Ranch Riding
Ranch Riding
-
Cílem této třídy je prověřit westernového koně a jeho ochotu a potěšení při jeho využití jako „dopravního prostředku“ mezi jednotlivými rančovními úkoly. Kůň by měl odrážet všestrannost, obraz a celkové využití rančovního koně jako je tomu mimo závodní arénu. Kůň by měl být dobře vycvičený, uvolněný, měkký, klidný a ochotný při každém kroku. Ideální kůň by měl mít chuť jít vpřed a ochotu prodloužit krok ve všech chodech. Kůň může být předveden na lehkém kontaktu, ale i na relativně volnějších otěžích bez vyžadování jakékoliv zdrženlivosti, neměl by být ale předváděn na úplně volných zahozených otěžích. Celkové chování rančovního koně je takové, že předvádí včas všechny přechody, kvalita a přesnost chodů jsou primárním hodnotícím hlediskem. Kůň by měl mít vzhled rančovního koně při každém úkolu a to od hlavy až po ocas.
-
Třída je vypisována jako open, amatér, novice amatér, pro mládež, novice mládež a pro tříleté a starší koně.
-
Žádný kůň nesmí v jedné show startovat zároveň i ve western pleasure a hunter under saddle. Výjimkou je ranch pleasure.
-
POŽADAVKY TŘÍDY
-
Každý kůň bude předveden samostatně na předepsané úloze a bude hodnocen na stupnici od 0-100 s tím, že 70 znamená průměrný výkon.
-
Povinné předvedení zahrnuje krok, klus a cval na obě ruce. Dále prodloužený klus a cval alespoň na jednu ruku a stejně tak zastavení a couvání.
-
Tři volitelné prvky mohou zahrnovat side pass, otočku o 360° nebo více, přeskok (letmý nebo jednoduchý), krok, klus nebo cval přes kavaletu(y), nebo kombinací cviků, které jsou odůvodnitelné pro rančovního koně.
-
Prvky musí být sepsány do jedné kombinace a schválené rozhodčím
-
Celková kadence a chody by měly být stejné, jako u popsaných westernových chodů (zde je odkaz na další článek v amerických pravidlech) s důrazem na pohyb vpřed, plynulost a využití povrchu.
-
Třída je bez časového limitu
-
Je možné využít jeden z pěti standartních patternů. Může být ale sepsán vlastní při dodržení povinných manévrů a 3 volitelných.
-
-
VZHLED A VÝSTROJ
-
Žádný lesk na kopyta
-
Nezaplétaná ani nebobánkovaná hříva a žádné umělé příčesky do ocasu
-
Nedoporučuje se trim vnitřku uší
-
Je povolené vystříhání nátylníku, trim nad kopyty a ostříhání nehodících se dlouhých chlupů
-
Stříbrné doplňky nepatří k rančovnímu oděvu. Nedoporučuje se žádné stříbro na sedle ani uždění.
-
Je doporučen poprsní řemen a zadní podbřišník.
-
Koně mohou být předvedeni na stihle, bosalu nebo páce. Lomená udítka, rozdvojené lícnice a kombinace boaslu a páky jsou povoleny.
-
Dělené otěže musí být použity se všemi druhy uždění. Výjimkou je romal v kombinaci s pákou. Spojené otěže nejsou povoleny s výjimkou otěží romalu a nebo mecate s upevňující otěží od udidla nebo bosalu. Podbradní řemínek je vyžadován k páce. Řemínek nebo řetízek musí být alespoň 1,26 cm široký a musí ležet naplocho směrem k hubě koně. Nejsou povoleny drátově podbradní řemínky bez ohledu na polstrování.Mezi zakázané vybavení patří tie-downy, obnosky, sněhuláky, mechanické hackamore a rychlostkářské poprsní řemeny.
-
-
Penalty.
-
Soutěžící by měl být penalizován 1 bodem pokud:
-
Je příliš pomalý
-
Je kůň za kolmicí
-
Kůň je mimo rámec
-
Přerušení chodu v kroku nebo klusu na 2 a méně kroků
-
-
3 body penalizce:
-
Přerušení kroku nebo klusu na 2 a více kroků
-
Přerušení cvalu
-
Cval na špatnou nohu nebo křižování
-
Zahozené nebo vypadlé otěže
-
Vážné porušení překážky
-
Cval na špatnou nohu nebo křižování po vyžadované změně cvalu více než dva kroky, klus více než tři kroky při jednoduché změně cvalu
-
-
5 bodů penalizace:
-
Výrazná neposlušnost (kopání, kousání, vyhazování…)
-
Jakékoliv odmítnutí
-
-
Umístění za všemi, kteří předvedli lépe:
-
Vynechání překážky
-
Nedokončení překážky
-
-
Nulové skóre
-
Nepovolená výstroj
-
Týrání koně
-
Velké odmítání nebo opravování koně
-
Kulhání
-
-