Jdi na obsah Jdi na menu

Míčkovaná - Protahování s míčkem, ohlávka

13. 1. 2016

Jelikož téma Míčkované slavilo naposled velký úspěch a zájem, rozhodla jsem se navázat druhým článkem na toto téma. Tentokrát bych ráda spojila vtipné s užitečným. Přeloženo do češtiny - k jakým praktickým účelům nám může Míčkovaná posloužit?

Protože nemám ráda věci, které nejsou příliš praktické, jsem vždycky nadšená, když novým cvičením najdu i praktické využití. Řekla bych, že u následujících cviků se nám to přesně podaří dodržet. Jako první jsem si připravila sérii protahovacích cviků pomocí míčku a jako druhé téma tohoto článku - Jak namíčkovat ohlávku.

Protahování s míčkem

Nejprve bych se ráda vrhla do trošky teorie, než se vrhneme do praktické ukázky na videu. Řekla bych, že většina z nás zná sérii základních cviků MVDr. Švehlové pro uvolnění koně. Ráda bych lehce zopakovala jejich podstatu a účel.

U těchto cviků je důležité, aby byl Váš kůň alespoň lehce zahřátý. Jelikož mu tímto uvolníte většinu jeho tkání, budete pak mít možnost pomocí protahování zvýšit rozsah svalů a kloubů. Proto je doporučeno před samotným cvičením pochodit s koněm v kroku a případně lehce zaklusat, aby se dostal do provozní teploty.

Jakmile jste alespoň lehce zahřátí (především Váš kůňsmiley - i když občas se při práci ze země zadaří, že se zahřejem i mylaugh), začneme s protahovacími cviky.

Protahování jsou dva druhy:

  • Pasivní protahování - kdy člověk cvičí za koně. Pohybujeme koni určitou částí těla a tím ho protahujeme. Výhoda je v tom, že protáhneme i ty svaly, které si kůň sám svým pohybem protáhnout neumí. velkou nevýhodou je ale to, že častokrát můžeme jít přes bolest a koni můžeme více ublížit, než ulevit. Jako laici bychom se tedy neměli do těchto cviků pouštět bez dozoru.

 

  • Aktivní protahování - zde je již vyžadována aktivní spolupráce Vašeho miláčka. Kůň je zde v pohybu sám a protahuje se provedením správných cviků vlastní silou. Jako nevýhoda se uvádí, že zde je nutné, aby Váš kůň byl dobře motivován pro spolupráci. Už zde spatřujete potenciál pro Míčkovanou?smiley Tato nevýhoda má být vyvážena výhodou toho, že kůň cvičí sám a proto si neublíží. Ví, kde jsou jeho limity a co ho bolí. Pro mě osobně to tedy oproti pasivnímu protahování přináší dvě výhody. Pomocí Míčkované spolupracuji s namotivovaným koněm, který cvičí sám a neublíží si.

Následující cviky jsou vhodné i jako příprava pro mladé koně před obsednutím k utvořením správného pohybového rozsahu a svalové hmoty.

Jako první jsem se tedy pomocí Míčkované vrhla na protahovací cviky krku. Cvičila jsem je poprvé, po pár lekcích s míčkem (cca po pěti lekcích). Tak abyste měli představu, jak takové cviky mohou napoprvé vypadat.

Důležité je cviky provádět pomalu, v klidu a pokusit se, aby Vám koník v každé pozici alespoň pár sekund vydržel. Mezi jednotlivými cviky dejte cca 20-30 vteřin pauzu. Zpočátku každý cvik opakujeme 3x později až 5x.

Celou sérii cviků jsem se Vám pokusila zaznamenat na video tak, jak by měly jít po sobě:

1.Vertikální ohýbání krku - zde protahujeme svaly týlu až po kohoutek. Celou tuhle svalovou skupinu kůň využívá při ježdění a proto je příjemné, když jí máme možnost pravidelně od útlého věku procvičovat. Dosáhneme toho tím, že za pomoci použití míčku (targetu) požádáme o ohnutí hlavy k hrudi, mezi karpy a mezi přední kopyta. Když Vám to budu chtít jednoduše popsat, tak, kam dáte za úkol Target, tam se Váš koník ohne. Je tedy na Vás zvolit správný postup a požádat o dotknutí Targetu.

2. Horizontální ohýbání krku - protahujeme vždy svaly na jedné straně krku. Proto je dobré věnovat stejné úsilí oběma stranám, případně "tužší" stranu procvičovat více. I tady využijeme stejnou pomůcku Targetem. poprosíme o vytažení čumákem směrem ke stehnu, k hleznu a nakonec k zadnímu kopytu. (Dodržujeme pouze směr, je jasné, že kopýtka se nám koník nedotknesmiley). Pokud budou cviky pro koně moc náročné, poznáte to tím, že si pomůže a ustoupí si, aby Váš požadavek splnil. Srovnejte potom koni znovu postoj do klidu a začněte znovu s míčkem v jednodušší pozici.

3. Vytažení krku dopředu dolů - slouží k protažení krčních svalů a svalů v okolí plece a kohoutku. Zde se snažíme hlavu vytáhnout co nejvíce dopředu dolů. Pokud bude cvik příliš těžký, kůň se Vám prostě rozejde dopředu. Tak se dozvíte, že jste míček nastavili do příliš těžké pozice. Tento cvik si můžeme posunout o stupeň výš a to tak, že po koni budeme chtít chůzi s hlavou vytaženou dopředu dolů. Pohyb zadních končetin totiž zároveň zajišťuje protažení hřbetních svalů. Tak začínáte pomalu učit aktivní klenutí hřbetu.

Velice se mi líbí spojení vtipného s užitečným. U těchto cviků si totiž můžete užít spoustu srandy. zaberou Vám jen chvilinku a zároveň děláte něco pro zdravou budoucnost svého čtyřnohého kamarádasmiley Na videu jsem se Vám pokusila všechny cviky zachytit, abyste si zhruba uměli představit jejich průběh v podání 1,5 ročního mimča.

Tip závěrem. Doporučuji targetem pohybovat pomalu, abyste zajistili pomalejší pohyb hlavy. Zároveň doporučuji si nejprve natrénovat doteky Míčku v žádoucích bodech a až když Váš koník pochopí, co po něm chcete, prodloužit dobu doteku na pár vteřin.

Zdroj: MVDr. Dominika Švehlová, Kůň v pohodě 20: Základní cviky pro uvolnění, protažení a posílení

Jak namíčkovat ohlávku?

Tohle téma Vás na posledním videu hodně zaujalo a tak jsem se rozhodla zaznamenat, jakým způsobem namíčkovat ohlávku.

Při tomhle cviku opouštíme target jako takový, ale vypůjčíme si jeho princip. Targetem se pro nás stane čumák strčený do ohlávky. To je tedy cílový stav. Vyvolávacím znamením je pro mě nastavení ohlávky do určité polohy - nepoužívám slovo (ale jeho užití nic nebrání). Vzpomínáte jak jsme učili Target? Musíte ocenit každý zvídavý pohyb, který kůň k ohlávce udělá. Váš kůň se nejdřív naučí ohlávky dotknout a postupně, když ho necháte přemýšlet, začne zkoušet, kde a jak se má dotknout. Začnete tedy oceňovat doteky, které se blíží středovému oku ohlávky. Postupně tak Váš parťák zjistí, že odměnu má šanci získat tím, že nastrčí svůj čumák do oka ohlávky.

Nakonec jsem cvik prodloužila až na samotné nasazení. Tzn kůň nastrčí hlavu do ohlávky, já přendám zbytek ohlávky přes uši a až potom cvik ocením.

Na videu jsem Vám natočila Sisinku, která se tento cvik teprve učí. Chtěla jsem, aby bylo vidět, jak postupně přichází na to, co se po ní chce. Cvičení jsem s ní zkusila jednou a druhý pokus jsem natočila. Je to hlavně z toho důvodu, aby bylo video a pokroky na něm rychlejší. První hodina Vám tedy pravděpodobně nebude probíhat jako na videu, bude malinko pomalejší, ale druhou hodinu už byste se mohli dostat tam, co já a nebo můžete být i lepšísmiley

Na videu je vidět, jak si Sísa začíná se zájmem ohlávky postupně všímat i sama, protože ví, že pokud to udělá správně v požadovanou chvilku, něco z toho dostanesmiley

Tenhle cvik bych určitě kvůli soustředění doporučila trénovat na klidném místě, půjde Vám to rychleji. Ideální je pro začátek box.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář