Jdi na obsah Jdi na menu

Soutěže pro hříbátka

5. 10. 2015

Občas mě překvapuje, kolik lidí vůbec neví, že i s hříbátky se dá soutěžit a připravovat je tak postupně na jejich budoucí závodní kariéru.

Největší šanci oficiálně se zúčastňovat závodů mají hříbata plemene QH a PH. Ti mají v rámci svých tz. "oficiálních show" možnost závodit. Disciplíny jsou připraveny pro roční a dvouleté koně (myslím tím ty pozemní). Jsou zde ale i disciplíny zařazené jako All breeds a těch se může zúčastnit úplně jakékoliv plemeno.

Další možnost, jak si závodní atmosféru vyzkoušet je v rámci westernových hobby, kde již bývají pravidelně zařazovány.

K čemu Vám to bude? Představte si, že máte možnost svému hříběti ušetřit stresy toho, že ho ve třech letech vezmete, naložíte, někam dovezete a budete po něm chtít co nejlepší výkon. Chudák kůň, vyděšený z vozíku, nového prostředí, cizích koní.. A teď si představte, že máte tu možnost mu tyhle stresy ušetřit a seznámit ho s tímto prostředí už těď. Může si zvyknout nakládat se do vozíku, dojet na závody, setkávat se s koňmi. A až se jednou rozhodnete závodit pod sedlem, bude už všechny tyhle věci znát a bude mít možnost soustředit se hlavně na předvedený výkon. Hříbátko se s tímhle stresem mnohem líp popere, než tříletý kůň, který doposud viděl pouze pastvu a box.

V čem se dá závodit?  Pro hříbátka zde máme hned několik disciplín:

  • Showmanship at halter - tato disciplína se chodí v jakémkoliv věku. Jedná se o předvedení koně na show ohlávce. Kůň je zde veden na co nejmenších pomůckách, předvádí na ohlávce krok, klus, obraty a couvání. Tahle diciplnína se mi líbí hlavně proto, že připraví koně na spoustu cviků, které po něm potom chcete i ze sedla.

 

  • In-hand Trail - disciplína, která už nevyžaduje pouze poslušnost, ale zároveň jistou obratnost koně. Hříbátko je opět vedeno pouze na show ohlávce. Disciplína vychází z disciplíny Trail, která se jezdí ze sedla. To znamená, že pro ty, kteří jí plánují jezdit ze sedla je ideální, začít trénovat už ze země. Jedná se o jakousi "překážkovou dráhu" pro koně. Musíte projít brankou (předepsaným způsobem), přejít a překlusat různě uskupené kavalety, procouvat mezi kavaletymi nebo kužely, ustupovat nad kavaletou, přejít přes mostek... Že Vám to připadá těžké i pro dospělého koně? Omyl, i hříbátko může tohle naprosto hravě zvládnout :) Tato disciplína se chodí pouze ve věku roku a dvou. Na hobby je ovšem možné účastnit se v jakémkoliv věku koně.

 

  • Longe Line - dá se říci, že předvádíte pouze lonžování. Když uvidíte někoho, kdo disciplínu umí, bude Vám to připadat velmi jednoduché. V časovém limitu 90 vteřin musíte předvést na každou ruku krok, klus a cval. To znamená, že ideálně máte na jednu ruku 45 vteřin. Musíte předvést nejméně čtvrt kola v kroku, půl v klusu a celé ve cvalu. Rozhodčí pak hodnotí to, s jakou ochotou a klidem Vaše hříbátko přijímá povely lonžujícího. Potom otočíte na druhou ruku a máte dalších 45 vteřin na totéž. Jednoduché? Spousta lidí tohle takhle přesně nezvládne ani s dospělým koněm. Ideálně se totiž vyžaduje i přesná změna chodu v určitých místech na kruhu a je poté lépe hodnoceno.

 

Jak se na to připravit? Osobně si myslím, že tahle příprava není na škodu jakkoliv starému hříběti. Ať už s ním v budoucnu chcete nebo nechcete závodit. Věřte mi, že absolvováním tohohle všeho už si z hříběte vychováte takového koníka, že Vám ho bude moct spoustu lidí závidět. Obsedání pro Vás potom bude téměř hračka :) Přípravu je samozřejmě třeba zahájit systematicky, a jako vždy připomínám - s klidem. Je třeba disciplínu po disciplíně postupně trénovat. Začít nejjednoduššími cviky a přecházet k těm složitějším. Když je třeba, vracet se občas i zpět. To samé platí i u vozíku. Ten je samozřejmě také zapotřebí trénovat!!! Nastoupit, vystoupit, povozit 10 min a prodlužovat trasy, až jednoho dne dojedete na závody.

Jednotlivým fázím příprav bych se ráda věnovala v následujících článcích. Budou samozřejmě vždy propletené se cviky, které se hodí pro to, aby z Vašeho hříbátka byl správný "Parťák". Cílem pro mě však vždy je to, aby se z koníka stal "Profík" :) Těšit se proto můžete na základy vodění, první jízdárenské cviky a nebo třeba i tipy na nakládání do vozíku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář