Jdi na obsah Jdi na menu

Vyslání

2. 12. 2015

V tomto článku bych se ráda zaměřila na cvik většinou zvaný Vyslání. Souvisí s tzv. Parelliho prostorovou hrou. Tato hra má vést k práci ve volnosti. Cesta je mnohem delší a klikatější, takže určitě nečekejte, že když zmáknete tohle cvičení, budete moci se svým koníkem pracovat vždy navolno.

Co je pro začátek důležité?

Důležité je vycházet z hry kruhové, neboli kruhu. Koník musí zcela jasně rozumět tomu, jakým směrem po něm chcete, aby vyrazil a v jakém tempu má vyrazit. Další věc, kterou budete potřebovat je obrat okolo předku na "tlak" pohledem. To proto, abyste svého koně mohli kdykoliv a kdekoliv zastavit a otočit na sebe.

Jaké jsou hlavní zásady pro vyslání?

Já osobně vždy ukazuji do prostoru na překážku, na kterou chci koně vyslat. Umějí to pochopitwink Intenzitu, v jaké má na překážku vyrazit určím stejně jako na kruhu, tedy svou gestikulací ruky. Další zásadu, kterou mám je ta, že koníka vždy před překážkou zastavím a vysílám ho na ní ze zastavení. Za překážkou koně vždy zastavím. Předejdu tak tomu, že se mi z prostorové hry a vyslání stane hra kruhová. Tudíž to, že koník bude rotovat kolem mě a já ho jen budu nahánět k překážce. 

Poslední a velmi důležitá zásada pro cestu do volnosti je minimální využití vodítka. Snažím se za něj minimálně tahat, koně s jeho pomocí nezastavovat. V prostoru by mi pak chybělo...

Jak začít?

Nejjednodušší, jak svému koni vysvětlit, co po něm chceme, je si pomoci stěnou. Zpočátku postavím ke stěně širokou překážku, dva kužely (mezi kterými má koník procházet).. prostě cokoliv, co Vás napadne... a koníka ukázáním na tuto překážku vyšlu. Postupně začnu překážku trénovat ve vyšších chodech.

Jak pokračovat do prostoru?

Postupně překážky oddalujeme stěně, až se dostaneme do prostoru. Opět i v prostoru začneme nižšími chody, které postupně zvyšujeme. Vždy myslete na to, abyste koníka před překážkou zastavili, tak aby klidně stál a čekal na Váš povel. Nesmí se na překážku hrnout sám bez Vašeho souhlasu. Jakmile překážku překoná, opět myslete na to, abyste ho za ní pomocí obratu zastavili. Je samozřejmě možné koníka zastavit i bokem k Vám, to už je na každém.

Kam až se můžu dostat?

Já, jakožto závodící praktik, hledám ve všech cvicích nějaký užitek pro sebe i pro koně. V momentě, kdy si tenhle cvik dobře připravíte (např vysílání mezi kužely), přijde čas, že svého koníka postavíte před přepravník a prostě ho poprosíte, aby do něho vecválal. Pokud si vše dobře připravíte, věřím, že to napoprvé zvládnete. Vy budete venku a Váš koník bude čekat vevnitř na to, jestli má vycouvat a nebo jestli se pojede někam na výletsmiley Z mého pohledu asi nejpraktičtější věc. Pro ty, kteří jsou exhibicionisté, velmi efektní na předvedení ostatním obyvatelům stájelaugh Pomocí tohohle cviku si můžete koníka poslat vraty napřed a požádat ho, aby na Vás počkal, než projdete a zavřete za Vámi. Můžete ho na vyjížďce poslat přes potok, který se necítíte přeskočit ze hřbetu. Záleží na každém, co ho napadne. Od této chvilky Vy můžete stát a poprosit Vašeho koníka, aby v prostoru pracoval s překážkami sám.

Velmi hezký cvik jsou "tři pneumatiky". Postavte si tři pneumatiky do trojúhelníku. Do jednoho vrcholu si stoupněte a poproste koníka pomocí vyslání na jednu a poté na druhou, aby mezi zbylými dvěma obkroužil osmičku.

Můžete koníka poslat přes mostek, přes kužel. Můžete ho poprosit, aby prolezl úzkým průlezem.

 

Pro malou představivost toho, jak postupovat a pomaličku se posouvat, jsem Vám přidala inspirativní video:

Všechna cvičení, která ve svých článcích popisuji, jsou základní průpravou, která určitě neuškodí žádnému koni, pokud se na cviky jde poctivě a spravedlivě. Pokud si neusmyslím, že chci, aby koník uměl něco speciálního, těmito cviky končím a věnuji se sportovní průpravě. Samozřejmě, ještě existuje moc pěkný návod, jak se dostat do volnosti. Ten necháme na později. Určitě je dobré poctivě zapracovat na všech těchto cvičeních a důkladně si je protrénovat, než se člověk posune zase o krůček dál. 

V dalších článcích bychom se tedy zaměřili na pravidla disciplín pro prďolky a tipy, jak na tyto disciplíny championa připravovatsmiley

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář