Jdi na obsah Jdi na menu

Začínáme

2. 10. 2015

Dovezli jsme si domů hříbátko, nebo možná dorostence .. Jak s ním začít?

Osobně doporučuji nic neuspěchat a nechat hříbátko rozkoukat v nové stáji. Nechte ho přivyknout na nový režim, nechte ho okoukat nové lidi. Chvilku potrvá, než si zvykne na režim stáje, na cizí zvuky, koně... Dopřejte mu na to dost času, 14 dní už nic nerozhoduje, ale Vám může značně ulehčit práci. Hříbátko se uklidní a přestane se bát o holý život.

V tu chvíli přichází Váš okamžik. Začneme tedy pracovat? Ale jak? Polehounku.. přecijen, je to miminko. Popisuju Vám to tak, že jste koupili hříbátko, které nezná vůbec nic. Proto doporučuji přijít za ním do boxu, nasazovat ohlávku, čistit různými druhy kartáčů, zlehka začít uvazovat. Jakmile tohle všechno zmáknete, přichází řada na první tréninky a vyříkávání si toho, kdo to ve stáji vlastně vede :)

Pro začátek bych ještě ráda řekla, že je vhodné si ujasnit, co od hříbátka vlastně chcete a tímto směrem vést jeho výcvik. Začátky jsou vždycky stejné, ale to, kam budete směřovat, je už jen a jen na Vás.

Já osobně začínám tak, že hříbátku vysvětlím, že se mě nemusí bát, že se se mnou může cítit bezpečně a jednoduchými cviky se z něj snažím vychovat spolehlivého parťáka, který se v mojí společnosti cítí dobře a nemá problém vedle mě fungovat a soustředit se na to, co po něm chci.

Každodenní poklidnou prací se dostanete najednou k tomu, že hříbátko dovedete tam, kam chcete Vy (a nikoli hříbátko), nikam Vás netahá, postojí tam, kde ho o to požádáte.. Zvedne nohu kdekoliv na požádání, nechá na sebe hodit deku, stříkat sprej.. Tím vším ho ujistíte, že zrovna Vy jste ten pravý, který ví, co mu ublíží a co ne a tím si získáte jeho důvěru.

Tahle celá "seznamovací fáze" může trvat cca měsíc. Nezapomeňte - NEMÁTE KAM SPĚCHAT!

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář