Jdi na obsah Jdi na menu

Pomůcky

22. 10. 2015

Dříve, než se pustíme do složitější práce na jízdárně, je dobré zvážit, s jakými pomůckymi máme možnost pracovat a jaké chceme používat.

Myslím si, že je dobré znát více možností a vybrat si ty, které Vám a Vašemu hříbátku více vyhovují. V dnešní době internetu a všemožných eshopů je většina věcí cenově dostupná a je možné je sehnat prakticky do druhého dne.

Ohlávka - provazová / klasická?

Já osobně se ze začátku přikláním k co nejméně stresům. Takže začínám pracovat na ohlávce klasické, kterou hříbátko už dobře zná. Postupem doby se dopracovávám k ohlávce provazové, která je z mého pohledu pro práci praktičtější a máte možnost na ní působit několika tlaky, které zpřesňují Vaší práci. Co je ovšem důležité u provazové ohlávky znát? Tento nástroj se v kombinaci špatného použití a nezkušených rukou může stát poměrně nebezpečným. Sama jsem viděla kobylku, která na provazové ohlávce byla uvázaná, lekla se, upadla u úvasiště a ohlávka se pro ní stala pastí. Chudinka visela za hlavu u zábradlí a nemohla se zvednout. Z toho pro mě plyne první věc: Na provazové ohlávce nezkušeného koně NIKDY neuvazuji. Nejsem líná na úvaz hříbátku ohlávku vyměnit. Rozhodně na ní nepřevážím koně ve vozíku (a to ani ty zkušené). Stejně tak na ní koně NIKDY nepouštím do výběhu. Představte si, že se kůň zachytí o větev a bude celý den čekat, než ho někdo vysvobodí (v tom lepším případě).

Když už se bavíme o tom, kdy ohlávku používat a kdy ne, je dobré vědět, že by měla být na hlavě správně upevněná. Špatným upevněním můžete koni způsobit nevratná zranění. Důežité je, znát správný uzel, kterým se ohlávka správně zavazuje. Pokud ohlávku uvážete špatně, může se při manipulaci koni na hlavě útáhnout a v krizové situaci jí koni z hlavy nesundáte. Oproti klasické ohlávce Vám tahle nikdy nepraskne! Určitě ve svém okolí máte někoho, kdo tento uzel zná, nechte si poradit. Dále je třeba vědět, jak má ohlávka na hlavě sedět. Častokrát vidím koně, kteří mají ohlávku nasazenou tak, že "nánosník" mají těsně nad nozdrami. Zkuste si sáhnout na nos koně. Jeďtě od nozder nahoru k lebce. Nad nozdrami nahmatáte kost, širokou cca 5 cm (u velkého koně). Tato kost se spojuje s lebkou někde ve třetině hlavy. Pokud nechcete riskovat, že si kůň např šlápně na vodítko a cukne hlavou, doporučuji ohlávku utahovat tak, aby byl "nánosník" umístěn nad tímto spojem lebky a již zmíněné kosti. Pokud bude níž a Vaše hříbátko si přišlápne vodítko, nebo se začne někde cukat, zahráváte si s tím, že mu tuto kost můžete zlomit. Věřím, že následky si umíte představit každý sám.

Níže správně nasazená ohlávka (zdroj: www.toricon.cz). Ohlávka je dostatečně vysoko nad nosem a má správný uzel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vím, že první část mojeho článku zní poněkud děsivě, ale věřte mi, že pokud budete u výcviku přemýšlet a předvívat, může se Vám i provazová ohlávka stát užitečným pomocníkem :) Pokud se jí i přesto bojíte, výcvikem na klasické ohlávce rozhodně nic nezkazíte.

Tušírka, Carrot stick ?

Velmi častou otázkou je, jestli při výcviku používat tušírku, carrot stick a nebo oboje. Já používám obě dvě pomůcky, protože každá z nich mi přináší určitý užitek. Tušírkou pracuji, když s hříbátkem pracuji v kontaktu, carrot stick používám, když pracuji s hříbátkem v prostoru a nebo na kruhu. V podstatě výhoda carrot sticku oproti tušírce je ta, že s ním dosáhnete dále. Druhou jeho výhodou je, že bývá z tvrdších materiálů a máte tak možnost na koně jeho pomocí působit stálým tlakem, když ho chcete např ustoupit.

Vždycky jsem se ze zajímavosti ptala, proč tato pomůcka dostala název carrot stick = mrkvová hůlka. Není to proto, že by se na její konec přivazovaly koníkům mrkvičky, aby je následovali. Ale proto, že první verze těhle hůlek se vyráběly v oranžové barvě. Oranžová hůlka evokuje svou barvou mrkev a proto po mrkvi dostala i svůj slavný název.

Co se týče délky, osobně nedoporučuji nejdelší a nejtvrdší verze, těžce se s nimi manipuluje. Optimální je ve stejné délce, v jaké jste zvyklí používat tušírku.

Vodítko?

U vodítek je opět stejná otázka jako u ohlávek. Záleží na tom, s jakou délkou se Vám nejlépe pracuje a co přesně zrovna chcete trénovat. Kruh se velmi komplikovaně trénuje na klasickém vodícím vodítku a naopak když trénují chození s hříbátkem, je zbytečné, abych v ruce tahala pětimetrové lano. Osobně doporučuji používat kvalitnější vodítka, nevyplácí se na nich šetřit. Pracuji nejčastěji s 5m vodítkem, které podle potřeby měním za klasické a nebo za lonž.

Když už jsme u vodítka a jeho použití, měla bych také jednu doležitou zásadu, na kterou spousta lidí nemyslí. Při práci s mladým koněm si NIKDY neobtáčím vodítko kolem ruky. Vždy si ho do ruky naskládám tak, abych chytla vodítko kolem dokola a neleželo mi přes hřbet ruky. Jakmile si totiž do ruky uděláte smyčku, může se Vám při manipulaci s mladým koněm stát, že se vyděsí, smyčku kolem ruky Vám utáhne a pěkný kousek Vás za sebou táhe po zemi (přesvědčila jsem se o tom na vlastní kůži).

Sport - halterová ohlávka

S halterovou ohlávkou začínám až ve chvíli, kdy si jsem jistá, že se hříbátko neděsí ani ohlávky, ani vodítka. Neděsí se pohybů visícím vodítkem, nevadí mu, když mu kolem hlavy cinkají karabinky. Je zde totiž jedna zásadní věc a to, že vodítko k halterové ohlávce má řetízek, který se upíná po bradou. Pokud nastane situace, kdy se Vám hříbátko chce vysmeknout, nebo neporozumí směru, kam má jít, stane se to, že se řetízek utáhne. Toto utažení je psojené nejen s lehkým zarachtáním, ale zároveň s nepříjemným tlakem. Když tento tlak hříbátko nezná a nebo jej včas nepovolíte, může dojít ke zbytečné panice.

Halterová ohlávka musí být pro soutěž dobře nasazena. Její nasazení se opět hodnotí rozodčím a může Vám způsobit naprosto zbytečnou ztrátu bodů. Divili byste se, ale i to, jakým způsobem držíte v soutěži vodítko je rozhodující a rozhodčí Vás za to může lehce penalizovat. Je dobré, aby Vám toto nasazení a napasování ukázal někdo, kdo se v soutěžích pohybuje. Velmi těžko se to popisuje do článku, ale velmi jednoduše se to demonstruje přímo na koni :) Pokud se ohlávku naučíte správně nasazovat, nebudete muset řešit, že Vás někdo předběhl o pár bodíčků.

Správně nasazená halterová ohlávka:

Když už jsme u halterových ohlávek na hříbátka, u nás v ČR se neshání zrovna jednoduše. Mám pár tipů, kde kvalitní ohlávky i s vodítkem sehnat, tak se případně nebojte zeptat .. :)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nikola Siváková - prosba :-)

15. 1. 2018 8:10

Dobrý den,
především děkuji za hezký a poučný članek.
Mám na Vás prosbu, snažím se sehnat halterovou show ohlávku na ročního černého hřebečka. Letos by jsme se chtěli zúčastnit prvních appa závodů a jsem v tom úplný nováček. Hříbátko je učené ( 7měsíců) na klasickou i provazovou ohlávku a nyní bych ho chtěla seznámit se show ohlávkou, ale mám docela problém ji sehnat, prolítala jsem internet a zatím bez úspěchu, tedy pokud bych za ní chtěla zaplatit víc jak 6 tis. tak těch jsem pár našla.
Mohla by jste mi prosím doporučit či pomoc, kde by mohla hledat?
Ještě jednou děkuji a přeji hezký den. Nikola S.

Dráža Seesee aneb Jak na hříbátko? - Re: prosba :-)

15. 1. 2018 16:01

Dobry den, napiste mi prosim na brindle.seesee@seznam.cz muzu Vam objednat peknou z Nemecka a vejete se i s voditkem do 1500 max:)))