Jdi na obsah Jdi na menu

Showmanship at halter

7. 1. 2016

Pro Ty z Vás, kteří již mají nějaké závodní ambice se svými nejmladšími, ale případně i pro Ty, kteří by se rádi této disciplíně věnovali v dospělosti, jsem se rozhodla zpracovat lehký článek s pár tipy smiley

Showmanship at halter, kdy a kde?

Nejčastěji se u nás s touto disciplínou setkáte v závodech pořádaných organizací WRC (www.wrc.cz). Je to jediná soutěž, která se zde dá běhat se svým koněm ze země. U WRC mohou ovšem startovat pouze tříletí a starší koně, takže zde Vám neumožní start s mladším koněm.

Pro koně mladší tří let (1 a 2 leté) jsou tyto disciplíny vypisovány na oficiálních show pro americká plemena (QH Show, PH Show). Nemusíte mít nutně americké plemeno, bývají zde vypisovány i "All breeds" Třídy, kde může startovat úplně každý.

Jakmile budou k dispozici termíny většiny událostí, určitě je nasdílím na stránky, abyste mohli být lépe informování v případě zájmuwink

"Není důležité nejlíp zajít, ale nejlíp vypadat"

Jestli tohle heslo používáte, pak Showmanship at halter je jedna z mála disciplín, kde toto heslo platí 2x. Součástí hodnocení je totiž i to, jak jste upraveni, jak je upraven Váš kůň, jak máte nasazenou ohlávku a jak sebevědomě svého koně představujete. Kdysi mi jeden rozhodčí řekl: "Představ si, že mi předvádíš toho nejkrásnějšího koně, kterého v ČR můžu vidět." A měl pravdu. Showmanship je malinko disciplína pro exhibicionisty. Nesmíte se bát prodat sebe i svého koně (i v případě, že cviky zrovna nepředvádíte dle Vašich představ).

Když jsem s touhle disciplínou začínala, ani jsem netušila, co se nosí a jestli jsou zde nějaké zásady odívání. Proto bych se tomu ráda pověnovala. Pravidla totiž stanovují čistý westernový oděv a upraveného koně. Taky si úplně neumíte představit, jak byste se měli obléct?smiley

Dovolím si pro představu vložit jednu ze svých fotek se Zorkou z MČR WRC.

zorka.jpg

Tady zhruba získáte představu, co se nosí. Je určitě dobré začít u koně pěknou halterovou ohlávkou, ale pokud pro začátek nechcete investovat, postačí Vám i obyčejná kožená. Důležitý je řetízek pod bradou. (Popravdě body za ohlávku by rozhodně neměly ohrozit Váš výkon, pokud bude pěkný). Dbejte i na správné nasazení (Popisuji ho v článku Pomůcky).

Pověnujme se nyní modelcesmiley V dnešní době se nosí tzv. Showmanship kostýmky. Pokud budete chtít koupit originál, dostanete se na pěknou sumu, která se může pohybovat u kvalitních typů mezi 20 - 30 tis. Já jsem tuto situaci vyřešila po svém. Kalhoty jsou klasické společenské. Nejčastěji se volí v barvě, aby korespondovaly s halenkou nebo kloboukem. Klobouky se dnes nejčastěji nosí plstěné ("plyšové"). Trendy poslední doby jsou hranaté hrany na kloboucích, ale rozhodně neurazíte ani těmi kulatými.

Co se týče bot, já osobně používám klasická anglická perka. Jsou mi pohodlná, černá koresponduje se zbytkem obleku a dobře se mi v nich běhá. Samozřejmě, pokud dbáte na detailech, dolaďte do barvy klasické westernové boty.

Pokud se budeme věnovat halence, s těmi je v ČR malinko nouze. Jde zde pár výrobců, kteří nabízejí pěkné kousky. Já jsem tu svou koupila v profesionálním obchůdku v Německu. Kdybyste chtěli nějaké tipy na obchůdky, napište. Každopádně, pěkná halenka se dá vyrobit i doma. Pokud jste šikovnější (což já nejsem), kupte si klasickou halenku a vrhněte se do toho. Nažehlovací kamínky, nášivky a barvičky jsou vítány.

Pokud nejste fanoušky košil, neurazíte ani sakem. Pěkné trendy bývá sako doplněné okatým náhrdelníkem. U saka je preferované, aby jeho délka byla pod zadek. Dozdobit si ho opět můžete dle vlastního přání.

Ještě bych se ráda mrkla na detaily, které v této disciplíně hrají svou roli a parádnicím udělají radost. Velmi oblíbené jsou okaté naušnice s výraznými kamínky. Jak jsem již psala, tak okaté náhrdelníky. V neposlední řadě můžete doladit i držák čísla na zádech. Prodávají se profesionální držáky, které jsou zdobené obdobně, jako kov na halterových ohlávkách.

Když budu zacházet hodně do detailů (většinou to dělají jezdkyně na těch nejvyšších úrovních), určitě se nepodceňuje ani líčení. Často jsou k vidění okaté oční linky a rudé rty smiley (věřím, že jestli tohle čte někdo, kdo jezdí jen po vyjížďkách, musí si říkat, že lidi se zbláznili!!! laugh)

Když se zaměřím na koně, je podstatné, aby byl čistý (čistý ve smyslu, opravdu čistý!). Hřívu můžete sčesat do různých tvarů, ale není penalizující, když jí máte zastřiženou na jednu stranu a úhledně drží (poslední dobou k vidění čím dál častěji). Ocas bývá volně, někdy se doplňuje příčeskem. Zajistí potom vyšší bohatost na konci ocasu. Kopyta se natírají načerno a občas přestříkávají leskem, aby podtrhla celkový dojem.

Jak na to?

Disciplína showmanship at halter je disciplína, kde s koněm běháte takovou lehčí drezurní úlohu. Je vždy seskládaná z několika cviků, které se pokaždé různě kombinují. Neexistují žádné univerzální úlohy. Ty vždy sestavuje na závody rozhodčí. Abychom si to nejlépe přiblížili, dávám sem jednu takovou úlohu:

s16.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Často se hlavně na show setkáte s tím, že úlohy jsou v angličtině. Nebojte se toho, malůvky jsou vždy stejné. Když se tedy naučíte, jak malůvky vypadají, zorientujete se v každém jazyce. Zde vidíme tři kužely A,B, C a rozhodčího J. Běháme podle nákresu. Klus od A k B. Tam zastavit a předvést obrat o 90° vpravo. Obratu vpravo Vám mohou předepsat libovolné stupně, max bývají dvě obrátky. Obrat vlevo se požaduje o max 90°, protože při něm neměníte pozici vedle koně a koně vedete na sebe. Dále couvání. Svižné, rovné, ochotné. Znovu obrat vpravo, tentokrát o 180°. V obratu je důležité, aby zadní pravá noha byla pivotní (To jsou v závodě velké body navíc). Opět klus. U klusu bych ráda upozornila, že ten showmanshipový je ze všech disciplín nejrychlejší. Zastavit a připravit k inspekci. Tento cvik je určitě dobré, aby Vám někdo reálně vysvětlil. Těžko se popisuje a určitě u něj vznikne mnoho dotazů smiley Nakonec obrat vlevo a ochod krokem.

Standardně se na začátku disciplíny rozhodčímu odkývává jako souhlas povolení ke startu a na konci se kývnutím dává najevo, že svou úlohu končíte. OD QH Evropského rozhodčího jsem se dozvěděla, že tento trend se již dnes v Evropě nenosí a na konci úlohy se již neodkývává. (Pokud budete váhat, raději odkývněte laugh)

Na závěr rozhodně doporučuji skouknout videa na Youtube. Podívejte se na světová a evropská mistrovství. Dají se zde najít krásné showmanshipy, hodně toho okoukáte. Rozhodně se ale vyplatí zavolat si alespoň jednou za čas někoho, kdo na Vás koukne, srovná Vás i koně a poradí Vám, jak na jednotlivé cviky. Je zde spousta tipů, které Vám můžou ulehčit životsmiley

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ADrurseDeboump - Blood coerce design

8. 10. 2018 1:10

Pression arterielle est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-commande-en-ligne/

AHexessyNeus - Expensive Blood Stress and Basic nature Blight

24. 7. 2018 14:47

Pression arterielle est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-puerto-rico/