Jdi na obsah Jdi na menu

Ranch Riding

26. 7. 2018

Ranch Riding

 1. Cílem této třídy je prověřit westernového koně a jeho ochotu a potěšení při jeho využití jako „dopravního prostředku“ mezi jednotlivými rančovními úkoly. Kůň by měl odrážet všestrannost, obraz a celkové využití rančovního koně jako je tomu mimo závodní arénu. Kůň by měl být dobře vycvičený, uvolněný, měkký, klidný a ochotný při každém kroku. Ideální kůň by měl mít chuť jít vpřed a ochotu prodloužit krok ve všech chodech. Kůň může být předveden na lehkém kontaktu, ale i na relativně volnějších otěžích bez vyžadování jakékoliv zdrženlivosti, neměl by být ale předváděn na úplně volných zahozených otěžích. Celkové chování rančovního koně je takové, že předvádí včas všechny přechody, kvalita a přesnost chodů jsou primárním hodnotícím hlediskem. Kůň by měl mít vzhled rančovního koně při každém úkolu a to od hlavy až po ocas.

 2. Třída je vypisována jako open, amatér, novice amatér, pro mládež, novice mládež a pro tříleté a starší koně.

 3. Žádný kůň nesmí v jedné show startovat zároveň i ve western pleasure a hunter under saddle. Výjimkou je ranch pleasure.

 4. POŽADAVKY TŘÍDY

  1. Každý kůň bude předveden samostatně na předepsané úloze a bude hodnocen na stupnici od 0-100 s tím, že 70 znamená průměrný výkon.

  2. Povinné předvedení zahrnuje krok, klus a cval na obě ruce. Dále prodloužený klus a cval alespoň na jednu ruku a stejně tak zastavení a couvání.

  3. Tři volitelné prvky mohou zahrnovat side pass, otočku o 360° nebo více, přeskok (letmý nebo jednoduchý), krok, klus nebo cval přes kavaletu(y), nebo kombinací cviků, které jsou odůvodnitelné pro rančovního koně.

  4. Prvky musí být sepsány do jedné kombinace a schválené rozhodčím

  5. Celková kadence a chody by měly být stejné, jako u popsaných westernových chodů (zde je odkaz na další článek v amerických pravidlech) s důrazem na pohyb vpřed, plynulost a využití povrchu.

  6. Třída je bez časového limitu

  7. Je možné využít jeden z pěti standartních patternů. Může být ale sepsán vlastní při dodržení povinných manévrů a 3 volitelných.

 5. VZHLED A VÝSTROJ

  1. Žádný lesk na kopyta

  2. Nezaplétaná ani nebobánkovaná hříva a žádné umělé příčesky do ocasu

  3. Nedoporučuje se trim vnitřku uší

  4. Je povolené vystříhání nátylníku, trim nad kopyty a ostříhání nehodících se dlouhých chlupů

  5. Stříbrné doplňky nepatří k rančovnímu oděvu. Nedoporučuje se žádné stříbro na sedle ani uždění.

  6. Je doporučen poprsní řemen a zadní podbřišník.

  7. Koně mohou být předvedeni na stihle, bosalu nebo páce. Lomená udítka, rozdvojené lícnice a kombinace boaslu a páky jsou povoleny.

  8. Dělené otěže musí být použity se všemi druhy uždění. Výjimkou je romal v kombinaci s pákou. Spojené otěže nejsou povoleny s výjimkou otěží romalu a nebo mecate s upevňující otěží od udidla nebo bosalu. Podbradní řemínek je vyžadován k páce. Řemínek nebo řetízek musí být alespoň 1,26 cm široký a musí ležet naplocho směrem k hubě koně. Nejsou povoleny drátově podbradní řemínky bez ohledu na polstrování.Mezi zakázané vybavení patří tie-downy, obnosky, sněhuláky, mechanické hackamore a rychlostkářské poprsní řemeny.

 6. Penalty.

  1. Soutěžící by měl být penalizován 1 bodem pokud:

   1. Je příliš pomalý

   2. Je kůň za kolmicí

   3. Kůň je mimo rámec

   4. Přerušení chodu v kroku nebo klusu na 2 a méně kroků

  2. 3 body penalizce:

   1. Přerušení kroku nebo klusu na 2 a více kroků

   2. Přerušení cvalu

   3. Cval na špatnou nohu nebo křižování

   4. Zahozené nebo vypadlé otěže

   5. Vážné porušení překážky

   6. Cval na špatnou nohu nebo křižování po vyžadované změně cvalu více než dva kroky, klus více než tři kroky při jednoduché změně cvalu

  3. 5 bodů penalizace:

   1. Výrazná neposlušnost (kopání, kousání, vyhazování…)

   2. Jakékoliv odmítnutí

  4. Umístění za všemi, kteří předvedli lépe:

   1. Vynechání překážky

   2. Nedokončení překážky

  5. Nulové skóre

   1. Nepovolená výstroj

   2. Týrání koně

   3. Velké odmítání nebo opravování koně

   4. Kulhání