Jdi na obsah Jdi na menu

Vozík - od teorie k praxi

3. 5. 2016

Naskytla se mi možnost natočit učení nakládání v praxi. Abych shrnula celou věc - paní majitelka chtěla začít řešit nakládání kobylky, se kterou jezdí po parkurových závodech. Kobylka někdy nastoupí po 20min přemlouvání, někdy po hodince. Někdy po přemlouvání v klidu, někdy se použily lonže. Většinou se lidí ptám na jejich "jezdící historii", abych si alespoň trošku uměla vysvětlit reakce koníka, které si nechám vždy ukázat v praxi.

Jak na videu uvidíte, poprosila jsem majitelku, aby mi ukázala, jak požadavek na nastoupení klasicky vypadá.

Jsem moc ráda, že jsme na všechno měly dost času a předem jsme si řekly, že kobylku nebudeme nutit nastoupit za každou cenu. Dáme jí prostě čas a kam nás pustí, tam nás pustí.

Můj první dojem z kobylky byl takový, že z vozíku nemá stres ani strach. Jen jí není nijak příjemné do něj chodit a v podstatě ani nemá žádný důvod a motivaci do vozíku nastoupit. Sami si pak na videu můžete všimnout toho, že kobylka vozík vyřeší většinou tím, že ustoupí do pravé strany vozíku a tím dosáhne toho, že se rampa musí znovu obejít a ona tím tak získá spousty času na to, aby nemusela nic dělatsmiley

Při řešení problematiky, proč mi kůň nenastupuje, se většinou snažím odhalit problém koně a vyřešit ho. V tomhle případě to nebyl ani tak strach, jako spíš nedostatek porozumění mezi majitelkou a kobylkou. Když to řeknu hodně jednoduše, jak kobylka měla pochopit, že i když jí celá situace není příjemná a majitelka jí požádá, i přes to by to pro ní měla udělat a nastoupit?

Vysvětlily jsme si proto, že musíme zapracovat na základních věcech, pokud si v budoucnu chce nakládat sama, bez pomoci a stresu.

Tyto základy si v podstatě můžete přečíst v základních článcích pro hříbátka, ale já je zde znovu zopakuji. Prvně jsme kobylce musely vysvětlit, že celé dorozumívání bude probíhat pomocí tušírky, z pozice vodiče od její hlavy. Není tím myšleno, že tušírkou do ní budeme řezat. Je tím myšleno to, že se tušírkou na dotek určité části těla chceme domluvit na jejím posunutí. Začly jsme tedy zastavením a couvnutím. Proč? Z počátku je to nejjednodušší cvik a i z vozíku přeci potřebujeme vycouvatsmiley Naučily jsme tedy kobylku, že když se jí dotkneme plece zepředu, chceme po ní, aby zacouvala. Stejným principem jsme jí vysvětlili ustoupení zádí. Proč? Vzpomínáte, rampu řešila tím, že ustupovala vpravo. To znamená, že my jí sice necháme ustoupit vpravo, ale budeme mít možnost jí záď opravit a poprosit jí, aby se opět narovnala,. No a jako poslední požadavek je chůze vpřed. Tu si pro nakládání připravuji tak, že se od hlavy dotýkám vrchu zádi. Dotek znamená "Pojď prosím vpřed". jakmile se kobylka rozejde, tlak okamžitě ustupuje. pokud si připravíme všechny tyto cviky, můžeme přejít k tomu, že je zkusíme u vozíku v praxi. Ideální je si takové cviky připravit třeba dvěma, až třemi tréninky. My jsme však měly pouze ukázkový trénink, kde jsme si to chtěly všechno vysvětlit a proto jsme to nalisovaly do jednoho tréninku.

Když si přečtete teoretický článek o vozíku, dočtete se, jaké zásady si pro nastupování držím a proč tomu tak je. I zde jsme tyto zásady od začátku po kobylce vyžadovaly. Důležité je, stále chválit šampiona! Odměňte koně za každý krok, který s vámi k vozíku udělá (i když ještě ani nejste na rampě). Postupně mu samozřejmě kritéria budete zvedat, takže odměníte jednu nohu na rampě, pak dvě až nakonec odměníte koně ve vozíku. Další postupně zvedané kritérium je vnitřní přepážka. Když máte dost času, dopřejte svému koni dva nebo tři tréninky do prázdného vozíku a až potom přepážku zužujte na původní přepůlení vozíku.

No a poslední zásada je, koně ve vozíku nikdy nedržím. Představte si, že se něčeho bojíte. Někdo Vás ale přemluví a Vy s ním na to místo zajdete. Necítíte se tam dobře a kamaráda požádáte, "Prosím můžeme odejít?" Kamarád to pro Vás udělá. Vám se to rozleží a příště si řeknete !..ale joo, nic se mi tam nestalo, zkusme to znovu." Stejně tak je na tom kůň. NIKDY ho nedržím ve vozíku násilně, nezacvakávám ho tam a nepřetahuji se s ním za ohlávku. "Chceš ven? Tak jdi." Půjdeme tam prostě znovu dokud se Váš parťák neujistí, že se mu vevnitř nic neděje a nemusí tam být nejistý. Tím předbíhám situacím, kdy Vám chybí poslední noha ve vozíku a řeknete si, už jen takový kousíček a musí tam být!! Tak přeci jdi!!!!! Těmhle situacím musí člověk odolat a nechat koně klidně vycouvat. Občas je couvu i záměrně. Nechám je dojít z půlky do vozíku a zcouvu je. To udělám párkrát a pak je na rampě zastavím, pochválím a poprosím o další pohyb vpřed.

Najednou zjistíte, že když Váš kůň chápe, že nemá jít do strany, nemá couvat, ale má jít jen s Vámi vpřed, je naložení docela jasná a jednoduchá hra s fér pravidly. A to si od nás zasloužísmiley

Jaká ta pravidla jsou?

1, Dostatek času

2, Jasné instrukce

3, Žádný stres a násilí

 

S vozíkem si můžeme samozřejmě dál vyhrát, ale cílem tohoto článku je zdokumentovat pouze vyřešení klasického problému pro lidi, kteří chtějí jen někam dojet. Nemají za cíl koně do vozíku couvat, klusat ani žádné další vylomeninysmiley

Závěrem bych ještě ráda dodala, že majitelka i kobylka se s tím napoprvé popraly moc pěkně a už se těším, že se nám nahlásí po pár pokusech a trénincích, jak pěkně nastupujísmiley

A jelikož video i článek zveřejňuji necelý týden po prvním tréninku, mohu pyšně oznámit, že na sobotní parkurové závody holky odjely na první nastoupení a ze závodů odjely jako profíci, taky na první krásné nastoupení bez přemlouvánísmiley Domluvila jsem se s nimi, že pro nás výsledek natočí.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář