Jdi na obsah Jdi na menu

Kruh

20. 11. 2015

K sepsání tohohle článku mě inspirovali ostatní lidé, kteří se často zajímají o to, co můžou dělat, když už pro ně chození po jízdárně není výzva... a také Ti, kteří už mají odrostlejší koníky na vyšším stupni výcviku.

Rozhodla jsem se tedy malinko věnovat kruhu. Kruh je ve výcviku magická věc. Dá se na ní udělat spoustu práce, ať už té gymnastické a nebo přípravné pro budoucí fungování ve volnosti.

Práci na kruhu, neboli kruhovou hru, popisuje ve svých hrách i Pat Parelli. Komu tedy práci zjednoduší to, že na ní bude koukat jako na Parelliho hru, ten nechť na tento článek kouká jako na článek o "Hře na kruhu". Popisuji ty samé principy.

K volnosti bych si dovolila ještě malinkou poznámku. Jestliže máte všechny cviky, které jsme doposud trénovali, dobře připravené, bez nutného používání vodítka, prostě ho odepněte. Uvidíte, jaké se začnou dít zázraky.. Pokud jste postupovali správně, všechny cviky budete schopni předvést i ve volnosti Komu ovšem nestačí jen to, že vedle Vás hříbátko/kůň chodí, kluše atd, tomu doporučuji zapracovat na kruhu. Díky jeho magickým schopnostem budete schopni se svým koněm v budoucnu pracovat ve volnosti nejen za Vaší blízké přítomnosti, ale zvládnete i složitější cviky, jako vyslání na skok nebo do vozíku.

Než se vrhneme k práci na kruhu, je dobré zhodnotit věk Vašeho koně. Nic se nemá přehánět. Plné vytížení touto hrou doporučuji až od věku cca 2,5 let. I předtím se dá kruh trénovat, chce to ovšem být rozumný, nehonit koně dokola na příliš malém kruhu a vědět, co cvičím a proč to tak cvičím.

Kruh versus lonžování?

Důležité je, abychom si uvědomili, že mezi tzv. prací na kruhu a lonžováním je opravdu velký rozdíl. Lonžování slouží k uvolnění a gymnastické práci koně. Zpravidla pracujete na jednu ruku dokud nedojde k požadovanému uvolnění a poté několikrát strany prohodíte. Používají se různé vyvazovací otěže atd. Lonžování všeobecně vypíná koni hlavu. V momentě, kdy kolem Vás opakuje již páté kolečko, nepřemýšlí. Pouze vytváří pohyb, který se po něm požaduje a maximálně čeká, jestli přijde požadavek na nějakou změnu.

Práce na kruhu naopak po koni vyžaduje, aby byl ve střehu a přemýšlel. První zásadou pro mě tedy je to, že na jednu stranu nepracuji nikdy víc, než tři kruhy. (Samozřejmě, když potřebujete něco dokončit, můžete jich udělat víc. Ale nikdy nedělám více než tři kruhy v kuse. Potom už přecházíte v lonžování a vypínáte hlavu a trénujete něco úplně jiného.)

Jak koně na kruh dostanu?

Dostat koně na kruh pro Vás může být překvapivě jednoduché. Poctivě jste trénovali? Tak teď přišla Vaše chvilka. Postavte si koně proti sobě a tlakem na plec ho požádejte, aby udělal obrat o 90° od Vás na požadovanou stranu. Kůň se tedy otočí. Nyní se nacházíte v pozici na boku koně. Většinou ho slovním povelem, který používám i při práci na ruce, rozejdu. No, světe div se, ono to funguje, kůň jde! Právě tady začínáte úročit svojí poctivou práci.

Když se stane to, že se kůň zastaví, nebo se k Vám otočí, celý postup zopakujete. Prostě požádáte o obrat kolem zádi a rozejití do kroku. Že to pro Vás není nic nového? Paráda, jedeme dál

Jak koně dostanu z kruhu?

Postup je defakto obrácený postupu rozejití. Kůň jde na kruhu. Slovním povelem ho požádám o zastavení (Hou, ŠŠŠŠt). Pokud máte i tenhle cvik dobře připravený, kůň zastaví. A co teď? Nabízí se nám obrat okolo předku. Zapůsobím tedy na záď - tlak, pohled .. a koně si tímto způsobem otočím proti sobě. Zpočátku koně nikdy nezvu k sobě do kruhu. Většinou toho začnou rychle zneužívat a tlačit se na Vás dovnitř.

Vyslání na kruh

Pokud už koně umíte na kruh rozejít a umíte ho z něj i zastavit, je čas, abyste se naučili koně na kruh vysílat. Jak na to? Pořádně si nejprve protrénujte a zautomatizujte rozcházení a zastavování. Jakmile tohle zvládáte, spojte to koni v jeden cvik. Když Vám to popíšu doslova, tak kůň stojí naproti Vám, ukážete rukou, ve které držíte vodítko, doprava a tlakem na přední plec koně "vyšlete". Podpoříte ho v tom, aby z obratu rovnou následovala chůze. Zastavíte, pochválíte a znovu a znovu. Pak to bude vypadat tak, že na kterou stranu ukážete, na tu se Vám kůň rozejde. Nyní už máte svou první zkušenost s vysláním K čemu Vám to bude? Postavte koně před vozík a ukažte dovnitř, jestli jste i doteď dobře trénovali, uvidíte zázrak, kůň nastoupí sám

Chody na kruhu

Jakmile umíte vysílat na kruh, je dobré věnovat se chodům na kruhu. Mně se např moc líbí řídit si je ukazováním. Pro sport a budoucí lonžování je rozhodně dobré, naučit si koně i na zvukové povely, se kterými si jednotlivé chody spojí. Je dobré pro každý chod zvolit odlišný zvuk. Jako výzvu ve výcviku ovšem beru to moje ukazování. Jste totiž potom schopni koně bez jakéhokoliv slova vyslat v požadovaném chodu... Kdo jste trošku exhibicionista, určitě Vás to zaujme V čem to spočívá? Tak, jako pro každý chod volím jiný zvuk, zvolím i jiné gesto ruky. Mně se osvědčilo to, že do kroku roku jen mírně pozvednu od nohy a jakmile se kůň rozejde, dám jí zpět. On ví, kam má jít a dokud nedostane jiný požadavek, bude setrvávat v kroku. Pro naklusání zvednu ruku o něco výš. Pro nacválání zvednu celou paži a "švihnu" s ní do požadovaného směru. Dostanete se tedy potom do fáze, kdy z místa budete umět koně vyslat na kruh ve Vámi požadovaném chodu a nebudete u toho muset vydat ani hlásku.

Když Vám tohle všechno začne fungovat, můžete začít měnit směry bez toho, aniž byste koně na kruhu zastavovali. Jak na to? Ideálně začít v kroku. Vyšlu na jednu stranu a kůň jde. Co udělám? Prostě ukážu na druhou stranu. Jestli máte dobře připraveno a Váš koník není tak trošku oslíček, budete koukat, prostě se otočí Kdyby to náhodou nezafungovalo, přes zastavení a otočení provedu vyslání na druhou stranu. Cvik postupně natolik zrychluji, až se z něj stane rychlá změna směru. Cvik může ve finále vypadat tak, že cváláte na jednu stranu a ukážete na druhou. Kůň se zasekne a na zadních nohách přeskočí na druhou stranu a cválá na druhou stranu. Jen lehce naťuknu, že tenhle cvik se v hodně pokročilém stádiu výcviku dá využít k nácviku stavění na zadní. Ale k tomu až někdy hoooooooodně za dlouho

Zastavení

Zastavení na kruhu se dá řešit dvěma způsoby. Kůň může zastavit čelem k Vám. To učím přes obrat a tlak na záď. Vždy dbám na to, aby kůň ke mně byl stoprocentně kolmo a tzv. si schoval zadek. Nebo můžete zastavit bokem k Vám na kruhu. To učím na tlak na plec a nebo na slovní povel.

Jak si ověřím, jestli vše dělám správně?

Nejlépe si svého koně otestujete tak, že budete požadovat různé přechody, různé změny směru. Vše bude probíhat bez zvyšování tlaku, bez tahání do vodítka. Důležité je, aby Vám kůň během výcviku tzv. nevisel v ruce. Tenhle stav řeším lehkým odťukáváním do ohlávky. Pokud mi koník visí ve vodítku, lehonce přitáhnu a povolím vodítko. Časem pochopí, že jeho opření do ohlávky je pro mě nežádoucí.

Zkuste si např tohle cvičení: Vyslat na pravou ruku v klusu (myslím na to, abych v ruce neměla tlak, abych nepoužila zvuk a aby se vše dělo teď hned na můj požadavek). Náhle si vyžádám změnu na levou ruku do cvalu. Kůň se otočí a pocválá. Dám povel zastavit čelem ke mně. Poprosím o vyklusání na levou ruku. Po cca půl kruhu požádám o změnu na levou ruku v zachování klusu.

Kruhová práce je již složitější práce a ne každý po ní touží. Z toho důvodu ji nezařazuji do základního výcviku. Sama jí používám pouze k tomu, abych si připravila koně k lonžování. Je rozdíl, zda si chcete opravdu vyhrát a nebo na kruhu potřebujete udělat nějakou jinou práci. Nikdy neuškodí se naučit vše.

Myslete vždycky na to, že musíte zohledňovat věk a fyzickou kondici svého koně. Promítněte to i do délky pracování na kruhu. Já již např. se svou 1,5 letou Sisinkou kruh trénuji. Rozdíl je ale v tom, že jí nehoním 20 minut dokola. Ale zatím po ní chci práci hlavou. Rozejdi se, zastav. Obklusej jedno kolečko, přejdi do kroku. Po cca 5ti minutách práce končíme s kruhem. Zohledňuji zde to, že je malinká a vyvíjí se. Zatím jí jen učím to, aby se uměla na kruhu chovat. Nepotřebuji, aby dokola běhala několik minut.

Inspirativně přidávám video, kde jsem Vám zaznamenala cviky, které popisuji v článku. Přechody s ukazováním, různé otočky, dva druhy zastavení, příprava na stavění na zadní a bonusově i přípravu na kruh ve volnosti :)

Kdybyste měli pocit, že jsem Vám něco zatajila a nebo Vás něco zajímá, pište, volejte

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář