Jdi na obsah Jdi na menu

Side pass

10. 11. 2015

Myslím si, že ten, kdo poprvé slyší slovo "Side pass", je teď značně vyděšen, co po něm chci. Důležité je, nebát se nových věcí a vrhnout se směle do práce.

Side pass

Co je vlastně side pass? We westernu i v anglii se mu česky říká "ustupování na holeň". Pro správné provedení je důležité vědět, z čeho cvik vychází a jak má být proveden. V anglii se standardně u ustupování požaduje lehký posun vpřed. U westernu je finálová podoba posun pouze do strany.

Ustupování se provádí od ohnutí. Znamená to, že koně mám ohnutého proti směru pohybu a vnitřní nohou ohnutí žádám o ustupování. Ze země mi u hříbátka nohu nahrazuje moje pobídka rukou.

Je důležité nezaměňovat s překrokem. Překrok vychází ze cviku dovnitř záď. A je to defakto předvedení cviku dovnitř záď na diagonále. U něj jde tedy kůň ve směru ohnutí. To my v současné době nepožadujeme.

Nácvik side pass

Když chceme ze země začít s nácvikem side pass, je ideální, když máme zmáknuté všechny cviky, o kterých zde píšu. Umíme tedy posouvat zvlášť záď i předek hříbátka. Znamená to pro nás to, že hříbátko již má jisté zkušenosti s překračováním novou a nebude to pro něj taková novinka.

Nyní po něm defakto budeme chtít pohnout zádí i předkem najednou a pohyby spojit. Jak na to? Nejjednodušší věc, jak začít, když sami nevíte, jak hříbátku pomoct je, postavit hříbátko naproti nějaké stěně. Stěna Vám pomůže s tím, že Vám nastaví brzdu vepředu a hříbátko snadněji napadne, že po něm chcete pohyb do strany. Pomocí ohlávky požádám o lehké ohnutí k sobě a rukou, tušírkou nebo carrot stickem pobídnu v místě, kde standardně bývá podbřišník. Připravujete si tak částečně hříbátko na to, že v budoucnu zde bude pobídka nohou a nácvik ze sedla pro Vás bude jednodušší. V místě podbřišníku začnu vyvíjet lehký tlak, může být stálý nebo rytmický, podle toho, co Vám více vyhovuje. Jakmile se dostaví první posun do strany, okamžite chválím šampiona za předvedený drezurní výkon!! smiley Tímto způsobem si hříbátko naučíte, co po něm touto novou pobídkou chcete.

Jakmile pochopí, je čas na nácvik v prostoru. Zeď mi může simulovat tušírka nebo ruka před plecí. Případně pokud to zvládnu, mohu hříbátko pouze lehce brzdit ohlávkou (ne ale ovšem tak, abych v ruce tahala 200 kg a brzdila je) jedná se pouze o lehonký tlak. Ohnu k sobě a vyžádám stejnou pobídku, jakou jsem doposud dělala u stěny.

Důležité je vědět, co je a není žádoucí. Plec může být mírně napřed oproti zádi. O cca čtvrt kroku. Když se dostanete dál, hříbátko se Vám začne tzv. "rozpadat". Vyjdu ze cviku dopředu a zkusím ho znovu. Je zde rozhodně nežádoucí jakýkoliv pohyb vzad!  Vždycky je dobré, když se dostanete do problému, ze cviku prostě vyjít vpřed. Cvik totiž z mírného pohybu vpřed vychází a tak si tím rozhodně nic nepokazíte. Je to určitě lepší, než rovnat koně při pokusu o side pass. To už je pro spíše zkušené.. Když už se Vám daří side pass do strany a mírně dopředu, můžete zkusit lehkým přibržděním požádat o side pass čistě do strany. Pamatujte na zachování mírného ohnutí k Vám. Toto ohnutí časem mizí - především u westernových koní, kde je požadováno, aby byl cvik proveden s narovnaným koněm. Z něčeho se tam však musíte dopracovat smiley

Nezapomínejte nácvik z obou stran. Pro hříbátko to, že umí cvik z jedné strany, ještě automaticky neznamená, že cvik umí i z druhé. Počítejte s tím, že jedna strana bývá obvykle silnější a půjde Vám snadněji. Věnujte proto dvojnásobné úsilí slabé straně, abyste je vyrovnali.

Side pass a co s ním dál?

Pro sportovní využití, ale i pro zšikovnění Vašeho miminka můžete požadovat side pass nad předměty. Obvykle začínám kavaletou. Můžete se dostat ke kavaletám, které na sebe navazují např na kolmo. Zde potom kombinujete obraty a side pass. Postupně se dostanete třeba k vyvýšené kavaletě nebo kuželům. O tom později více v přípravě na in-hand trail.

Další praktické využití je v budoucnu např na loži. Když budete chtít, aby Váš koník zvětšil kruh a šel dál od Vás. Jednoduše ho požádáte o side pass a odsunute ho od sebe po kruhu dál.

Přidávám inspirativní video:

Cvikem side pass pro mě končí "základní výcvik" hříbátka. Společně si důvěřujete, umíte překonávat jednoduché i složité překážky, na požádání umíte posunout jakoukoliv částí koně. Je třeba cviky pouze opakovat a pilovat, aby si je hříbátko dobře zažilo. V budoucnu se Vám budou šiknout jak v závodních disciplínách pro hříbátka, tak pod sedlemsmiley

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář