Jdi na obsah Jdi na menu

Pozitivní kritika

28. 11. 2016

Pozitivní kritika - už při tomhle slovním spojení si člověk řekne, že tahle dvě slova k sobě vůbec nepatří. Ale pro mě k sobě patří a byla bych ráda, kdyby k sobě patřila čím dál víc..smiley Zajímá Vás, co si představuji pod pojmem Pozitivní kritika? Pokračujte dál... Pokud Vás to nezajímá, křížek v horním pravém rohu obrazovky to jistí..

K sepsání tohohle článku mě motivovaly dvě věci. Jednak moje včerejší čtení komentářů k videu na Youtube a jednak přednáška pozitivní komunikace, kterou jsem v nedávné době absolvovala. Sami se můžete mrknout a zamyslet se, co Vám tyhle komentáře pod videem říkají (teď nehodnotím to, co se na videu děje, hodnotím to, jakým způsobem se dnešní mládež a jezdecký potenciál vyjadřuje ke svým vrstevníkům) : https://www.youtube.com/watch?v=XV8FnfsXGmc

Naprosto mě fascinuje a mrzí přístup komentujících lidí.

Pojďme se tedy podívat na ono kouzelné spojení "Pozitivní kritika". Začala bych slovem KRITIKA. Kritika pro mě znamená, že s něčím nesouhlasím, něco se mi nelíbí nebo mám k něčemu připomínku. To je naprosto v pořádku. Když se na to podívám z pohledu kritizovaného, můžu na ní nahlížet jako na něco, co mě může posunout vpřed a kvůli kritice si přece platím trenéra ne? smiley Nechci celou hodinu poslouchat jen jak mi co jde, ale chci si taky poslechnout, co mi nejde. Správný trenér mi poví, co mi nejde ale zároveň mi navrhne, co udělat pro to, abych se zlepšila. Kritiku mohou vznést také moji blízcí, přátelé a ti jí většinou vznášejí proto, že nám přejí a chtějí nás vyvarovat chyb a posunout nás dál. Potom tu je ještě někdo, kdo si kritikou kompenzuje svoje vlastní nedostatky.. Jsou to lidé, kterým na nás nezáleží a kritikou nás (většinou ještě dost nevhodně podanou) výrazně demotivují a zároveň si dodávají pocit, že na tom dně v neumění nejsou sami.. To samé může být i u trenérů, kteří své svěřence vedou přehnaně pozitivním stylem. Trenér sám vidí, že člověk je spokojený, nedostává se tak na úroveň, na které by trenéra začal kariérně ohrožovat a všichni jsou happy a spokojení. Pouze u svěřence se jaksi stále nedostavují tolik chtěné výsledky...

Nyní se podívejme z pohledu kritizujícího. Pokud se mi něco nelíbí, mám většinou tři možnosti. Když mi daném člověku záleží, mohu mu kritiku vhodným a upřímným způsobem sdělit, zároveň ale řeknu vlastní návrh na zlepšení (nemusím říct, co jak trénovat, mohu například doporučit osobu, na kterou se daná kritizovaný může obrátit o radu). Kritika: " Tohle děláš úplně blbě"... je v pořádku, pokud k ní dodám.. "Myslím, že bys měl zavolat tomuhle trenérovi, spoustě lidem s tím pomohl".. nebo .. " Já jsem to řešila takhle a zafungovalo mi to, jestli Tě to zajímá, vyzkoušej to.." Druhý způsob, kterým mohu zareagovat použít v případě, kdy mi na daném člověku záleží, ale nechci se ho dotknout nebo si myslím, že nemám dostatečné kompetence na to, abych poradil.. A nebo mi na daném člověku nezáleží a je mi jedno, že se nikam neposune. Co tedy mohu dělat? Prostě mlčet smiley (Osobně si myslím, že tohle by se měla naučit spousta lidí, kteří se vyjadřují: "Ježiši jak tohle může dělat"... "Tohle bych nikdy neudělal"...."Vždyť toho koně trápí!"..."Jak je můžou nechat tohle dělat?"... ). Někdo takovou kritiku ustojí, v podstatě na ní není nic špatného, ti lidé mohou mít pravdu. Pokud ovšem ke svým kritikám nepřidají tu pozitivní část. "Tohle bych nikdy neudělal. Zkus místo toho udělat tohle, mě se to osvědčilo."..."Vždyť toho koně trápí! Má známá mu tím ublížila. Zkusila pak tenhle způsob a bylo to v pohodě"... Jakmile je pozitivní část součástí kritiky, je to z mého pohledu v pořádku a určitě mi taková kritika stojí za zamyšlení. Pokud tam ovšem tahle část není, tihle lidé by měli asi raději mlčet. Protože pokud pronesou pouze kritiku, zařazují se z mého pohledu mezi zoufalce, kteří si sami kompenzují své nedostatky a mají pocit, že v tom nejsou sami.

Tímto jsem vlastně nakousla třetí způsob, který mohu při sdělní kritiky dělat a to - sdělit pouze kritiku a ideálně s peprnou dávkou něčeho rýpavého. "Trénujte je tak dál, jestli chcete, aby Vám ti koně překážku vyhýbali."... Fajn, umím z věty pochopit, že dotyčný vidí, že kůň vyhýbá překážku - to vidím taky... Co mám tedy ale dělat? Jakmile dotyčný dodá - "kdybyste jim tam daly naváděcí kavalety, pomohlo by to Vám i dětem". No, pokud ale nechá zaznít takto až urážející větu bez jakéhokoliv dovětku, pro mě se automaticky řadí mezi lidi, kteří jsou zoufalí a svým způsobem jim taková věc dělá radost... Střety vyhledávají. Stojí nám pak za to se takovou kritikou zabývat a něco si z ní brát? NE..  Takže moje drobná rada pro ty, kteří mají potřebu takto kritizovat a mají pocit, že je to takto v pořádku - klidně to tímto způsobem podávejte dál, pokuste se prosím dodat dovětek s návrhem řešení. Pak se vaší kritikou budou lidé určitě i rádi zabývatsmiley

Vím, že tahle část článku je na můj styl poměrně dost upřímně až ostře napsaná. Ale opravdu na danou věc takto pohlížím a opravdu si to myslím.

No a abychom přešli od toho méně příjemného k příjemnémusmiley Ve spojení "Pozitivní kritika" se vrhneme na slovo POZITIVNÍ. Pozitivní je z mého pohledu něco, co nás posouvá vpřed. Jedná se tedy o ten již zmiňovaný dovětek a celkový pozitivní přístup ke kritice. Kritiku mohu přijmout tak, že se urazím. Nebo si jí můžu vyslechnout a zamyslet se nad ní. co když mají ti druzí pravdu a někam mě to posune? (Osobně dělám tu velkou chybu, že se občas zamyslím i nad kritikou, která není pozitivní.. je to plýtvání emocemi do prázdna.. a snažím se si na to dát velký pozor..). Pokud ovšem uslyšíte kritiku podanou rozumným způsobem, proč nad ní nepopřemýšlet, nepobavit se o ní a promyslet různá řešení. Každý člověk má jiné zkušenosti, zná jiná cvičení a potkal jiné koně. Proč se o to ochudit. (Paradoxem je, že s přijímáním kritiky - i pozitivní, mají největší problém Ti, kteří sami rádi negativně kritizují - tito lidé jsou totiž sami se sebou nespokojení a nešťastní a každá další kritika jejich směrem je vrhá do ještě větších depresí... Chápu je, že pro ně už asi není reálně další dávku přijmout, přitom už jen to zamyšlení by jejich myšlenky posunulo jiným směrem.)

Připomíná mi to přístup lidí, kteří Vám budou říkat o čem sní a jdou si zatím a rozdíl oproti lidem, kteří Vám jen říkají, co nechtějí.. Který z těchto lidí bude pravděpodobně v plnění svých snů a cílů úspěšnější?

Kdo se posune dál? Ten kdo kritiku přijímá a ostatním navrhuje řešení a nebo ten, kdo vlastní kritiku nepřijímá a ostatním jen říká, co dělají špatně?

Moje heslo zní: Svět kolem Tebe se chová tak, jak se chováš ty k němu.

Opravdu tomuto motu a heslu věřím a opravdu věřím, že když to s ostatními budu myslet dobře a přát jim, budou se tak chovat i oni ke mně. Samozřejmě, objeví se pár lidí, kterým tohle nikdy nevysvětlím. Tihle lidi potom moc nemá cenu držet ve svém okolí a řešit s nimi Vaše úspěchy, neúspěchy a kritikusmiley

Sama jsem moc ráda, když mně někdo pochválí, ale zároveň mi poví, co bych ještě mohla zlepšit. Stejně tak se snažím chovat k ostatním.

.Pokud jste si všimli, celý článek je veden v duchu pozitivní kritiky. Porozprávěla jsem se o tom, že se mi nelíbí komentáře u videa - opakuji znovu, nikde nehodnotím průběh tréninku na videu. Zkritizovala jsem tedy, co se mi nelíbí a ostatním jsem navrhla, že by bylo fajn, kdyby ubrali na peprnosti a dali sami návrh, čím by lidem na videu pomohli.

Takže malá větička na závěr.. MYSLEME A KRITIZUJME POZITIVNĚsmiley 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář