Jdi na obsah Jdi na menu

Zlozvyky

12. 10. 2015

K tomuhle článku mě inspiroval dotaz, který se ke mně dostal. "Koušeme všechny a všechno kolem!"

Chvilku jsem se zamýšlela nad tím, jak se vlastně se zlozvyky vypořádávám já. Zpravidla se mi stává, že pokud začnu pracovat s opravdu mladým hříbátkem a včas, zlozvyky se mi většinou ani neprojeví. Čím to?

Zlozvyky totiž rozlišuji na dva druhy. Z jakých příčin vznikají?

  • Zlozvyk, který vznikne z nerespektu vůči mně
  • Zlozvyk, který vznikne z jiných důvodů (hříbátko se nudí, okouká zlozvyk od jiného koně..atd)

Ke každému zlozvyku pak přistupuji podle toho, z čeho vzniká.

Z mého pohledu se nejlépe řeší zlozvyky, kterou vzniknou z nerespektu vůči mně. Tento zlozvyyk se projevuje, když s hříbátkem pracujete. Projevuje se také kdykoliv, kdy po něm prostě něco chcete a hříbátku se to samozřejmě nelíbí a nebo se mu prostě nechce. Je tedy nutné zapracovat na tom, abyste ho přesvědčili, že Vy nejste ten, koho může okusovat, nebo po něm hrabat. Nejste ani ten, koho může někam odtahovat, komu bude požírat vodítko. Zlovzyk se může  defakto projevit jakkoliv. Když se mě někdo ptá: "Jak poznám zlozvyk?" Říkám, je to jednuše to, co Vám při práci s koněm vadí, je Vám to nepříjemné a omezuje Vás to. Abych se vrátila ke zlozvykům pramenícím z nerespektu člověka. Tento zlozvyk mi zpravidla zmizí, když se hříbátko naučí chápat můj systém práce. Jakmile ho zaměstnáte, bude mít najednou mnohem míň času tento zlovzyk vůč Vám projevovat. Čím déle budete s hříbátkem pracovat a vysvětlíte mu( jak píši v přechozích článcích) co po něm chcete a že si na tom trváte, přestane si k Vám dovolovat. Najednou v jeho očích stoupnete. dovolí si snad na pastvině přijít k nejstarší kobyle a kousnout jí do nohy? Nedovolí. A to právě proto, že jí respektuje a ví, co by následovalo, kdyby jí nerespektovalo. Zhruba podobné pozice potřebujete dosáhnout Vy. Vybudujte si pozici člověka, který hříbátko zaměstná a vždy si trvá na svém. Většina zlozvyků odezní sama, aniž byste je museli nějak speciálně a dlouze řešit.

Druhým typem zlozvkyů jsou ty, které vznikají tak nějak bez našeho přičinení. Hříbátko je třeba dlouho uvázané u stáje a naučí se z nudy hrabat. Nebo řeší nudu tím, že začne okusovat vodítko. Může například od staršího koně okoukat klkání. Je toho spousty. Opět záleží na tom, jaké chování Vám u Vašeho koně vadí. Tyto zlozvyky nepramení z toho, že by Vás Váš kůň nerespektoval. Pramení z nějakých jiných důvodů, které máme buď šanci vyeliminovat a tím zmizí i zlozvyk a nebo musíme koně začít za tyhle zlozvyky opravoat. Tady je důležité, abyste byli důslední. Vydržet, vytrvat a pokaždé, když nežádoucí chování zaznamenáte ho opravit. Jako příklad mě napadá můj příběh. Moje starší kobyla si brala pamlsky tak, že šla napřed zuby a i s pamlskem si vzala kus Vašeho prstu. Já, jakožtoi dospělý člověk jí to umím podat tak, aby mě nesežrala. Ale u nás ve stáji se velmi často pohybují děti, kterým by mohla ublížit. Chvilku jsem tedy přemýšlela, co s tím. Vlivem tohohle zlozvyku není nerespekt vůči lidem, je to to, že se kůň těší na pamlsky a netuší, že Vás to bolí a ubližuje Vám. Jak mu to tedy vysvětlím? Na nažádoucí chování tedy zareaguji tak, aby to bylo koníkovi nepříjemné. Samozřejmě je nejlepší, tohle učit už od malého hříbátka. Udělala jsem tedy to, že jsem si pamlsek záměrně schovala mězi prsty tak, aby vykukoval co nejmenší kousek. Když si kobylka šáhla zuby pro pamlsek byla jsem připravená a jakmile jsem je zacítila, lehonce jsem jí kloubky ruky brnkla o zuby. (Chce to cit, nesmíte koně vyděsit a nějak násilně ho bít. Pokud mu budete příliš ubližovat, bude se jen bát a nepochopí o co se jedná.) Když jsem pokaždé, kdy se objevily zuby drnkla lehonce kloubky, kobyle to bylo nepříjemné. Začala tedy přemýšlet, jak si pamlsek vzít, aniž by jí potkalo mé "drnkání o zuby". A?? Vymyslela to .. :) Přišla na to, že když půjde pomalinku napřed pysky, její zuby se ke mně nedostanou a pamlsek si pohodlně vezme. Já jsem jí ho samozřejmě ochotně dala a ještě jsem jí pochválila, jako světovou šampionku... Po několika opakováních bylo po problému a dneska vím, že vlkodlak nikomu neukousne ruku.

Tohle byl názorný příklad toho, že u všech zlozvyků je potřeba přemýšlet. Musíte odhalit příčinu a být vynalézaví, když vymýšlíte tzv. protiopatření.  Samozřejmě, každý kůň je individualita a v případě hříbátek to platí dvojnásob. Zvládnou vymyslet tolik věcí, umějí být tak kreativní a přitom netuší, že Vám to může vadit. Dovolila bych si pár tipů na protiopatření, která fungují mně a třeba při vhodném zapojení pomůžou i Vám:

  • Zacouvání  - Když mi hříbátko někam odchází, rozchází se když já nechci.. vždy ho vrátím zpět. Chce to vytrvalost, udoláte ho! :)) Nezdá se to, ale i odcházení může být zlozvyk.
  • Hlas  - Asi nejjednodušší pomůcka. Používám např slovo NE. Nekřičím, ale výrazně řeknu NE. Z tónu Vašeho hlasu pochopí, že něco nechcete a u jemných tipů už tenhle tlak stačí k tomu, aby přestali s tím, co se Vám nelíbí.
  • Tlak - Většinu zlozvyků, které vzniknou z jakýchkoliv příčin odstraňuji protitlakem. Nemusím hříbátko bít ani oplácávat (i když u těch nejextrémnějších případů, kdy Vám Vaše miminko přistane kopyty na zádech se nic jiného dělat nedá). Intenzitu protitlaku volím podle toho, jak moc mě zlozvyk ohrožuje na životě a jak moc jemné hříbátko je. Pokud se proti mně postaví na zadní a nebo se rozeběhne a kousne mě, rozhodně nebudu stát a říkat "Ne, tohle se mi opravdu nelíbilo!". Ale opravdu popřemýšlím nad tím, jaký vhodný tlak zvolím. Začnu třeba tím, že zavlním vodítkem, aby to hříbítku bylo nepříjemné. Vlním, dokud se děje něžádoucí chování. Jakmile ustane, přestanu i já a pochválím. Musíme dát hříbátku vždycky šanci pochopit, co po něm chcete a pochválit ho i za to, že jen přestalo s kousáním. Pokud ani tohle nepomáhá, musím intenzitu tlaku zvýšit, znamená to, že můžu švihnout tušírkou, plácnout hříbátko rukou a v případech, kdy Vás opravdu ohrožuje na zdraví ho tou tušírkou i plácnu. Je fér, aby ono do mně kopalo nebo kousalo a já si jen mile říkala, ono to pochopí? Dokud mu nevysvětlím, jak moc mě to bolí, nepochopí mně.

O zlozvykách by se toho dalo psát spousty a spousty. Věřím ovšem, že pokud začnete se svým hříbátkem pracovat včas, vypracujete si vzájemnou důvěru a respekt, tak Vás ani nepotkají a nebudete ani tušit, o čem tu celou dobu píšu. Pokud už Vás to potkalo, není nic jednoduššího, než se postupně vrhnout do práce a když zlozvyky nevymizí, začít přemýšlet nad jednoduchým systémem "protiopatření", který Vám zlozvyk odstraní.

Nemůžu Vám sem bohužel napsat univerzální manuál, jak se čeho zbavit. Pokud máte problém, napište nebo zavolejte a můžeme přemýšlet spolu.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář