Jdi na obsah Jdi na menu

Seznámení s jízdárnou

19. 10. 2015

Ráda bych navázala na přípravu, kterou jsme již nějaký čas našemu hříbátku věnovali. Nyní už umíme dojít na jízdárnu i s hříbátkem a hříbátko nám pomalu začíná věřit, že ho neukousneme.

S jízdárnou je určitě dobré začít ve společnosti ostatních koní. Nejlépe si vzít s sebou někoho, kdo bude standartně na jízdárně pracovat a my se mu s hříbátkem můžeme motat pod nohy. Hříbátko uvidí, že starší kůň se ničeho neděsí a rozhodně mu to přidá na důvěře k novému prostředí. Zde bych ráda připomněla, že Vy jste ten, kdo přemýšlí a vytváří prostředí. Poproste jezdce na koni nebo svého společníka, že nyní jste na jízdárně kvůli Vám, tak aby si na Vás dával pozor a do hříbátka Vám třeba při práci nenarazil. Musí se Vám malinko se svou prací přizpůsobit.

Než začneme po hříbátku na jízdárně chtít nějakou práci, je dobré, aby mělo možnost celý prostor dobře poznat. Nechme ho celou jízdárnu v naší společnosti obejít. Zastavme tam, kde ho něco zajímá nebo se něčeho bojí. Nechme ho věci okouknout, očichat. Má tak možnost poznat, že mu věci, které se u jízdárny běžně nacházejí, neublíží. Do budoucna se tak vyvarujete tomu, že Vám nebude chtít jít támhle do toho rohu, protože tam jsou kavalety a nebo se bude bár přiblížit ke stěněm protože si za ní skladujete podivné kužely.

Když už dojdete do fáze, že všechno vypadá v pohodě a beze stresu, můžeme se vrhnout do našich prvních výcvikových cvičeníček.

Je dobré začít tím, co už hříbátko umí a chtít po něm v tomto novém prostředí. Znamená to tedy "JDEME" a "STÁT" :) Tyto cviky jsme již mohli trénovat mimo jízdárnu a tak jen budem chtít, aby se na nás hříbátko soustředilo i v novém.Nově si k těmto cvikům přidáme i zatáčení. Hříbátko si Vás musí začít hlídat a následovat Vás. Když zatočím doleva, musí zrychlit a držet si pozici vedle Vás, když chcete zatočit doprava, musí Vám přibrzdit a umožnit Vám zatočit. Asi si myslíte, jak je tohle primitivní cvičení, ale dodnes potkávám lidi i s dospělími koňmi, kteří raději své koně otáčejí na sebe, protože je od sebe prostě neotočí :) Cvik kombinujeme s cvikem "STÁT".

Nově si přidáme cvik "COUVEJ". Je to poměrně užitečná věc. Nejen pro manipulaci s koněm, ale i pro budoucí ježdění pod sedlem. Pamatujte: "Kdo lépe couvá, lépe zastavuje". Na tomhle rčení je velký kus pravdy. Když po každém zastavení budete chtít po hříbátku zacouvat, uvidíte, že ochota i provedení cviku "STÁT" se rapidně zlepší. Jak tedy na couvání? Prvotně si musíme říct, na jaký povel chceme couvat a za jaké pozice chceme couvat. Já začínám z pozice, kdy si stoupnu koni do cesty čelem k němu. Couvu na kombinaci cmukání(mlaskání :D ) a mého pohybu vpřed vůči koni. Tohle je povel, který když se objeví, má vyvolat couvání. Pokud se couvání nedostaví (jakože na začátku se Vám určitě nedostaví) je třeba zvýšit tlak. Můžete zatlačit rukou na plec, začít na plec poklepávat tušírku až se dostaví Váš první couvaví krůček. Důležité je se všemi tlaky ustat a pochválit svého šampiona! Takhle několikrát opakujte, až se dostanete k tomu, že budete couvat.

Myslím si, že co se týče prvních cvičení, na pár prvních lekcí si zcela vystačíte s těmito cviky.

Je dobré je ještě kombinovat s bubáky. Poházejte si kolem kužely, kavalety, plachtu, mostek cokoliv. Je dobré mezi těmito věcmi pracovat jako by se nic nedělo. Hříbátko si zvykne, že jsou běžnou součástí práce a až s nimi začnete pracovat, nebude se jich tolik bát. Dál můžete kolem něj různě točit vodítkem, pošvihávat tušírkou atd. Je toho spousty, co můžete vymyslet..

S celým cvičením bychom se měli vejít do cca 20 min, aby hříbátko zvládlo udržet pozornost. Pokud se objeví nějaký problém, který je potřeba řešit, hodina se může protáhnout.

Až budete bezpoečně vědět, že své hříbátko odvedete tak, jak Vy potřebujete a zvládnete ho i odcouvat je dobré začít s dalšími cviky. Postupně se pak dostanete k naklusání a obratům.

Těm se budeme blíže věnovat v dalším článku smiley

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář