjistí, že otočením získá čas, kdy nemusí pracovat. Když ho nezíská a dočká se vždy opravy, brzy to vzdá a zjistí, že chození po kruhu je pro něj jednodušší, než neustále otáčení se a opětovné rozcházení.

Když už jste vyřešili tenhle problém, většinou nastane další a to, že kůň začne kruh zmenšovat? Jak na to?

Pokud zaznamenáte, že zmenšení provádí přisunutím plece k Vám, opravte ho přes plec úplně stejně, jako při rozcházení. (U obou cviků tedy předpokládám, že začnete trénovat na dosah carrot sticku a až poté, co to zvládnete si dovolíte koníka posílat dál na kruh, kam už dosáhne jen "provázek" carrotu). Pokud už tedy kůň chodí ochotně kolem, ale kruh je stále malý, potřebujete se přesunout do pole, kde působíte "provázkem" = stringem. String musí ale opět působit do stejného místa, do kterého působil carrot stick předtím. Jelikož na podbřišníku koně pobízím při změnách chodu, při zmenšování kruhu stále působím na plec. Koník si tak vybaví známou pomůcku a vzpomene si, že než aby znovu a opět opakoval peripetii s otočením a znovu rozejitím, raději se od Vás odsune. I stringem se dá vyvíjet rytmický tlak, který v momentě, kdy koník kruh zvětší, musí ustat.

Zastavení. Bokem nebo čelem ke mně?

U většiny koní, které zpočátku učíte zastavovat čelem k sobě a nebo je po konci práce zvete do kruhu, se časem objeví stejný problém. Koník si otáčením k Vám říká o konec práce. Tento problém už umíme vyřešit - viz odstavec nahoře. Co mám ale dělat, když na mou pobídku pro zastavení bokem předvede koník otočení čelem ke mně?

Možností je tu spousty. Nejprve jedna "moudrá rada". Když budete koně už od počátku zastavovat bokem, tento problém se Vám s největší pravděpodobností vůbec neobjeví. Ale my samozřejmě rádi čelíme problémům a tak budeme směle opravovat a trénovatsmiley

Na začátku si musíme uvědomit, že tato dvě zastavení musíme koni dostatečně jasně odlišit. Já například pro zastavení čelem ke mně používám pohled na záď koně (další zvýšení tlaku tedy opět působí na záď - NIKDY netahám za vodítko, ustupuji záď) a pro zastavení bokem ke mně používám hlasovou pomůcku, stejnou jako ze sedla nebo při zastavování na ruce (SSSSSSSSST). Obě pobídky mají svou historii. Jedna totiž vychází z obratu kolem zádi, který v tomto případě po koni požaduji, jen na větší vzdálenost. A druhá vychází ze zastavování na rovných liniích, bez jakéhokoliv otáčení, pouze opět posunutá na delší vzdálenost.

Se zastavením čelem k Vám většinou nebývá problém. Pokud je koník pomalý a neochotný, chce to cvik pilovat s větší frekvencí a případně malinko zvýšit tlak. Toto působení tlaku jsem Vám také zaznamenala na video.

Mnohem větší problém nastává při požadavku zastavení bokem. Koně totiž tuto situaci využívají k tomu, že se na Vás otočí a nenápadně při tom zmenší kruh. Je to tu zase, prostě získávají čas, aby se mohli pár vteřinek poflakovat.smiley

Osvědčilo se mi jedno moc pěkné cvičení, které jsem Vám natočila. Je zde potřeba mít dobře připravené zastavení, které vychází z tlaku na plec zepředu. Začneme tím, že si stoupneme pár metrů od zdi a koně pošleme mezi sebe a zeď, těsně u zdi. Pomocí hlasu ho požádáme o zastavení, pokud nezareaguje, použijeme požadavek na plec. Zeď je zde proto, aby koni pomohla lépe zafixovat, že se nemá vytáčet zádí ven. Toto cvičení nejprve zkoušíme na dosah tušírky a můžeme začít trénovat ve všech chodech. Nejprve dáme tušírku lehce před koně (viz video), až když nefunguje, začneme se tušírkou dotýkat a vyvíjet tlak do zastavení. Jakmile zjistíte, že Vám koník začíná pěkně zastavovat, můžete se od zdi začít vzdalovat. Využíváme stále stejných dávek tlaku. To znamená hlas, tlak z dálky na plec (viz video) a v nejnutnějším případu musím ke koníkovi dojít a vzdálenost opět zkrátit, pokud nastane problém a něco nefunguje.

Pokud budete trpěliví, Váš koník díky tomuto pochopí, že chcete, aby k Vám zastavil bokem. Pokud budete trénovat často, velmi brzy se dostanete k tomu, že nebude problém na rozdílné pobídky zastavit koně jak bokem, tak čelem k Vámsmiley

Obě tyhle řešení jsem se Vám snažila natočit do videa, abyste viděli, jakým způsobem koně pobízet a jak by měl na Vaše požadavky reagovat. Zorinka už si pár cvičeními prošla, takže její reakce budou malinko rychlejší oproti koni, který cvičení dělá poprvé. Tak s nimi mějte trpělivost a dejte jim na všechno dost časusmiley Občas je také překvapená, proč jí opravuji, když přeci jde! Pro účely natáčení jsem jí tedy opravovala i když cvičení dělala poměrně hezky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář