Jdi na obsah Jdi na menu

Vozík

2. 11. 2015

Když jste si přečetli název tohohle článku, napadla Vás otázka "Už?"

Mně podobná otázka napadá, když vidím spoustu lidí, kteří ládují pětiletého koně poprvé v jeho životě do vozíku. A napadne mě "Proč až teď?"

Samozřejmě, je spousta flegmatických koní, kteří vozík zvládnou bez mrknutí oka, i když už jsou z hříběcího věku dávno odrostlí. Já si ale říkám, proč vozík nepředstavit hříbátku jako naprosto běžnou věc?

Přípravná cvičení pro vozík

Abychom vozík co nejlépe a s klidem zvládli, je třeba, aby mu předcházelo pár přípravných cvičení. Důležité je, abychom uměli všechna základní cvičeníčka pro dorozumívání s koněm. Znamená to tedy abychom uměli na požádání zcela jistě hříbátko rozejít, zastavit, zacouvat a otočit (tady se nám budou hodit obraty předkem a zadkem, budeme si moci dle potřeby posouvat hříbátkem). S vozíkem tedy začínáme až ve chvíli, kdy si začínáme rozumět a víme, že si vzájmně důvěřujeme. Obvykle je to cca po měsíci až dvou vzájmné práce. Záleží na povaze a spoustě dalších faktorů - jak často trénujete atd.

Jako druhé přípravné cvičení používám chození přes různé předměty. Nejlépe se hodí mostek a nebo plachta. Než začnu nacvičovat vozík, vyzkouším si tímto, že mě mohe hříbátko ochotně následuje i přes tyhle předměty. Nebude pak tolik překvapené z nástupní rampy, až ho poprosím, aby na ní stouplo.

Poslední věc, kterou si můžeme zjednodušit nastupování do vozíku je trénování v úzkých prostorách. Jak nejlépe napodobitúzký prostor? Osobně se mi osvědčilo postavit si klasický skokový oxer. Tento oxer pro začátek rozšířím na šíři vozíku a postupně se dostanu na šíři cca 1m. Oxer postavím cca 1 - 1,5m vysoký a na každou stranu dávám obvykle 3 bidla. Nyní máte připravený ideální prostor k tréninku. Když se cokoliv stane, bidla prostě odpadnou a hříbátko má možnost v případě strase kdykoliv vyrazit ven. Když už jsme u tohohle nácviku, nikdy netahám hříbátko za ohlávku a nesnažím se ho pomocí ohlávky někde držet. Buď ho o to požádám a je tam a nebo se bojí a nechám ho vyběhnout ven. Proces prostě několikrát zopakuji, dokud nezjistí, že se nic neděje. Jak by bylo Vám, kdybych Vás někde zavřela a cizím jazykm Vám vysvětlovala, že se Vám nic nestane? Není lepší Vám dát možnost do místnosti párkrát pomalu nahlédnout, nechat Vás utéct do bezpečí a zase se v klidu vrátit a podívat o kousek dál? Úplně stejně pracuji s hříbátkem. Nikam ho netahám, nenutím. Když chce ven, jde ven a trpělivě cvik opakuji, dokud nezůstane v klidu stát. Kdybyste chtěli být v tomhle cvičení hodně poctiví, můžete do oxeru začít i zacouvávat. Můžete si být jistí, že když už hříbátko někam nacouváte, opravdu Vám důvěřuje a ověříte si, že se úzkého prostoru nebojí.

Pro názornost přikládám video mojí 4leté Zorinky, kterou jsem to kdysi učila i ze sedla. Tak číhněte, jak to cca může vypadat.. Obě jsme se tenkrát učily, ale věřím, že je pro Vás lepší vidět tohle, než dokonale natrénovanou scénku, ze které moc nezjistíte, jestli to tak při nácviku může nebo nemůže vypadatsmiley

 

Seznámení s vozíkem

 Opět zde opakuji. Přemýšlejte. Postavte si vozík pro první seznámení na klidné místo, připravte si ho otevřený, než k němu hříbátko dovedete. Dejte vnitřní rampu do boku, ať začnete s tou njjednodušší formou vozíku. Pro hříbátko Vám to přeložím - vidí mostek a na něj navazuje oxer. Vyplněný a se střechou. Proto jsme dělali přípravná cvičení, aby nebylo tolik překvapené.

K připravenému vozíku hříbátko dovedeme. Pokud chcete, vezměte sebou klidnějšího staršího parťáka, který mu ukáže že se vozíku bát nemusí. Nebude frkat a ochotně k vozíku dojde. Kdybyste ale s sebou vzali nějakého strašpytla, mohl by Vám hřbátko naprosto zbytečně vyděsit. Hříbátka, když jsou dobře připravená totiž většinou vozík vůbec neřeší a nebojí se ho.

Teorie nastupování do vozíku

Samozřejmě, žádá oficiální teorie pro vozík neexistuje. Ráda bych Vám ale popsala pár svých zásad, kterými se řídím a dodržuji. Do vozíku ze začátku nastupuji vždy rovně - ne z boku atd. Za rampu si zodpovídá hříbátko (kůň). Nehlídám ho, kam šlape. Je velmi chytré a moc dobře ví, kde má nohy. Když mu noha sjede, nedělám z toho vědu a prostě pokračuji. Do vozíku hříbátko nikdy ntahám za ohlávku, vždy ho pobízím tak, jako když chci cvik "JDEME". Ve vozíku ho nikdy nedržím. Když chce ven, jde prostě ven. Nikde ho nebrzdím a netahám! Myslím si, že 350kg na ohlávce opravdu neudržím ..smiley    Důležité je i to, jak Vaše hříbátko vystupuje. Vždy se snažím, aby to bylo na moje požádání. A vždy zcouvám kolmo všema 4ma z rampy. Netočím koně na rampě. Nechci je učit, že vystoupí na závodech a už na rampě se mi otočí a vyskočí ven, aby viděli na ostatní koně. Proto vždy poctivě zcouvám všema 4ma nohama dolů a až tam koně otáčím.

Dovnitř a ven

Přejděme tedy k samotmému nastoupení. Většinou ho hříbátku fázuji. První den mi nepř stačí, že dá na rampu dvě kopýtka. Pochválím a odejdu. V dalších dnech postupuji stejne, dvě kopýtka, 4 kopýtka, hlava ve vozíku, půl hříbátka ve vozíku, až jste tam. Nemáte kam spěchat. Vy nepotřebujete naložit teď hned, ale chcete mít hříbátko, které v budoucnu nastoupí kdekoliv a jakkoliv.

Když máte všechno dobře připravené, většinou se nesetkáte s problémem. Hříbátko spíš kouká na novou věc, ale po pár požadavcích o cvik "JDEME" se prostě rozejde dovnitř. Zpočátku si klidně dovolím i to, že ho záměrně zastavím na rampě a nikam ho neženu. Nesmíte být moc hrrr.. klidně svoje miminko zabrzděte a nechte mu další krok na příště. Jen pamatujte, když budete couvat dolů, jděte přímo až budete mít všechny 4 nohy na zemi.

Pokud nastane nějaký problém, většinou se dá velmi rychle vyřešit, když máte hříbátko dobře připravené. Je ale dobré, aby se na Vás někdo podíval a s Vaším konkrétním prolémem Vám poradil. Bohužel nejde popsat manuál na všechny případy, které můžou nastat ..

První rozjezd

Když už bezpečně nastupujeme, necháme se vevnitř zavřít atd, je čas začít trénovat ježdění. Možná Vám to připadá vtipné, na mně pár lidí taky koukalo divně, když jsem jim řekla, že jedu na 10 min povozit hříbátko. Nejlepší je ho naložit se zkušeným koněm, který je starý mazák a ve vozíku je jako doma. Vytvoří hříbátku klidnější prostředí v případě, že se Vám něčeho za jízdy vyděsí. Ze začátku jsem jezdila opravdu na 10 min. Postupně prodlužovala dobu jízdy. Jezdila jsem ke známým, tam jsem vykládala, nakládala až jsem se dostala k tomu, že jsme jednoho dne vyjely samy.

Hříbátko bylo v klidu, neplašilo se, nastoupilo, dojelo na závody i zpět domů.

Vím, že ne každý má možnost udělat svému hříbátku takovou přípravu. Někdo nemá vozík, někdo nemá auto atd. Udělejte maximum, co můžete. Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat naložit.

Vozík jako hračka

Jakmile vidíte, že Vás vozík nestresuje, můžete si  z něj udělat téměř hračku. Proč do vozíku třeba nezacouvat? Níže Vám přikládám video, které jsme natočili, když jsem Sísu o zacouvání do vozíku poprvé poprosila. Není to ještě finální podoba, ale chtěla jsem, abyste viděli, jak to může napoprvé vypadat, když nepodceníte přípravu. A opravdu je to první couváí do vozíku ...smiley Na pomoc jsem jí přizvala její parťačku ve Strakatýmu - Zorinku, která Vám ukáže, že do vozíku může chodit i sama. Následovat může vysílání do vozíku osamotě, různé otáčení na rampě, naklusání do vozíku atd. Přípravu na tahle cvičení si vysvětlíme, až se k nim výcvikově dostaneme.

 

 

 

Ještě bych ráda dodala, že úplně stejnou průpravu si můžete udělat s jakkoliv starým koněm.

Když už umíme jezdit vozíkem, začneme trénovat na soutěže? angel

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář