Jdi na obsah Jdi na menu

Pozemní příprava na obsednutí

14. 12. 2015

Nejprve je potřeba podívat se na celé téma obsedání trošku komplexněji. Každého z nás provází dobou před obsedáním a těsně po obsednutí řada otázek. Musíme si nejprve ujasnit, co od svého parťáka budeme v budoucnu chtít a kdy to po něm budeme chtít.

Je dobré předem si trošku v hlavě namalovat, jak bychom celé obsedání chtěli provést a držet se časových harmonogramů. Občas totiž máme potřebu věci uspěchat. Přiznejme si, kolikrát jsme si řekli "Když se povedlo tohle, zkusím tedy ještě tohle! Povedlo se! Tak zkusím ještě tohle". U obsedání je obzvláště důležité vědět, čeho chci dosáhnout a po dosažení alespoň dílčího úspěchu skončit.

Jestliže jste věnovali dostatečnou přípravu práci ze země, nebude pro Vás ani pro Vašeho koníka obsedání žádnou velkou vědou.

Důležité je si určit, kdy chci začít obsedat? Setkáte se v této oblasti s mnoha názory a ani já Vám nedám jasnou odpověď. Kdo Vám ji tedy dá? Jedině Váš kůň. Podívejte se, jakou má tělesnou konstituci. Z Vaší práce ze země usuďte, jestli je ještě víc hříbátko a nebo už máte tu čest s psychicky dospělým koněm. Například v Americe obsedají mladé westernové koně už na 1,5 roce. Dostihoví koně také běhají ve dvou letech. Český teplokrevník má výkonnostní zkoušky na třech letech. A jiná plemena, jako například lipičtí koně, mohou své zkoušky skládat až na 4ech. Nechci se zde věnovat tomu, abych odsuzovala, kdo a kdy obsedá své koně. Každý k tomu má nějaký důvod a já rozhodně staletími zajeté výcvikové systémy nezměním. Můžu se ale od všech poučit a pro svého koně si vybrat to nejlepší. Obecně asi platí pravidlo, lepší později, než dříve. Ale musíte si dát zase pozor na to, aby už nebylo příliš pozdě.

Když jsem obsedala 5ti letou kobylku ČT, viděla jsem, kolik zbytečných problémů řešíme jen proto, že ona byla zvyklá si 5 let žít po svém a najednou jsem přišla já a začala jsem po ní chtít dospěláckou práci.

Když už mám představu o tom, kdy bych ráda na svém koni jezdila, je dobré naplánovat si k tomu odpovídající průpravu ze země, který mi v budoucnu ušetří spoustu práce ze sedla.

Z mého pohledu se hodně podobá začátkům ze země s malým hříbátkem. Pamatujete si, když jsme mu nejprve vysvětlili, jaké základní principy po něm požadujeme a poté jsme mu nabízeli pocit bezpečí? Úplně stejně na to půjdeme teď.

Koník nám ze země už funguje. Předpokládám, že přípravě jsme se věnovali poctivě a proto můžeme začít přímo s cvičeními, která předcházejí obsednutí. Kdyby Vás zajímalo, jak dlouho před samotným obsednutím tato cvičení dělat, mé doporučení je věnovat jim cca dva měsíce předtím, než začnete koně obsedat. I proto v předcházejícím odstavci píšu o časovém rozložení, které je důležité. Naplánujte si pro svého koníka min dva měsíce na tuhle práci.

Opět znovu opakuji, že už máte tu čest se spolehlivým parťákem, se kterým si nemusíte vyjasňovat, kdy kdy kam půjde. A pokud tyto problémy máte, vraťte se zpět k základním cvičením.

Jako první je pro mě důležité, aby se můj kůň seznámil s prostředky, které bude k ježdění používat. Mně už zná, já se mu tedy představovat nemusím. Ale můžu to být právě já, kdo mu přinese představit sedlo i uzdečku. Nechte svého koně si sedlo i uzdečku očichat, prohlédnout a postupně mu jej pomocí přátelské hry položte na záda. Některý kůň sedlo nebude řešit vůbec, některý bude malinko ostýchavý. U těch doporučuji začít od krku a nosu (kde měl možnost si sedlo bezpečně očichat) a postupně se blížit k hřbetu. Poté sedlo posadíme (pro jistotu ho v počátcích stále přidržuji, kdyby spadlo, napáchalo by víc děsu než užitku).

To bychom tedy měli seznámení se sedlem.

A co uzdečka? Samotná uzdečka koně většinou tolik neděsí. Já osobně ale věnuji dostatečnou přípravu budoucímu uždění. Zpočátku trénuji třeba s ohlávkou. O co jde? Chci koně naučit snižování hlavy. Spoustu mladých koní vidíte, jak visí hlavou u stropu a nechtějí si vzít udidlo. Braní udidla tedy značně zlehčíte tím, že naučíte koně dávat hlavu dolů do té doby, než ho sami požádáte, aby jí zvedl. Cvičení dej hlavu dolů trénuji na stejném principu, jako všechno ostatní. Můj požadavek je, aby na přiloženou ruku na týl můj kůň snížil hlavu dolů, tak, abych pravou ruku mohla dát přes krk a pomáhat si při uždění. Docílím toho tak, že položím svou hlavu na týl. Předpokládám, že se nic neděje a tak zvýším tlak. Postupně tlačím víc a víc, mohu si pomoci i jednotlivými prsty, tlak se potom stane nepříjemnější. Jakmile dá kůň hlavu dolů i kdyby o 1 mm, okamžitě ho pochválím. Přebere si to tedy tak, že pokud dá hlavu dolů, přestanu tlačit. Tak se po téměř milimetrové práci postupně dostanu až dolů. Hlava dolů, kůň jí posune, přestanu tlačit. Chci jí ještě níž? Požádám tedy znovu.. a znovu a znovu, až je hlava tam, kde jsem jí chtěla mít. Po čase kůň pochopí, v jaké pozici je hlava žádoucí a již na první požádání dá hlavu ochotně dolů. Poté se Vám bude uzdit mnohem příjemněji. Pokud Vám kůň hlavu u uždění zvedá, jen trpělivě opakujte znovu. Hlavu dolů prosím, dá jí dolů, opět zvedne? Tak znovu, hlavu dolů prosím. Pokud budete důslední, kůň zjistí, že zvedání hlavy mu nepřináší žádny efekt a bude schopen Vám jí nechat dole po celou dobu. Je tedy dobré si cvičení nejprve natrénovat klidně s ohlávkou a když už máte jistotu, že Vám funguje, přejděte pomalu k uzdečce.

Pro nenapravitelné pamlskovače je toto cvičení možné trénovat i pomocí tzn. pozitivního tréninku.

Nyní bych asi řekla, máme vyhráno, kůň se nám ničeho nebojí. Zapomněli jsme ale na jednu důležitou věc a to je dotažení podbřišníku. Předpokládám, že správnou pozici sedla na koni si umíme všichni určit. Pokud ne, já osobně vždy sedlám tak, aby přední bočnice sedla byla vpředu přímo za lopatkou koně. Nikdy ho nedávám víc dopředu, omezuje potom pohyb lopatky. Utažení je nejlepší trénovat s něčím jiným, než je sedlo. Předejdete tak případnému otočení sedla na břicho a vyděšení koně. Vhodný je například lonžovací obřišník nebo madla. Jakmile se na nich postupně dostaneme k utažení, které odpovídá sedlu, přejdeme pomalu na dotahování sedla.

Jsem opět u toho, pokud jste dobře pracovali ze země, Váš kůň má ve Vás důvěru a většinu těhle věcí vezme s naprostou jistotou a bez obav.

Je vhodné zpočátku pracovat stále na ohlávce, ale dávat pod ní uzdečku. Když plánuji obsedat koně, první cvičení, která dělám, jsou ta stará, známá. Do starých cvičení, jako je couvání, zastavování a obraty jsem přidala pouze sedlo a uzdečku. Když se jich kůň nebojí, bude tato cvičení vykonávat dál s naprostou přesností. Dopřejte mu nějaký čas se s těmito pomůckami zžít a pracujte po poznání sedla a uzdečky nějakou dobu stejně, jako jste pracovali předtím, když je neměl na hřbetě.

Nyní máte připraveného koně, který většinu jezdeckých cviků zná ze země a zároveň se nebojí pomůcek, které k ježdění bude potřebovat.

Další krok, který potřebuji pro obsednutí je určitá lehká svalová příprava. Pro mladé westernové koně, kteří již dva roky pracují na in hand trailu a na showmanshipu není až tak nutná. Již nějakou dobu jsou totiž žádání, aby chodili se sníženou hlavou a tak mají již nějaké zádové svalstvo. Pro ostatní koně doporučuji nějakou dobu věnovat lonžování. Každý lonžujeme jinak. Jen bych ráda upozornila, že se nejedná o kruhovou hru. Žádoucí je tedy pohyb na lonži se sníženou hlavou ve všech chodech, ideálně po dobu cca 20 min. Já osobně často střídám strany po dosažení uvolnění. Není tedy vhodné honit svého parťáka 10 min na jednu stranu a 10 na druhou. Rozložte mu práci tak, aby na lonži pracoval s častějšími změnami směru.

Každý máme svůj způsob lonžování, pokud budete mít zájem, napište mi a já Vám popíšu přesně to svoje. Jinak si lonžujme každý po svém, věřím, že v každé stáji je někdo zkušený, kdo Vám poradí.

Lonžování doporučuji cca 1,5 měsíce před obsednutím. Lonžování zpočátku plánujeme max 1-2x týdně, postupně můžeme lonžovat ob den a ve finále téměř každý den. Utvoříte tak alespoň částečnou svalovou hmotu na zádech.

Nepředpokládejte ale, že tato svalová hmota na zádech vydrží celý život. Pomůže Vám pouze do začátku, když na koníka sednete. Další její formování už záleží na Vašem jízdním stylu.

Další fajnová průprava mohou být různé ohýbací cviky, kterými si naučíte koníka za vodítkem ohýbat hlavu (budoucí pohyb za otěží do strany), můžete se věnovat práci na dvou lonžích.

Výborná ohýbací cvičení a cvičení s udidlem jsou v knize "Omyly moderní drezury" - nenechte se zmást názvem. Tato příprava poslouží každému koni pro jakékoliv odvětví.

Opět ohýbací cviky a práce s udidlem je téma na další samostatný článek. Pokud Vás bude zajímat, dejte vědět.

Když to shrneme, máte vedle sebe po dvou měsících parťáka, který je připravený vzít Vás na svůj hřbet. Ničeho se nebojí a je fyzicky připravený na to, nést Vaší váhu.

Další postup, jak se vhoupnout do sedla a jak pomaličku začít si ponechám na další článek. Myslím si, že i v tomhle je dost informací ke vstřebání a pro Ty, kteří už toto znají bude také přínosnější, když dostanou další dávku informací odděleně.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Miska - Uzdecka

25. 5. 2017 16:56

V kolika letech mohu začít s nandavanim uzdecky? Dekuji

Dráža - Jak na hříbátko - Re: Uzdecka

26. 5. 2017 22:36

Například pomocí Míčkované si myslím, že se dá začít téměř kdykoliv - vzít něco do pusy není podle mě nic náročného... A pokud za to kůň dostane ještě odměnu, začne to dělat velmi rád (my jsme takhle začlaly kolem druhého roku). Pokud se bavíme o nasazování uzdečky a její používání při práci, s tím bych asi nespěchala.. myslím si, že 2,5 - 3 roky jsou ideální...