Jdi na obsah Jdi na menu

Obraty

30. 10. 2015

Jelikož už jsme tak šikovní, že jsme se dopracovali na jízdárnu a postupně pracujeme na vzájemné důvěře a prvních společných krůčcích, můžeme se pomalu, ale jistě, začít věnovat obratům.

Logika cvičení zůstává stejná. Důležité je ocenit každý krůček správným směrem.

Nezapomínejte na to, že hodina musí zůstat vyvážená. Stále si zachováváme našich 20 minutek. Dále zachováváme pestrost hodiny. Střídáme pohybová cvičení - JDEME a COUVEJ, se cvičeními na místě - STÁT. Tato cvičení můžeme prokládat bubáky. Toto střídání Vám zaručí, že si lépe udržíte pozornost. Přecijen hříbátko věnuje větší pozornost novým věcem, než když do něj budete 20 min v kuse hučet s jedním cvikem. Brzy ho omrzí a přestane se Vám věnovat.

Nyní, když už víme, jak pracovat a udržet si hříbátko tam, kde potřebujeme, můžeme přejít k pomalému nácviku obratů. Já osobně začínám s obratem okolo zadku. (Je to i z těch důvodů, že ho pak nejčastěji používám v závodních disciplínách a chci, abychom ho měli co nejlépe zažitý)

Obrat okolo zadku

Nejdřív bychom si asi měli říct, jak by obrat měl ve finále vypadat. Rozlišujeme totiž rozdíl mezi anglickým a westernovým obratem. U westernového obratu po koni chceme, aby vnitřní zadní obratová noha (tzv. pivotová) stála na místě a nezvedala se. Pokud tedy děláme obrat vpravo (koňská hlava jde doprava) pravá zadní noha má stát na místě. Přední se překračují a levá zadní překračuje lehce se otáčející pravou.

Anglický obrat se liší v práci zadních nohou. Přední nohy se překračují úplně stejně. Zadní nohy ťapkají vedle sebe a pohybují se po takovém malém kroužku. Ani jedna z nich nesmí být stabilní.

Já, jakožto westerňák, se zde budu věnovat nácviku westernového obratu.

Důležité je mít na paměti to, že přední kráčející vnější obratová noha musí vždy překračovat tu vnitřní vnějškem. Kůň se nám tedy nesmí podkračovat. Zaptrvé je to fyzicky nezdravé a zadruhé je to při soutěžích špatně hodnoceno. Nejčastější chybou bývá, že kůň zahájí pohyb podkročením se a potom chod srovná. I toto je chyba a je potřeba si na to od začátku dávat pozor.

Teď, když víme, co chceme je potřeba si říct, jak bychom to po hříbátku měli chtít. Jelikož chci otáčet přední částí koně, měly by moje pobídky směřovat na krk nebo na plec. Používat můžeme oba dva bodíky. Důležité je myslet na to, abychom něměli tendenci hříbátku hlavu ohýbat pomocí ohlávky do směru pohybu. Hříbátko se Vám naučí v obratu ohýbat a to je nechtěné. Finálový stav má totiž vypadat tak, že kůň je úplně narovnaný.

Záleži na Vás a na vnímavosti Vašeho svěřence. Vždycky se natočím čelem k boku koně a poté zapůsobím. Asi nejjednodušší je do koně "drcnout" a tím ho přimět k prvnímu krůčku do strany. Pokud se zadaří, hned obrovsky pochválíme. Takto postupujeme krůček po krůčku. Pokud nechceme "drcat", můžeme postupně poťukávat tušírkou na plec ze strany do směru pohybu. Docílíme stejného výsledku.

Obrat okolo zadku je už lehce složitější cvik a docílit toho, aby se Vám kůň otáčel rovný, na správné noze bez jejího zvednutí a bez znatených pomůcek je poměrněrně složité. Z tohoto důvodu Vám určitě alespoň pro začátek doporučuji navštívit někoho, kdo Vám poradí s obraty ve vyšším stupni výcviku a případně Vám i poradí, jak odstranit potíže, které při nácviku můžou nastat (a většinou nastanou, hříbátko nám začne couvat, nebo se naopak rozcházet a nebo se nám do strany hýbe celé, místo aby jen posouvalo předek).

Pro názornost přikládám video, jak by obrat měl vypadat.

1:42 - otočíme se čelem k boku hříbátka, a požádáme o obrat. Přední nohy se překračují, levá zadní noha poťapává kolem pravé a pravá zadní je pivotová - stojí na místě.

Obrat okolo předku

Obrat okolo předku se dá rozdělit stejným principem, jako ten okolo zadku. Kůň může westernově stát na vnitřní přední noze a nebo může anglickým způsobem předníma nohama obšlapávat kroužek. Zadní nohy se překračují, opět pozor na chybu zakračování se.

A teď jak na něj. Jelikož potřebuji pohnout zádí koně, působím na záď. Opět mám dvě možnosti, můžu na záď zapůsobit stálým tlakem a nebo rytmickým tlakem tušírkou. Záleží na Vás, který tlak Vám a Vašemu koni víc vyhovuje. Každý správný krok pochválíme!

Tento obrat je možné ze začátku trénovat u hrazení. Postavíme si hříbátko kolmo k hrazení tak, aby nám pomáhalo mu vysvětlit, že nechceme, aby se pohybovalo vpřed. Druhou možnost máte tu, že pokud se Vám hříbátko rozchází, opravíme rozejití cvikem STÁT a následným tlakem zepředu na plec.

Obrat okolo středu

Obrat okolo středu koně se nikde závodně nevyužívá. Jediné, kde jsem mu zatím našla uplatnění je obrat ve čtverci. Jakmile ale hříbátku vysvětlíte, že nemá vykračovat ven, vytvoří si tento obrat úplně samo. Není tedy potřeba ho nikde nijak trénovat a zbytečně mu tím mást hlavu .. smiley

S chutí do toho a půl je hotovo. Vrhněte se do obratů, uvidíte, že to není zrovna nic jednoduchého předvést korektní obrat. Pro ty, co nechtějí v budoucnu závodit, uplatnění najdete i jinde. Při čistění budete potřebovat posunout záď koně. Budete potřebovat otočit koně v boxu atd. Není fajn, když k tomu nepotřebujete 5 minut tlačit a prosit, ale prostě jen pobídnete a hříbátko Vám uvolní cestu?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář