Jdi na obsah Jdi na menu

Ranch Rail Pleasure

23. 1. 2020

RANCH RAIL PLEASURE

A.Tato třída je vypisována jako třída na stěnách. Avšak nebude penalizováno odjíždění od stěny za účelem lepšího předvedení rančovních a prodloužených chodů.

B. Tato třída má za úkol prověřit schopnost koně těšit jezdce při jeho využití při práci. Tato třída má reflektovat ochotu při vyhovění požadavkům jezdce, demonstraci univerzálnosti, postoj a pohyb rančovního koně. Kůň by měl být dostatečně uvolněný, klidný a měl by držet pravidelnost ve všech chodech. Kůň by měl být veden na relativně povolené otěži s lehkým kontaktem bez nutnosti napínání. Kůň by měl být soustředěný na své reakce vůči jezdci a reagovat na požadavky na změnu chodu včas, jemně a korektně. Kůň by měl být jemný na udidlo a produktivní na kontaktu. Ideální rančovní kůň by měl mít přirozené nesení hlavy ve všech chodech. Pohyb ve všech chodech by měl simulovat potřebu zdolání dlouhých distancí, klidně a lehce tak jako rančovní pracovní kůň. Tato třída má ukázat schopnost koně pracovat v tempu vpřed, stále pod kontrolou jezdce. Oceněný je lehký kontakt, kůň by však neměl být předváděn plně sebraný. Veškeré ochota koně reagovat na požadované manévry a kvalita pohybu by měly být hlavními ukazateli této třídy.

C. Chody:

1. Krok – krok je přirozený, plochý, čtyřdobý. Chod je rytmický a „pokrývající zemi“ (Dráži vsuvka – což chápu jako to, že kopyta mají dopadat na zem ideálně celou svou plochou). Stejně jako v ostatních chodech by měl kůň držet přirozenou horní linii nebo jí mít mírně vyvýšenou a měl by mít jasný a pozorný výraz.

2. klus – přirozený dvoudobý chod demonstrující výraznější pohyb vpřed, než klasický westernový klus. Mělo by dojít ke značnému prodloužení chodu a k většímu pokrytí místa. Kůň by se měl pohybovat s přirozenou horní linií tak, jako by chtěl na ranči obsáhnout co nejvíce prostoru.

3. Prodloužený klus – zřetelné prodloužení klusu

4. Cval . třídobý chod. Cval by měl být uvolněný a klidný s přirozeným pohybem vpřed.

5. Prodloužený cval – prodloužený cval není závod, ale mělo byse jednat o zřetelné prodloužení chodu. Mělo by dojít k předvedení zrychlení pracovního pohybu vpřed. Kůň by si měl zachovat přirozenou horní linii s pozorným a jasným výrazem.

D. Součástí této třídy je i hodnocení plynulosti přechodů. Kůň by měl být nejprve shromážděn z prodlouženého klusu než nacválá. Přechod z prodlouženého cvalu do klusu je přechod do pracovního klusu, nikoliv do prodlouženého. Koně, kteří svůj klidný přechod předvedou do tří kroků od vydání pokynů by měli být lépe hodnoceni. Kůň, který před přechodem do klusu zastaví bude penalizován. Rozhodčí hodnotí dobře koně, kteří jsou ježděni tak, že reagují na pobídky. Pobídky by neměly být znatelné a koně by měli reagovat klidně a neznatelně.

E. Každý krok koně by měl být pod kontrolou. Ti nejlepší koně jsou ochotní nechat se vést bez jakéhokoliv odporu a váhání. Jakýkoliv samovolný pohyb koně je považován za nedostatek kontroly.

F. Penalty

1. Příliš pomalý chod

2. Příliš na otěži

3. Vypadlý z rámce

4.Přerušení kroku nebo klusu na méně než 2 kroky

5.Přerušení kroku nebo klusu na více než 2 kroky

6. Přerušení cvalu

 

7. Cval na špatnou nohu

8. Zahozené otěže

9. Křižování více než 2 kroky

10. Klus více než tři kroky při pokusu o nacválání

11. Neposlušnost (kopání, kousání, vyhazování..)

12. Výrazné pobídky a nebo opravování

13. Pobídky nohou před podbřišníkem

13. Spurring in front of cinch.

14. Využití druhé ruky k vytváření tlaku a nebo k pochvale

 

G. Rančovní oblečení a vybevení by mělo být čisté a vhodné předvedení ve třídě. Je doporučeno pracovní vybavení.

1. Žádný lesk na kopyta ani barvy

2. Žádná úprava ani zapletení hřívy, žádné prodloužení ocasu

3. Nedoporučuje se trimování uší

4. Trimování brady a dlouhých chlupů je povoleno

5.Nemělo by být lépe hodnoceno vybavení se stříbrem nad klasickým pracovním vybavením. Nedoporučují se uzdečky ani sedla se stříbrem.

6.Je povoleno použití poprsního řemene a zadního podbřišníku.

Koně jakéhokoliv věku mohou být vedeni na stihle, bosalu nebo páce. Pokud je využita páka. Měly by být využity dělené otěže se všemi typy udidel. Pouze romal je povolen k využití s pákou. Spojené otěže nejsou povolené s výjimkou standartních romal otěží, mecate otěží, které zahrnují tie lanko s udidlem nebo bosalem.

Musí být použit podbradní řemínek nebo řetízek

Zakázané vybavení jsou tie down, cavessony, sněhulák, mechanické hackamore a martingaly.

H. Je povoleno vysedávat v prodlouženém klusu.

I. Při mezinárodních závodech je povoleno, aby soutěžící závodil v tradičním místním oblečení (Dráži vsuvka – chápu spíše pro země s westernovou tradicí).

 

Video pro názornost :)

K. Třída by měla být předvedena na obě ruce a ve všech chodech