Jdi na obsah Jdi na menu

Nejčastější zlozvyky v showmanshipu a jak na ně?

2. 10. 2017

Takže... předpokládejme, že máte koně, který je nadaný v Showmanshipu. Dobře pivotuje, rychle se sám sestaví na inspekci, couve přirozeně rovně... ale občas Vám udělá ostudu. Z nějakého důvodu začne být na kuželu nervózní a přešlapovat a přešlapovat, možná se někdy příliš znudí...

Jakýkoliv má Váš kůň důvod, jsou to jen zvířata a ne roboti. Čas od času tedy začnou své práci ulevovat a nebo předvádět různé ztrapňující kousky...

GoHorseShow sepsalo článek se dvěma světovými rozhodčími a trenéry Thomy Sheets a Barbie Evans a požádal je o jejich strategie oprav šesti nejběžnějších chyb v Showmanshipu. Společně se zaměřili na to, jak se věnovat opravě doma ale i v aréně.

1. Žralok

Asi nejčastějším zlozvykem s Showmanshipu je to, že se Váš kůň rozhodne Vás sníst k obědu (nebo k snídani, večeři, nebo jen tak posvačit..)

Koně, kteří ožužlávají nebo koušou, rozhodně nejsou jednoduší a nejsou vítězi své třídy. Toto chování musí být opraveno okamžitě.1.jpg

 

Sheets doporučuje několik cviků, které můžete dělat doma, abyste se tomuto vyvarovali. " Jednou z efektivních cest je nasadit koni dobře padnoucí nánosník, který sedí nízko na nose a trénovat s tímto nasazeným pod ohlávkou. Stále používat řetízek, který koně nejvíce motivuje k okusování. Koně se velmi brzy naučí, že i přesto, že je láká řetízek, mají s ním pracovat se zavřenou tlamou."

Dalším způsobem jak trénovat doma je mít řetízek přetažený přes nos. "Řetízek přetažený přes nos bývá častěji nejefektivnější při korekcích kousajícího koně."

 

Evans dodává další možnost, jak opravit doma žraločího koně. "Pálivá omáčka na řetízku, ruce nebo kdekoliv, kde je Váš kůň zvyklý okusovat, velmi často napomůže tomu, že se to kůň rychle odnaučí."

Rozhodně doporučuje nikdy neodměňovat z ruky showmanshipové koně, kteří mají přirozenou potřebu okusovat a žebrat. Dobrým tréninkovým způsobem je doma maximálně napodobit závodní atmosféru. Oblečte se do svého závodních oblečení, zkuste napodobit hudbu a mikrofon a běhejte se svým koněm úlohu. Doma je doma a tak můžete koně naučit, že i v úloze mu hrozí oprava jeho žužlacího zlozvyku.

Pokud dojde na nutnost opravy v aréně, není u těchto koní vhodné být na ně příliš agresivní, protože mají potom tendenci pokoušet se kousat a reagovat na opravu přehnaným cukavým chováním, což je nežádoucí.

 

2. Had

Váš kdysi rovný a bezchybný kůň se najednou začne v písku pohybovat jako had. Buď odklání hlavu od Vás a nebo k Vám. v nejhorším případě má tendenci oba cviky kombinovat. Přičemž rovné linie v showmanshipu jsou velmi důležité.

2.jpg"Pokud má kůň tendenci se od Vás odklánět, jedním z možných řešení je začít poklepávat tušírkou na bok koně a klepat, dokud se k Vám opět neotočí zpět." "Kůň, který má naopak tendenci se na Vás tlačit se nejlépe opravuje řetízkem přes nos, kterým ho od sebe odvrátíte. Řetízek přes nos je vhodný k opravě spousty zlozvyků."

Evans dodává: " Občas sestavím trailové kavalety na rovné linie do vzdálenosti pro koně tak akorát. Koně přes ně vodím na rovné linii do té doby, než se kůň naučí chodit rovně a jeho svaly se i lépe vyformují pro nesení těla rovně. Je to dobré pro ustanovení hranic, kde má kůň vedle Vás být a nemá příliš mnoho možností se sestavovat jakkoliv jinak."

Oba trenéři se shodují na tom, že pro opravu tohoto zlozvyku nevyužívají zeď. Většinou se zlozvyk po opuštění zdi vrátí.

 

3. Dělník

 Být showmanshipovým koněm je občas velká dřina.. ono už jen být koněm je občas dřina. A tak někteří koně potřebují občas... odpočívat...

Takže doběhli jste svou úlohu až k rozhodčímu a perfektně rychle sestavili inspekci.. ale? Váš kůň se ještě sám rozhodl upravit si postoj a posunout si nohu a nebo se rozhodl zadní nohu povolit do odpočinkové pozice. Samozřejmě je toto ohromná chyba a obě chování je nutné ihned opravovat.tap_5149-1024x681.jpg

"Doma je dobré velmi často trénovat slovo "hou" a opravovat řetízkem pokaždé, když se po jeho zaznění Váš kůň pohne."

Perfektní cvičení pro koně, kteří jsou rezistentní proti řetízku je následující: " Spoustu koní uvádí řetízek do stavů úzkosti. Je tedy dobré je trénovat tak, aby zastavovali pohodlně, beze strachu z řetízku." " Můžete také využít svých halterových zkušeností a u koní, kteří nereagují na řetízek je doma opravovat pomocí dotyků. Je však vždy vhodné koni přiměřeným tlakem naznačit, že povolená nebo ušlápnutá noha není opravdu žádoucí. Jinak se může stát, že kůň bude vždy čekat na Váš dotek a cvičení pak pozbývá smyslu."

4. Cíťa

koní,  Někteří koně nemají zkrátka jen jeden nebo dva zlozvyky. Někteří koně jsou prostě citlivé osobnosti, které je těžké trénovat už samy o sobě.. " U těchto koní musíte dávat velký pozor, abyste je v jejich chování ještě nepodporovali. Je pro ně dobré pracovat častěji, klidně každý den, ale plně jim postačí práce na 15 minut. Dle mé zkušenosti se tito koně velmi rychle a dobře učí a bývají velmi často dobrými koňmi pro showmanship. Nakonec je ale třeba je znecitlivit na řetízek a naučit je, že z něho nemusí mít obavy."

Toto znecitlivění je u těchto koní často velkým krokem k tomu, udělat z nich opravdu dobré showmanshipové koně.

showmanship-start-generic.jpg"Někdy můžete trénovat bez řetízku. Těmto koním dělají velmi dobře časté a přehnané pochvaly. Pokud jsou doma z nějakého cviku nervozní, opakuji ho s nimi znovu a znovu, dokud tím nejsou znudění a cvik nepředvedou v klidu:"

Příkladem je kůň, který po dokončení obratu udělá ještě jeden extra krok do strany. U tohoto koně je vhodné ho o krok zpět vrátit a dát mu pauzu před vyžádáním dalšího cviku. Kůň se časem z pauz znudí a nebude si je svou činností extra vyžadovat."

 

5. Unuděný kůň

 Na druhé straně koňského spektra se nachází kůň, který svým tempem připomíná lenochoda. Pro tyto typy koní doporučují oba trenéři stejné cvičení, abyste jim dodali jistý druh povzbuzení a energie.

"Rád používám pro tyto koně ťukání. Efektivní může být jak poťukávání vodítkem, tak poťukávání do určitých částí těla. Při couvání do plece, při obratu do plece ze strany."

"Další možný nástroj? Ano uhodli jste, vodítko přes nos.." Líní koně reagují mnohem lépe na řetízek přetažený přes nos. Někdy je vhodné je tímto způsobem i přivést do kolbiště a opracovat."

6. Nervní sáňky v létě

Všichni jsme viděli a nebo zažili situaci, kdy závodník trpělivě čeká u startovního kuželu, ale kůň však nikoliv.. Pro koně není obvyklá úzkost z čekání na předvedení úlohy - to ale není dobrý předpoklad pro předvedení úlohy, vyhecování se a předpoklad pro nežádoucí chování.

Pro tyhle nervní sáňky je dobré z kuželu udělat něco jako "šťastné místo". "Rádi učíme naše koně vydechnout. U těchto koní začínáme cvičení sérií serpentýn a kruhů v klusu přičemž cviky jsou zakončeny u kuželu. Pokud kůň zrelaxuje, je pochválen a učí se, že u kuželu je místo, kde se relaxuje. Jakmile kůň tento princip pochopí, začneme je učit po doběhnutí kruhů u kuželu provést inspekci a opět zrelaxovat."5-941x1024.jpg

 

 

 

Evans používá podobný princip: "Obestavím jízdárnu kužely a učím koně z klusu u každého z nich zastavit, vydechnout a zrelaxovat. U koní, kteří jsou extrémně nervní dělám to, že po nich ještě navíc požadují velké snížení hlavy - téměř takové vtažení do time outu. Smysl cvičení je takový - dokud cítíš tlak na řetízku, znamená to stůj klidně."

 

 

Jedna z nejdůležitějších, zdůrazňuje Evans, je ta, že občas musíte být ochotni vzdát svou soutěž abyste mohli trénovat. "Někdy prostě musíte soutěž přerušit a zahájit výcvikovou lekci, jinak se Váš kůň svého zlozvyku v aréně nikdy nezbaví."