Jdi na obsah Jdi na menu

Míčkovaná

2. 1. 2016

K sepsání tohohle článku mě motivovalo hned několik věcí. Zaprvé to bylo stále více lidí, které potkávám a kteří se nechtějí při výcviku vzdát pamlsků. Zadruhé to byla nová metoda, kterou jsem mohla poznat a donutila mě naprosto převrátit mé myšlení, při výcviku koní. Zatřetí to byl můj vlastní kůň, kterého mi bylo líto, protože se mnou každý den jen driluje a driluje a já jsem mu chtěla obstarat taky něco, co by se mnou dělal rád a odpočinul si u toho. A začtvrté mi tahle práce během několika cvičení umožnila pracovat úplně ve volnosti, k čemuž se při tréninku tlakem dopracováváte docela dlouho.

Popravdě se jedná o poměrně obsáhlé téma, které jsem poznala relativně nedávno. Začala jsem ho nejdřív se Zorkou a když jsem viděla, že jí to baví, odhodlala jsem se to zkusit i se Sisinkou. Protože můj hlavní strašák byl "Použiješ pamlsek, bude Tě kapsovat!". 

V tomhle článku se Vám tedy tohle téma pokusím trošku přiblížit. Budu ráda, když Vás zaujme a třeba si o něm něco sami najdete a projevíte o něj zájem. Já si myslím, že rozhodně za pozornost stojí.

Jak to funguje?

V odborném světě se tahle metoda nazývá "Výcvik pozitivní motivací". Jelikož já se za odborníka rozhodně nepovažuji, nazvala jsem si jí vtipně po svém, hra na Míčkovanou smileysmiley Takže, teď se Vám pokusím přiblížit trochu teorie, tak jak jsem jí pochopila já. (Opět opakuji, kdo chce víc, vrhněte se do knih). Přežití každého zvířete funguje v přírodě na principu přežití. Aby zvíře (tedy i koně) přežili, musejí ve svém chování opakovat sérii úspěšných pokusů. Pokud se jim například nějakým způsobem podaří obstarat potravu, mají tendenci tento pokus opakovat, až si jej zautomatizují. Pokud nějakým způsobem naopak neuspějí, počet opakování tohoto chování se snižuje. Na tomto principu Míčkovaná funguje. 

Aby Váš kůň spolupracoval rád a byl motivován, musíte mu nabídnout jako odměnu něco, čím uspěje. Samozřejmě, nejčastěji to bývají pamlsky (já si krájím mrkvičku). Máme tedy nyní v ruce něco, co kůň chce a co ho motivuje se nějakým, požadovaným způsobem zachovat. Teď už tedy víme, že kůň může sám chtít něco udělat, aby získal něco pro sebe. Pokud svým chováním uspěje (dostane mlsku), bude mít tendenci toto chování opakovat. Pokud neuspěje, toho chování časem vymizí.

Teď už alespoň zlehka chápeme princip, jak koně motivovat, aby něco sám chtěl. Jak mu ale vysvětlím, co po něm chci? Je dobré nastudovat si princip Pavlovova reflexu. S ním se totiž v Míčkované pracuje. Krom toho, že potřebujete mrkvičku, potřebujete ještě nějaký signál, který koni sdělí, že teď dostane odměnu. Může to být klikr (který používám já), může to být píšťalka, může to být zvuk, slovo, cokoliv. Proč? Protože máte možnost bezprostředně označit požadované chování a tím kůň ví, áááá, udělal jsem to dobře, dostanu odměnu. 

Příklad může být ten, že po koni chcete nějaký cvik, např. zakývání hlavou. kůň zakýve hlavou, ale mezitím si k Vám dojde, podívá se na Vás a natáhne se pro odměnu. Jak teď bude vědět, které bylo Vámi požadované chování? Přeci to, které "odkliknete", "odpísknete" a nebo označíte slovem. Jedná se tedy o to, že dáte povel ke cviku, když se stane ozve se KLIK! Kůň tedy ví, ano, to bylo ono. Potom si k Vám může klidně dojít, natáhnout se atd, ale díky označení chování ví, které bylo to správné a za které dostal odměnu.

Celé téma popisuji hodně jednoduše, rozhodně se o těchto studiích dají psát stohy knih a i tak to bude hodně těžko uchopitelné pro lidi jako jsem já, Kdo jsou lidi jako já? Lidi, kteří celý život pracovali tlakem. Spousta věcí, které dělám tlakem, mají obdobné zásady, jako Míčkovaná. Na Míčkované je ale kouzelné to, že Váš kůň s Vámi cviky chce dělat, dělá je rád a s nadšením, protože z toho cviku má také vlastní užitek.

Občas přemýšlím, jestli má raději mně nebo mrkev, ale je to vlastně jedno, když vidím ten zápal, s jakým hru hraje smiley

Pokud by někoho zajímalo víc teorie, mohu se pokusit rozepsat v dalším článku. Protože zde se rozhodně nestihnu pověnovat tomu, na co jsem se ptala v začátcích já. 

  • Co když to mojeho koně nebude motivovat?
  • Čím zvýším motivaci?
  • Jakým způsobem mohu řešit krizové situace, kdy se kůň něčeho bojí?
  • To budu muset celý život pamlskovat?
  • Dají se pomocí pozitivní motivace odstranit zlozvyky?
  • Nebude mě kůň pamlskovat?

Na dvě poslední otázky si dovolím ještě odpovědět a pak už se vrhneme k praktickému nácviku na koni. Když pochopíte princip výcviku a to, jaké chování máte oceňovat, Váš kůň Vás pamlskovat nebude. Když odměníte pouze žádoucí chování a to je klidný stojící kůň vedle Vás, nebude pamlskovat. Protože při žebrání pamlsek nikdy nedostane. Pamatujete? Neúspěšné chování mizí, úspěšné se opakuje. Když tedy začnete odměňovat mezi cviky i to, že kůň Vám dá najevo, že prostě stojí, bude raději poslušně stát a čekat, než kapsovat.

A jestli se dají odstranit zlozvyky? Určitě. Přesvědčilo mě o tom  video paní, která touto metodou pracuje cca 20 let. Věnuje se problémovým i sportovním koním. Odnaučila koně být zlý při sedlání, naučila koně neštycovat. Jsou to zdlouhavá a náročná témata, ale tahle paní mě přesvědčila, že na téhle metodě něco je wink

Kde začít?

Tohle byla jedna ze základních otázek, které jsem si říkala. Kde mám se svým koněm začít? Důležité je vědět, jaké pomůcky máme a jak je máme používat. Mám tedy k dispozici mrkev (motivaci) a klikr (označovač žádoucího chování). Je vždy důležité koně odměňovat za žádoucí chování a občas odměnit i to, že Vám dává najevo svou připravenost tím, že vedle Vás stojí, pokukuje a číhá na úkol nebo na odměnu. Má tedy dva způsoby, jak se k pamlsku dostat. Buď bude sám čekat a nebo na Váš pokyn něco splní. 

Já osobně jsem začla s Míčkem (slovně ho koni označuji jako Target). Máme u nás zničený Carrot stick a na jeho konec jsme umístily tenisák. Je to dobrý cíl pro začátek. Budu chtít po koni, aby se na můj slovní povel "Target" dotkl nosem míčku. Už Vás napadá, co potom dál? Ano! Za míčkem se může ohýbat, může za ním snižovat hlavu, může za ním chodit, může se k němu i vysílat ..smiley

Jak tedy na to: Nejdřív musíme koni vysvětlit, že zvuk klikru (slovo, pískuntí atd) znamená odměnu. Přijdu tedy a na každé kliknutí dám koni mrkvičku. Po čase už kůň začne projevovat zájem sám o to, jak by mohl další mrkev dostat. A už začínáte s Míčkovanou!! Nejprve začněte tak, že mrkev dáte jen, když bude mít čumák od Vás. Nebude žebrat. Už tady uvidíte, jak ochotně čekají, než aby kapsovali. Odkliknete čumák vpřed a čekáte.. kůń se na Vás podívá, zkusí kapsičku, ale to nezabere, narovná čumák. Klik. Odměna. Párkrát zopakujte. Oceněním správného chování posílíte to, že Váš kůň bude na pamlsek čekat. Nyní se posuneme dál. Nebudeme chtít jen čekat, budeme chtít cvičit. Dáme tedy koni míček před nos a čekáme. Většina koní se intuitivně zajímá a jdou zkoumat. Každý pohyb k míčku nosem odklikněte! Pomalu ale jistě zvyšujte náročnost. Nejprve Vám stačí pohyb, potom oceníte větší pohyb a nakonec čekáte na dotek nosem.  Výborně, teď už máte velký kus práce za sebou.

Postupně tak cvičíte míčkovanou a míčkem hýbete v různých směrech, pak za nimi požadujete chození. Na slovo "Target" tak kůň pochopí, že má dojít a dotknout se míčku ať je kdekoliv. Můžete využít i gesta.

 

Jak často a dlouho cvičit?

Tohle je velmi těžká otázka. Ideální je s nácvikem začít na klidných místech. Já jsem začínala v boxe. Tam se nejlépe soustředí a poté se přesunete např ven na jízdárnu. Jak často a dlouho? To Vám poví jen Váš kůň. Sami uvidíte, jestli ho práce ještě baví a zajímá. Je ovšem dobré úkoly měnit. Pokud kůň narazí na stereotyp, brzy ho cvičení omrzí. Pokud to Vašeho koně baví, můžete cvičit třeba každý den. Já většinou cvičení zapojuji na konec tréninku. Klasiky potrénuji a pak si jdeme "zamíčkovat". Někdy zapojím Míčkovanou i doprostřed výcvikové hodiny. Je to příjemná změna pro mě i pro koně.

Co dalšího můžu cvičit?

Na tuhle otázku by Vám mohlo odpovědět přiložené video. Jelikož Sisinka hraje Míčkovanou pouze chvilku, poprosila jsme naší zkušenější kamarádku, aby pro Vás natočila úryvky do videa. Na videu tak uvidíte Sisinku, která má za sebou pár hodin a Cherinku, která tuto metodu trénuje cca 2 měsíce. 

Každopádně, princip, jaký jsem já pochopila pro výcvik koní, je většinou založený na targetu. Používáte tedy target, kterým koně někam dostanete, nebo kterého se dotýká na povel nosem tzv "Drž" a Vy zatím uděláte požadovaný úkon. Třeba ošetření rány. Místo míšku ovšem můžete jako target použít cokoliv. Může to být ohlávka, uzdečka, Vaše ruka. Na videu uvidíte, že koně můžete naučit dotýkat se úplně všeho úplně jakoukoliv částí těla.

Myslím si, že jsou to většinou praktické věci, které můžete využít při ošetřování koně, ale při jejich nácviku si Vy i Váš kůň pěkně odpočinete a pohrajete.wink

Nezodpovězené otázky

Pokud někoho zajímají odpovědi na nezodpovězené otázky, určitě Vám doporučím vyhledat si o téhle metodě víc, případně se Vám je můžu zkusit zodpovědět já tak, jak jsem je pochopila a jak se s nimi v současné době peru. Určitě ale musím říct, že jak jsem proti této metodě byla skeptická, můj kůň mě přesvědčil o opaku. 

Když se mě zeptáte, jestli trénovat přes míčky, nebo tlakem... teď Vám povím, že převážně tlakem, pro zpestření míčky. Přecijen na výcvik koně koukám dost sportovně. Ovšem pro lidi, kteří chtějí mít doma hračičku a parťáka, nevidím nic špatného na tom, trénovat převážně touhle metodou.

 

A teď k videu. Snažila jsem se Vám tam zachytit momenty, kdy dáváme hlasový povel, odklikneme, odměníme. Uvidíte sérii cvičení s míčkem, přecházející v sérii bez míčku. Zhruba tak na sebe mohou cviky reálně navazovat a tak nějak je fajn je cvičit. Rozhodně je tahle metoda hodně kreativní, takže si myslím, že prostoru pro vymýšlení vlastních cvičení a blbostí je tady spousty.  Sisinka Vám tedy předvede Míčkovanou, kterou v současné době dělá a její kamarádka Vám ukáže zbytek fajn věcí, které se během dvou měsíců naučilasmiley

Pokud někoho tohle téma zaujme, dejte vědět, rozhodně nebude problém se o něm více rozepsat. Ovšem upozorňuji, v tomto případě prezentuji svoje poznatky a zkušenosti, které jsem zatím stihla získat... 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář