Jdi na obsah Jdi na menu

Tréninkový plán

14. 10. 2015

Když už konečně přijdeme na to, "Jak na hříbátko", začneme přemýšlet nad další spoustou věcí. Jedna z prvních, která mně osobně napadla, když jsem si pořídila Sísu byla, jak často a co s ní můžu trénovat?

Ze začátku razím heslo "Radši častěji a krátce, než jedna dlouhá hodina". Je třeba, abychom si uvědomili, že s hříbátkem nemusíme pracovat jen na jízdárně. Jako práci na utužování vztahu můžeme pojmout i to, že hříbátko dovedeme před stáj, vyčistíme ho a zase ho odvedeme. Když všechno proběhne bez komplikací a podle našich pravidel, můžeme být spokojeni a práci jsme odvedli správně. Ze začátku je tedy důležité si uvědomit, že pro hříbátko je práce i taková jednoduchá věc, jako správně někam dojít a chovat se tam tak, jak je od něho očekáváno. Je opět nutné ho za to pořádně pochválit.

Je mi ovšem jasné, že většinu z nás zajímá to, co si k hříbátku můžeme dovolit na jízdárně. Uvědomme si, že se jedná o miminko. A stejně jako u těch našich lidských je pro ně těžké udržet dlouhou dobu koncentraci. Jsou to děti, všechno je zajímá, všechno chtějí vidět a potřebují pořád objevovat. Proto ze začátku hodiny směřuji tak, aby trvaly max 20 min. Někdy se mi povede, že všechno, co chci, projdeme během 10 min a když se všechno zadaří, hříbátko pochválím a zase pustím ven. Dle mého názoru není pro koně největší odměnou to, že dostane pamlsek nebo že mu dám hojně používanou "pauzu". Největší odměnou je to, když ho pustím a může si jít po svých :)

Proto koně motivuji tím, že na závěr hodiny záměrně udělám cvik, který se jim povede, abych je mohla pochválit a z hodiny jsme odcházeli spokojeni. Vy jste ten, kdo musí přemýšlet a sestavovat koncept hodiny. Zjednoduše řečeno, doražte na jízdárnu a cvičte to, co máte v plánu. Sestavte cviky ovšem tak, aby Vám lekce trvala max 20 min a na závěr jste udělali něco, co víte, že se povede. Když se nepovede, opakujte nebo zvolte něco jiného. Důležité ale je odcházet s pochvalou a dobře motivování.

To bychom měli něco ke konceptu jedné hodiny. Jak se k tomu postavit například během celého týdne?

Já osobně chodím na jízdárnu cca 3x - 4x týdně, ale náplň jednotlivých hodin střídám. Ze začátku intenzita samozřejmě nebyla taková, postupně jsme k ní došly. Když ale vezmu tréninkové jednotky, snažím se jejich náplň obměňovat. Vzhledem k tomu, že trénuju více závodních disciplín, dělám to, že hodinu zaměřím na určitou disciplínu. Ve výsledku to pak vypadá tak, že jeden den pracuji na showmanshipu, jeden den na in hand trailu, jeden den na longe line a další den vezmu Sísu za odměnu proběhnout ven na vyjížďku. Většinou jednu hodinu směřuju tak, aby byla taková odpočinková a "za odměnu". V mém případě to bývá výlet do přírody. Kde v lese odcvaknu vodítko a malá pobíhá kolem koní.

Další hodinou, která Vám může oživit plán je například "hodina bubáková". V téhle hodině pracujeme na utužování důvěry. Přinesete plachtu, mostek, deku, pytlík, děštník.. prostě co Vás napadne .. :) a s tímhle vším se pomalu začnete seznamovat. Pokud svůj seznam projdete (opět max 20 min) pochválíte, pustíte.

V případě skládání svého tréninkového programu to chce, abyste byli kreativní a přemýšleli. Pokud Vás nenapadají náplně hodin nebo si s něčím nevíte rady, je vždycky dobré nebát se obrátit na trenéra a nechat si poradit. Je to rozhodně lepší, než hříbátko přetáhnout a nebo s ním dělat něco, co je pro něj ještě těžké.

Abych shrnula hlavní myšlenky:

  • Trénovat na jízdárně max 20 min ( + k tomu třeba 20 min příprava u stáje)
  • Intenzita tréninků cca 3x - 4x týdně (jak rostete, můžete se dostat i na 6x - 7x týdně, ale to se blížíte věku 3 let)
  • Obměňovat náplň hodin - nenaplánovat si jednu univerzální hodinu, ale hodiny si tématicky zaměřit
  • Zařadit tzv. "hodinu za odměnu"
  • Na konci hodiny vždy zařadit cvik, za který můžete pochválit
  • Lepší častěji a kratší dobu, trpělivě
  • Pokud chcete tréninkový plán přímo pro Vás na míru a nevíte se rady, svěřte se do rukou trenérovi
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář